Akt o jednolitym rynku: propozycje na rzecz wspólnej poprawy rynku pracy, przedsiębiorczości i wymiany

W końcu 2012 r. będzie obchodzona 20 rocznica powstania jednolitego rynku. W ciągu tych dwudziestu lat utworzenie jednolitego rynku, wraz z otwarciem granic, stanowiło jeden z kluczowych czynników wzrostu gospodarczego w Europie. Jednakże niedawne procesy globalizacji i zmiany technologiczne stworzyły nowe wyzwania, na które Unia Europejska (UE) musi udzielić odpowiedzi. W związku z tym niniejszy Akt o jednolitym rynku próbuje udzielić odpowiedzi na te wyzwania poprzez umieszczenie europejskich przedsiębiorstw w centrum problematyki jednolitego rynku w celu kształtowania niezawodnych narzędzi w służbie wzrostu.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – W kierunku Aktu o jednolitym rynku. W stronę społecznej gospodarki rynkowej o wysokiej konkurencyjności. 50 propozycji na rzecz wspólnej poprawy rynku pracy, przedsiębiorczości i wymiany [COM(2010) 608 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Niniejszy komunikat przedstawia różne środki proponowane przez Komisję Europejską mające na celu stymulowanie rynku wewnętrznego, aby stał się ponownie motorem wzrostu w służbie społecznej gospodarki rynkowej. Środki te odnoszą się do przedsiębiorstw, obywateli i zarządzania jednolitym rynkiem. Akt o jednolitym rynku jest inicjatywą przedstawianą łącznie ze Sprawozdaniem na temat obywatelstwa UE – 2010 r.

Środki proponowane dla przedsiębiorstw

W Unii Europejskiej (UE) 20 milionów przedsiębiorstw zatrudnia 175 milionów ludzi, oferują one dobra i usługi 500 milionom konsumentów w UE i poza jej granicami.

Komisja zamierza wspierać i chronić potencjał twórczy firm, walcząc z piractwem. W związku z tym Komisja proponuje plan działania w celu zwalczania podrabiania i piractwa w 2010 r. oraz dyrektywę ramową w sprawie zarządzania prawami autorskimi w 2011 r.

Akt o jednolitym rynku ma na celu wspieranie nowych podejść na rzecz zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Jedno z takich podejść dotyczy rozwoju rynku usług na podstawie „procesu wzajemnej oceny” z dyrektywy o usługach. Przewiduj on także inicjatywy mające na celu rozwój handlu elektronicznego. Aby wzmocnić „trwały” charakter wzrostu, Komisja dokona w 2011 r. w przeglądu dyrektywy w sprawie opodatkowania energii. Następnie Komisja przedstawi w 2011 r. plan w sprawie efektywności energetycznej.

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są znaczącym źródłem innowacji i tworzenia miejsc pracy. Aby rozwinąć ten potencjał, Komisja zamierza przyjąć w 2011 r. plan działania w celu poprawy dostępu MŚP do rynków kapitałowych. Jej celem jest również powiązanie „ Small Business Act ” ze Strategią 2020. Komisja proponuje także zmiany dyrektyw w sprawie standardów rachunkowości (DE) (EN) (FR) w celu uproszczenia obowiązku udzielania informacji finansowych przez MŚP.

W celu finansowania innowacyjności i inwestycji długoterminowych Komisja zamierza tworzyć prywatne pożyczki obligacyjne na finansowanie projektów europejskich. Ponadto proponuje wyeliminowanie wszelkich procedur podatkowych utrudniających działalność transgraniczną i usprawnienie udzielania zamówień publicznych.

Akt o jednolitym rynku ustanawia podstawy dla stworzenia otoczenia prawnego i podatkowego przyjaznego dla przedsiębiorstw. W tej perspektywie Komisja przedstawia propozycję skonsolidowanej dyrektywy w sprawie opodatkowania osób prawnych (DE) (EN) (FR) w roku 2011. W tym samym roku powinna zostać przedstawiona nowa strategia dotycząca podatku od wartości dodanej.

UE musi wzmocnić swoją konkurencyjność na rynkach międzynarodowych, kontynuując rozwój współpracy regulacyjnej z najważniejszymi partnerami handlowymi. Ideą jest stworzenie instrumentu w oparciu o realizację międzynarodowych zobowiązań UE.

Środki proponowane dla obywateli

Poprawie powinny ulec usługi publiczne i kluczowe infrastruktury. W tym celu Komisja zamierza przedstawić komunikat obejmujący zespół działań dotyczących usług świadczonych w interesie ogólnym. W zakresie transportu Komisja zamierza zmienić wytyczne dotyczące rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej. Ponadto Komisja planuje przyjąć priorytety dotyczące infrastruktury energetycznej na lata 2020–2030.

Istotne jest również wzmacnianie solidarności w ramach jednolitego rynku. Z tego względu Komisja musi regularnie przeprowadzać wstępne analizy skutków społecznych wynikających z wniosków ustawodawczych. Z drugiej strony Komisja zamierza przejrzeć dyrektywę w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych w 2011 r. i rozpocząć konsultacje z partnerami społecznymi w sprawie ustanowienia europejskich ram na rzecz restrukturyzacji przemysłu.

Jednym z celów Aktu o jednolitym rynku jest zapewnienie dostępu do zatrudnienia i kształcenia przez całe życie. Dlatego też konieczna jest reforma systemu uznawania kwalifikacji zawodowych na podstawie oceny dorobku prawnego UE w 2011 r. Mobilność młodzieży powinna być również wspierana poprzez opracowanie karty „Mobilna młodzież (EN)”.

Muszą zostać opracowane nowe środki na rzecz społecznej gospodarki rynkowej. W tym kontekście konieczna jest, w pierwszej kolejności, poprawa jakości istniejących struktur prawnych (fundacje, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych itp.) związanych z gospodarką społeczną. Komisja zamierza również rozpocząć publiczne konsultacje w sprawie ładu korporacyjnego i zaproponować inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości społecznej w 2011 r.

Konsumenci znajdują się również w centrum problematyki Aktu o jednolitym rynku wewnętrznym. W związku z tym Komisja zamierza dokonać oceny obecnie stosowanych praktyk w odniesieniu do stron internetowych porównujących ceny oraz opracować wytyczne dotyczące takich stron na podstawie najlepszych praktyk państw członkowskich. Z drugiej strony Komisja zamierza rozwijać w 2011 r. wieloletni plan działań na rzecz rozwoju europejskiego nadzoru rynku. Wśród jej priorytetów znajduje się również identyfikowanie i usuwanie przeszkód o charakterze podatkowym.

Środki proponowane w celu dobrego zarządzania jednolitym rynkiem

Komisja ma obowiązek egzekwować przestrzeganie przepisów dotyczących jednolitego rynku. W związku z tym państwa członkowskie są zobowiązane do zwiększenia tempa transpozycji dyrektyw dotyczących rynku wewnętrznego i do zgłaszania środków transpozycji.

Dobre zarządzanie jednolitym rynkiem musi być oparte na prawdziwej sieci elektronicznej administracji europejskich. Z tego powodu Komisja zamierza przedstawić w 2011 r. strategię rozwoju systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym.

Rozstrzyganie sporów musi ulec poprawie. Europejscy konsumenci tracą co roku 0,3% europejskiego PKB z powodu sprzedaży wadliwych towarów lub usług. Aby przezwyciężyć te problemy, Komisja zamierza opracować inicjatywę w sprawie korzystania z alternatywnych metod rozwiązywania sporów w UE oraz zalecenie w sprawie sieci alternatywnych systemów rozwiązywania sporów w dziedzinie usług finansowych.

W celu zapewnienia obywatelom i przedsiębiorstwom dokładnych informacji o rynku wewnętrznym Komisja będzie rozwijać portal „Twoja Europa”, koordynując go z portalem „Europe Direct”. Powinna także zostać wzmocniona sieć SOLVIT.

Ponadto Komisja zamierza skonsolidować dialog ze społeczeństwem obywatelskim (konsumenci, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, przedsiębiorstwa, osoby oszczędzające i władze lokalne).

Konsultacje

Komisja zachęca zainteresowane strony do przedstawienia swoich opinii na temat ożywienia rynku wewnętrznego do 28 lutego 2011 r.

See also

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010