Pomoc krajom rozwijającym się w czerpaniu korzyści z handlu

Unia Europejska określa praktyczne ścieżki pozwalające na skuteczniejsze włączenie handlu do strategii rozwojowych w taki sposób, aby pomagał on w realizacji najważniejszych celów w zakresie ograniczenia ubóstwa i zrównoważonego rozwoju.

AKT

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament „Trade and development: Assisting developing countries to benefit from trade” [COM(2002) 513 final – Not published in the Official Journal] (Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego: Handel i rozwój: pomoc krajom rozwijającym się w czerpaniu korzyści z handlu [COM(2002) 513 wersja ostateczna – Nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]).

STRESZCZENIE

INTENSYFIKACJA DIALOGU Z PAŃSTWAMI PARTNERSKIMI

Reforma polityki handlowej w strategiach walki z ubóstwem.

Unia Europejska (UE) zobowiązuje się do większego podkreślania zagadnień handlowych w dialogu politycznym, który prowadzi z krajami rozwijającymi się, aby móc lepiej włączyć zagadnienia polityki handlowej w strategie walki z ubóstwem. Polityka handlowa musi być do nich włączona w taki sposób, aby wspierać osiąganie najważniejszych celów w walce z ubóstwem i w zrównoważonym rozwoju. Musi ona sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi, promować rozwój społeczny, a także zapewniać odpowiednie zarządzanie zasobami naturalnymi i dbać o ochronę środowiska.

Dopasować pomoc na rzecz handlu do specyficznych warunków panujących w każdym państwie

W tym celu Komisja powinna zapewnić, aby finansowanie pomocy na rzecz handlu, które stanowi jeden z sześciu priorytetów polityki rozwojowej określonej w 2000 r., było dopasowane do potrzeb, zwłaszcza w przypadku krajów najsłabiej rozwiniętych (LCD). Dopasowanie pomocy powinno być owocem dialogu na szczeblu krajowym, w którym udział będą brały władze państwowe oraz sektor prywatny, a także przedstawiciele pracowników i społeczeństwa obywatelskiego.

WIĘKSZA SKUTECZNOŚĆ WSPARCIA UE

Dokumenty dotyczące krajowej i regionalnej strategii są elementami pozwalającymi odzwierciedlić dialog polityczny w postaci konkretnych programów wsparcia. Zagadnienia handlowe i ich związek z innymi politykami ważnymi dla zrównoważonego rozwoju muszą być uwzględniane na każdym etapie przygotowywania dokumentacji strategicznej.

Komisja proponuje m.in. wzmocnienie, jeśli jest to konieczne, w porozumieniu z państwem/regionem partnerskim, aspektu handlowego przy planowaniu pomocy UE na rzecz rozwoju, włączając do niej następujące elementy:

Komisja ocenia także możliwość sfinansowania horyzontalnych inicjatyw w zakresie pomocy dotyczących handlu, z których mogą korzystać wszystkie kraje rozwijające się, przede wszystkim wspólnie z agencjami wielostronnymi. Obecnie prawie cała pomoc rozwojowa UE jest świadczona w oparciu o podstawę krajową/regionalną. Jednak w dziedzinie tej jest absolutnie konieczne oparcie się na wielostronnych inicjatywach we współpracy z międzynarodowymi organizacjami, bez żadnych ograniczeń dla konkretnych państw czy regionów.

WKŁAD W WYDAJNOŚĆ DZIAŁAŃ MIĘDZYNARODOWYCH

Ważne jest, aby w maksymalny sposób wykorzystać związki istniejące między handlem a wszystkimi innymi branżami ważnymi z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju oraz czuwać nad spójnością poszczególnych polityk UE posiadających wymiar zewnętrzny.

Należy ponownie ocenić istniejące mechanizmy, aby lepiej skoordynować działania z państwami członkowskimi oraz promować szerszą wymianę „dobrych praktyk” między Komisją a państwami członkowskimi, a także między samymi państwami członkowskimi.

Zaleca się także ściślejszą współpracę z organizacjami międzynarodowymi posiadającymi kompetencje w dziedzinie handlu i zagadnień z nim związanych.

UE powinna także zachęcać regionalne banki rozwoju (np. Afrykański Bank Rozwoju, Azjatycki Bank Rozwoju, Międzyamerykański Bank Rozwoju) do przeznaczania większych środków na programy wzmacniające możliwości w sferze handlowej.

Komunikat zachęca UE do wspierania Sekretariatu WTO w zakresie pomocy technicznej oraz do kontynuowania wspierania specjalnego funduszu powierniczego dauchańskiej agendy rozwoju (EN) (ES) (FR).

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2007