Przepisy w zakresie handlu bronią

Unia Europejska chce przyczynić się do stworzenia lepszych przepisów w zakresie handlu bronią na poziomie globalnym. Celem jest wzięcie udziału w stworzeniu traktatu o handlu bronią oraz poprawienie systemów kontroli dla tego typu handlu.

AKT

Decyzja 2010/336/WPZiB Rady z 14 czerwca 2010 r. w sprawie działań UE wspierających traktat o handlu bronią w ramach europejskiej strategii bezpieczeństwa [Dz.U. L 152 z 18.6.2010].

STRESZCZENIE

Decyzja przedstawia projekt przygotowany przez Unię Europejską (UE) w celu ulepszenia przepisów o handlu bronią. Projekt musi doprowadzić do lepszej kontroli przywozu, wywozu i transferu broni tradycyjnej na szczeblu globalnym,

dążąc do realizacji dwóch celów:

Projekt zaproponowany przez Radę polega na organizacji międzynarodowych seminariów, które zgromadzą przedstawicieli politycznych i ekspertów w zakresie handlu bronią. Doprowadzą również do wymiany punktów widzenia oraz przedstawienia konkretnych propozycji.

Seminaria międzynarodowe

Seminaria będą organizowane w różnych regionach świata. Będą trwały kilka dni i zgromadzą kilka typów uczestników:

Organizacja seminariów zostanie powierzona Instytutowi Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Badań nad Rozbrojeniem (UNIDIR). UNIDIR będzie w tym czasie wykonywał swoje działania pod kierownictwem Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Ponadto Wysoki Przedstawiciel będzie regularnie zdawał sprawozdanie na temat wdrażania niniejszej decyzji. Dodatkowo budżet przeznaczony na wdrożenie tej decyzji wynosi 1 520 000 EUR.

Traktat o handlu bronią

Celem seminariów będzie przygotowanie na szczeblu międzynarodowym tekstu traktatu o handlu bronią, który jest opracowywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Będzie on miał wiążący skutek prawny dla krajów nim objętych. Stworzy między innymi normy międzynarodowe w zakresie przywozu, wywozu i transferu broni.

Seminaria organizowane przez UE będą miały na celu rozwijanie negocjacji między państwami, które będą chciały podpisać traktat. Pozwolą także, między innymi, na podsumowanie sytuacji międzynarodowej w zakresie handlu bronią. Ich celem będzie promowanie uczestnictwa możliwie największej liczby państw członkowskich ONZ. Seminaria umożliwią także sformułowanie konkretnych propozycji dotyczących treści przyszłego traktatu o handlu bronią.

Kontrola handlu bronią na szczeblu globalnym

Seminaria organizowane przez UE będą musiały także realizować drugi cel: przyczynić się do wdrażania systemów efektywnej i spójnej kontroli między uczestniczącymi krajami.

Seminaria powinny także:

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 2010/336/WPZiB

14.6.2010

-

Dz.U. L 152 z 18.6.2010

AKTY POWIĄZANE

Decyzja Rady 2013/269/WPZiB z dnia 27 maja 2013 r. upoważniająca państwa członkowskie do podpisania, w interesie Unii Europejskiej, Traktatu o handlu bronią.

Na mocy decyzji zachęca się państwa członkowskie do podpisania Traktatu o handlu bronią w dniu 3 czerwca 2013 r., podczas uroczystej ceremonii w Nowym Jorku, lub w najwcześniejszym możliwym terminie.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014