Działania informacyjne i promocyjne dotyczące produktów rolnych

Niniejsze rozporządzenie wprowadza nowe, jednolite ramy prawne dla promocji produktów rolnych na rynku wewnętrznym i na rynkach krajów trzecich. Działania informacyjne i promocyjne dotyczące produktów rolnych ukazują konsumentom wyjątkowość produktów rolnych Unii Europejskiej zarówno pod względem ich jakości, jak i różnorodności. Niniejsze rozporządzenie łączy dwa poprzednie akty prawne w jeden, dzięki czemu przepisy są jednolite i proste.

AKT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008 z dnia 17 grudnia 2007 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich [Zob. akty zmieniające].

STRESZCZENIE

Działania informacyjne i promocyjne dotyczące produktów rolnych mogą być finansowane w całości lub w części z budżetu wspólnotowego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1290/2005.

Zakres zastosowania

Działania informacyjne i promocyjne objęte niniejszym rozporządzeniem dotyczą:

Działania informacyjne i promocyjne finansowane przez Wspólnotę mogą być realizowane na rynku wewnętrznym lub w krajach trzecich. Działania, o których mowa, mogą składać się z:

W krajach trzecich kampanie informacyjne i promocyjne obejmują również:

Działania te nie powinny zachęcać do zakupu i spożycia produktu ze względu na jego pochodzenie lub markę.

Programy informacyjne i promocyjne

W pierwszej kolejności Komisja przygotowuje wykaz tematów, produktów i krajów trzecich, które mogą być przedmiotem działań informacyjnych i promocyjnych wspomnianych w niniejszym rozporządzeniu. Wykazy te są weryfikowane co dwa lata. Dla każdego z tematów, produktów i państw trzecich Komisja ustala wytyczne określające strategię przygotowywania programów informacyjnych i promocyjnych. Organizacje branżowe lub międzybranżowe przygotowują propozycje programów w oparciu o wykaz i wytyczne określone przez Komisję. Państwa członkowskie przesyłają następnie do Komisji listę wybranych programów i zobowiązują się w razie potrzeby wziąć udział w ich finansowaniu. Komisja decyduje, które programy będą wdrażane i określa ich budżet. Pierwszeństwo przyznaje programom proponowanym przez kilka państw członkowskich lub programom przewidującym działania w wielu państwach członkowskich lub krajach trzecich.

Wspólnota może podjąć decyzję o pełnym sfinansowaniu działań informacyjnych i promocyjnych podejmowanych z jej inicjatywy. Działania te są realizowane na rynku krajowym oraz w krajach trzecich przez organizacje wybierane przez Wspólnotę.

Finansowanie

Dofinansowanie programów informacyjnych i promocyjnych z budżetu Wspólnoty Europejskiej pokrywa do 50% kosztów. Dofinansowanie może pokrywać 60% kosztów w przypadku promowania owoców i warzyw dla szkół lub walki z nadużywaniem alkoholu. Organizacje finansują co najmniej 20% budżetu zaproponowanych przez siebie programów, zaś pozostałą część środków dostarczają państwa członkowskie.

W przypadku gdy Komisja decyduje się na prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych z własnej inicjatywy, finansowanie wspólnotowe obejmuje 100% rzeczywistych kosztów tych działań.

Procedura Komitetu

Komitet Zarządzający ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych wspiera Komisję w doborze i zarządzaniu programami.

Kontekst

Niniejsze rozporządzenie ustanawia jednolite ramy prawne dla promocji produktów rolnych zarówno wewnątrz, jak i poza terytorium Wspólnoty. Łączy i zastępuje dwa wcześniejsze rozporządzenia, w których istniało rozróżnienie pomiędzy działaniami na rynku wewnętrznym i w krajach spoza UE.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 3/2008

24.12.2007

Dz.U. L 3 z 5.1.2008

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 479/2008

13.6.2008

Dz.U. L 148 z 6.6.2008

Rozporządzenie (WE) nr 72/2008

7.2.2009

Dz.U. L 30 z 31.1.2009

Rozporządzenie (WE) nr 153/2009

3.3.2009

Dz.U. L 51 z 24.2.2009

Kolejne zmiany i poprawki do rozporządzenia (EWG) nr 3/2008 zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Przepisy wykonawcze

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 501/2008 [Dz.U. L 147 z 6.6.2008]. Niniejsze rozporządzenie ustanawia szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr 3/2008, w szczególności w odniesieniu do przygotowania, wyboru, realizacji, finansowania i monitorowania programów, o których mowa w artykule 6 rozporządzenia.

See also

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009