Zewnętrzne aspekty polityki w zakresie przedsiębiorczości

Podpisanie umów między Unią Europejską a państwami trzecimi, posiedzenia okrągłego stołu i fora biznesu, programy współpracy przemysłowej i polityka w zakresie handlu zewnętrznego: oto instrumenty, które pozwalają przedsiębiorstwom europejskim rozwijać się na skalę międzynarodową.

Z punktu widzenia poprawy konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw ważną rolę odgrywa szereg międzynarodowych parametrów. Na przykład polityka handlowa pomaga w budowie konkurencyjnej Europy w zglobalizowanej gospodarce. Ustanowienie silniejszego partnerstwa na rzecz dostępu do rynków zewnętrznych ma natomiast służyć rozwojowi handlu. Wreszcie współpraca w dziedzinie polityki przemysłowej daje europejskim przedsiębiorstwom szansę zakładania spółek i rozwoju poza granicami Unii Europejskiej.

UE współpracuje ze swoimi głównymi partnerami na świecie na wiele rożnych sposobów. Po pierwsze, Komisja utrzymuje bliskie kontakty z rządami państw trzecich. Po drugie, sami przedstawiciele przedsiębiorstw mają okazję spotykania się na forach i posiedzeniach okrągłego stołu. Po trzecie, UE wspiera współpracę przemysłową poprzez programy realizowane wspólnie z państwami trzecimi.

Stosunki międzyrządowe

UE angażuje się we współpracę dwustronną z państwami trzecimi. Współpraca ta przyjmuje formę umów o wzajemnym uznawaniu, umów stowarzyszeniowych, ramowych umów partnerskich lub paktów stabilizacyjnych.

Usunięcie przeszkód w rozwoju przedsiębiorczości za sprawą mniej restrykcyjnej polityki regulacyjnej stanowi jedno z głównych zadań UE. Na przykład, na mocy art. 133 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Traktat WE), umowy o wzajemnym uznawaniu norm przewidują wzajemne przyjmowanie przez rządy raportów z testów, certyfikatów i znaków zgodności, które stosują właściwe agencje w odniesieniu do niektórych produktów wytwarzanych w określonym kraju.

UE utrzymuje bliskie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Chinami, Rosją, Indiami i Japonią. Rozpoczęła na przykład dialog na temat współpracy regulacyjnej i polityki przemysłowej z Chinami.

Współpracuje także regularnie z kandydującymi do UE państwami stowarzyszonymi, krajami Bałkanów Zachodnich i krajami sąsiadującymi z UE (w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa), takimi jak kraje Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i rejonu Morza Śródziemnego. To właśnie w ramach polityki sąsiedztwa, a także poprzez proces barceloński zapoczątkowany w 1995 r. w celu politycznego, kulturalnego i gospodarczego zbliżenia Europy z jej partnerami z rejonu Morza Śródziemnego, organizowana jest współpraca eurośródziemnomorska (DE) (EN) (FR). Współpracę przemysłową uznaje się za ważne ogniwo w łańcuchu współpracy gospodarczej i wspiera poprzez stopniowe tworzenie stref wolnego handlu i wzrost inwestycji. Poprzez konferencje z udziałem ministrów przemysłu i posiedzenia grup roboczych zwraca się uwagę na kwestie związane z polityką przemysłową. Jednym z głównych osiągnięć partnerstwa eurośródziemnomorskiego było przyjęcie Eurośródziemnomorskiej karty dla przedsiębiorstw w dniu 4 października 2004 r.

W dniach 23 i 24 kwietnia 2007 r. Rada ds. Spraw Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych zatwierdziła plany negocjacji umów stowarzyszeniowych z Ameryką Środkową, Wspólnotą Andyjską i jej państwami członkowskimi oraz projektów umów o wolnym handlu ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Indiami i Koreą Południową.

Współpraca między przedsiębiorstwami

Posiedzenia okrągłego stołu i dialog handlowy są dla przedsiębiorstw okazją do spotkań oraz do przekazania swoich propozycji rządom państw członkowskich i zainteresowanych krajów. W posiedzeniach okrągłego stołu często uczestniczą przedstawiciele sektora przemysłowego oraz administracji krajowej i unijnej. Wśród propozycji przekazywanych rządom znajdują się zalecenia dotyczące polityki handlowej, dyskusji na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), inwestycji, usług finansowych, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz usunięcia przeszkód w działalności gospodarczej wynikających z rozbieżności w ustawodawstwie różnych krajów.

Najważniejsze posiedzenia okrągłego stołu to:

Programy współpracy przemysłowej

UE zachęca do współpracy przemysłowej poprzez wdrażanie programów wspierających tworzenie i powiększanie firm, współpracy partnerskiej między europejskimi i zagranicznymi przedsiębiorstwami, w szczególności z udziałem MŚP, oraz programów oferujących staże dla studentów.

Do najważniejszych programów wspieranych przez UE zalicza się:

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2007