W kierunku integracji nadzoru morskiego

Komisja Europejska ogłosiła zasady rządzące wprowadzeniem zintegrowanego nadzoru morskiego. Zasady te pomogą państwom członkowskim utworzyć wspólne środowisko dzielenia się informacją w dziedzinie morskiej pomiędzy różnymi wspólnotami użytkowników, takimi jak władze odpowiedzialne za bezpieczeństwo morskie, kontrolę rybołówstwa, zanieczyszczenia morskie, środowisko morskie, cło, kontrolę granic, władze wykonawcze i odpowiedzialne za obronę.

AKT

Komunikat Komisji z 15 października 2009 r. zatytułowany „W kierunku integracji nadzoru morskiego: Wspólny mechanizm wymiany informacji dla obszarów morskich UE” [COM(2009) 538 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Większość danych dotyczących spraw morskich w Unii Europejskiej jest przetwarzana na poziomie lokalnym. Władze lokalne są zobowiązane do nadzorowania i kontrolowania działalności morskiej w sektorze, który podlega ich odpowiedzialności, bez konieczności powiadamiania odpowiednich władz w innych sektorach. Takie rozwiązanie nie jest korzystne, ponieważ dzielenie się tymi danymi pozwoliłoby na zwiększenie skuteczności i dochodowości działań w ramach nadzoru morskiego.

Dzielenie się danymi oraz interoperacyjność systemów nadzoru morskiego stwarza niekiedy pewne problemy na płaszczyźnie technicznej i prawnej, a także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Komisja opisuje te problemy w niniejszym komunikacie i wysuwa propozycje rozwiązań.

Przeszkody na drodze do zintegrowanego nadzoru morskiego

Głównymi przeszkodami dla stworzenia wspólnego środowiska dzielenia się informacjami są:

Rozwiązania dla zintegrowanego nadzoru morskiego

Stworzenie wspólnego środowiska dzielenia się informacjami opiera się na przestrzeganiu następujących czterech głównych zasad:

Te cztery główne zasady zapoczątkują rozważania na poziomie wspólnotowym i krajowym, w których będą musiały uczestniczyć wszystkie wspólnoty użytkowników. Zasady te będą mogły podlegać korekcie w świetle rezultatów trzech projektów mających na celu ocenę zdolności użytkowników pochodzących z krajów członkowskich i różnych wspólnot w kwestii wymiany informacji.

Kontekst

Niniejszy komunikat stanowi kontynuację poprzedniego komunikatu, zatytułowanego „Zintegrowana polityka morska Unii Europejskiej”, w którym Komisja Europejska podejmuje się podjąć kroki na rzecz interoperacyjności systemów nadzoru poprzez połączenie istniejących systemów monitorowania, aby zapewnić bezpieczeństwo morskie, ochronę środowiska morskiego, kontrolę rybołówstwa, kontrolę granic zewnętrznych i inne działania sprawdzające wdrożenie przepisów.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010