WTO: porozumienie w sprawie handlu towarami

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja Rady 94/800/WE dotycząca zawarcia w imieniu UE porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986–1994) – kwestie związane z handlem towarami

Runda Urugwajska wielostronnych negocjacji handlowych (1986–1994) – Porozumienie ustanawiające Światową Organizację Handlu (WTO)

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI I POROZUMIENIA?

Na mocy niniejszej decyzji w imieniu Wspólnoty Europejskiej (obecnie Unii Europejskiej – UE) przyjęte zostało porozumienie ustanawiające Światową Organizację Handlu (WTO).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Porozumienie wielostronne w sprawie handlu towarami zawiera GATT 1994 (Układ ogólny w sprawie taryf celnych i handlu) oraz 13 porozumień sektorowych. Obejmują one 4 poniższe obszary:

DOSTĘP DO RYNKÓW

Układ ogólny w sprawie taryf celnych i handlu (GATT 1994)

Protokół z Marrakeszu

Protokół z Marrakeszu do GATT 1994 wprowadza do GATT 1994 negocjowane podczas Rundy Urugwajskiej listy koncesyjne i harmonogramy w zakresie towarów oraz stwierdzającym ich autentyczność i ustanawiającym warunki ich wykonywania.

Produkty przemysłowe

Produkty rolne

Tekstylia i odzież

Środki dotyczące inwestycji i związane z handlem (TRIM)

ZASADY DOTYCZĄCE ŚRODKÓW POZATARYFOWYCH

Bariery techniczne w handlu

Środki sanitarne i fitosanitarne

ORGANY ADMINISTRACJI CELNEJ I HANDLOWEJ

Ustalanie wartości celnej

Inspekcja przedwysyłkowa

Reguły pochodzenia

Licencjonowanie przywozu

Ułatwienie handlu

Celem Porozumienia o ułatwieniach w handlu jest przyspieszenie przepływu, zwalniania i odprawy towarów, włączając towary w tranzycie w drodze skutecznej współpracy między organami celnymi lub innymi właściwymi organami w sprawie ułatwień w handlu.

ŚRODKI OCHRONY HANDLU

Środki antydumpingowe

Subsydia i środki wyrównawcze

Środki ochronne

POROZUMIENIA WIELOSTRONNE

OD KIEDY NINIEJSZA DECYZJA I POROZUMIENIE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

KONTEKST

Więcej informacji: „UE i WTO” (Komisja Europejska).

* KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Środki antydumpingowe: środki takie jak określone opłaty celne stosowane w przypadku przywozu do UE produktów dumpingowych, tzn. produktów eksportowanych do UE po niższej cenie niż ich cena krajowa.
Środki antysubsydyjne: środki takie jak cła wyrównawcze (które eliminują negatywne skutki stosowania subsydiów), nakładane na subsydiowane towary przywożone do UE, które w przeciwnym razie szkodziłyby unijnym producentom z tej samej branży.
Środki ochronne: środki ochronne mogą zostać zastosowane w przypadku, gdy Komisja Europejska w toku dochodzenia ustali, że produkty są przywożone do UE w tak znacznie zwiększonych ilościach lub na takich warunkach, które powodują (lub mogą spowodować) poważną szkodę dla unijnych producentów. Są to środki przejściowe, takie jak kontyngenty na produkty przywożone, które umożliwiają producentom z UE dokonanie koniecznych zmian.

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji, porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986–1994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, s. 1–2)

Runda Urugwajska wielostronnych negocjacji handlowych (1986–1994) –Porozumienie ustanawiające Światową Organizację Handlu (WTO) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, s. 3–10)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017