Wyroby włókiennicze: nazewnictwo włókien tekstylnych i etykietowanie

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 1007/2011 — nazewnictwo włókien tekstylnych oraz etykietowanie i oznakowywanie składu surowcowego wyrobów włókienniczych

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

Ma ono na celu zapewnienie odpowiedniego informowania klientów w UE oraz sprawnego funkcjonowania rynku odzieżowego i tekstylnego w UE.

Ustanawia ono przepisy dotyczące:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Przepisy obejmują:

Wyjątek: wyroby powierzane do obróbki osobom pracującym w domu, niezależnym przedsiębiorstwom lub krawcom działającym na zasadzie samozatrudnienia.

Nazwy włókien

W opisie składu surowcowego wyrobów włókienniczych należy wykorzystywać nazwy włókien tekstylnych wymienione w załączniku I do rozporządzenia.

Producenci mogą zwrócić się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o dodanie nazwy nowego włókna do załącznika I rozporządzenia. Muszą oni dołączyć dokumentację techniczną sporządzoną zgodnie z załącznikiem II, który zawiera wymogi minimalne.

Wskazanie składu

Etykietowanie i oznakowywanie wyrobów włókienniczych

Nadzór rynku

Organy nadzoru rynku krajów UE mają obowiązek kontrolowania składu surowcowego wyrobów włókienniczych zgodnie z metodami określonymi w załączniku VIII.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 8 maja 2012 r.

KONTEKST

Przepisy dotyczące wyrobów włókienniczych i odzieży

AKT

Rozporządzenie Parlament Europejskiego i Rady (UE) nr 1007/2011 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu surowcowego wyrobów włókienniczych, a także uchylenia dyrektywy Rady 73/44/EWG oraz dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 96/73/WE i 2008/121/WE (Dz.U. L 272 z 18.10.2011, s. 1–64)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (UE) nr 1007/2011zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejsza skonsolidowana wersja ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015