Ramy wspólnotowe dotyczące danych oraz opinii naukowych

Dane dotyczące działalności związanej z flotą, połowem oraz przechowywaniem ryb i ich wpływem na ekosystem wodny są niezbędne do zoptymalizowania oceny naukowej w sektorze rybołówstwa. Mając to na względzie, niniejsze rozporządzenie określa racjonalne wspólnotowe i koherentne ramy dotyczące gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystania, które leżą w gestii państw członkowskich, a także opinii naukowych.

AKT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 199/2008 z dnia 25 lutego 2008 r. w sprawie ustanowienia wspólnotowych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie wspierania doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa.

STRESZCZENIE

Niniejsze rozporządzenie ustala wspólnotowe ramy dla gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie otrzymania doradztwa naukowego niezbędnego do wdrożenia wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb).

Dane biologiczne, techniczne, środowiskowe oraz społeczno-ekonomiczne dotyczą zarówno floty i jej działalności, jak i połowów oraz wpływu działalności związanej z rybołówstwem na ekosystem wodny. Dotyczą wszystkich rodzajów działalności związanych z rybołówstwem, to znaczy: rybołówstwo przemysłowe, rybołówstwo rekreacyjne *, działania w zakresie akwakultury oraz przemysł przetwórczy rybołówstwa.

Ramy gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania

Wieloletnie programy wspólnotowe i krajowe stanowią ramy dla zbierania danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania i są zatwierdzane na okres trzech lat.

Komisja wspierana przez Komitet ds. Rybołówstwa i Akwakultury ustala programy wspólnotowe, na których podstawie, państwa członkowskie opracowują programy krajowe zawierające:

Państwa członkowskie dostarczają protokoły oraz metody zbierania i analizowania danych w swoich programach krajowych.

Państwa członkowskie współpracują między sobą oraz z państwami trzecimi, jeśli posiadają wody w tym samym regionie morskim. Koordynują swoje programy krajowe, m.in. w trakcie regionalnych posiedzeń koordynujących organizowanych przez Komisję w celu uniknięcia podwójnego zbierania danych.

Przyjęcie programów krajowych oraz sprawdzenie ich wdrażania należy do zadań Komisji. Przyjmowanie i sprawdzenie opiera się na ocenach Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) w zakresie zgodności oraz wykonania technicznego i naukowego programów krajowych. Komisja przystępuję również do oceny kosztów powiązanych. W przypadku niezgodności, na wniosek Komisji, państwa członkowskie zmieniają swoje programy krajowe.

Unia Europejska (UE) przyczynia się do finansowania gromadzenia danych w 50%. Maksymalna wysokość wparcia wynosi 300 mln euro i jest przewidziana na lata 2007–2013 w ramach wspólnotowych środków finansowych związanych z wdrażaniem WPRyb.

Komisja może zawiesić lub odebrać pomoc finansową, jeśli wykonanie programu krajowego nie jest zgodne z ustalonymi zasadami, takimi jak przestrzeganie terminów, kontrola jakości, zatwierdzanie oraz przekazywanie zgromadzonych danych. W pewnych warunkach jest również przewidziane zmniejszenie pomocy, ale jest ono proporcjonalne do stopnia niezgodności i nie przekracza 25% kosztów rocznych programu krajowego.

Zarządzanie oraz wykorzystywanie danych w ramach WPRyb

Zgromadzone dane są przechowywane w zabezpieczonych krajowych zinformatyzowanych bazach danych. Dane, których jakość sprawdzają państwa członkowskie, są zarówno danymi pierwotnymi *, jak i danymi szczegółowymi * oraz danymi zagregowanymi *, które pochodzą z przetwarzania danych pierwotnych.

Przekazywanie tych danych użytkownikom końcowym w celu analiz naukowych jest uregulowane przepisami. Dane te mogą również służyć jako wsparcie podczas debat prowadzonych w Regionalnych Komitetach Doradczych w ramach WPRyb w celu opracowania polityk oraz mogą być wykorzystywane przez naukowców w publikacjach. Metody przetwarzania tych danych mogą zostać dostarczone.

Termin przekazania danych zależy od typu wykorzystania, który należy wskazać we wniosku. Państwa członkowskie mogą w niektórych przypadkach odmówić dostarczenia tych danych. Komisja może zbadać powody odmowy i, jeżeli nie wykaże jej uzasadnienia, państwo członkowskie przekazuje dane użytkownikowi końcowemu w terminie jednego miesiąca. W przeciwnym razie odmowa może być przyczyną zmniejszenia pomocy finansowej. Dostęp do danych może zostać również zablokowany lub ograniczony, jeśli użytkownicy końcowi nie przestrzegają niektórych zobowiązań.

Dane zgromadzone w ramach kampanii na rzecz badań oceanograficznych są przekazywane do międzynarodowych organizacji naukowych oraz do komitetów naukowych regionalnych organizacji ds. rybołówstwa.

Wspieranie opinii naukowych

Zachęca się ekspertów krajowych do uczestnictwa w spotkaniach regionalnych organizacji oraz międzynarodowych instytucji naukowych, w których uczestniczy Wspólnota.

W tym celu niezbędna jest współpraca państw członkowskich z Komisją na rzecz zwiększenia wiarygodności opinii naukowych oraz jakości programów i metod pracy regionalnych organizacji ds. rybołówstwa w kontekście otwartości i bezstronności.

Kontekst

Niniejsze ramy wspólnotowe są wynikiem szerokich konsultacji z państwami członkowskimi, krajowymi instytutami naukowymi odpowiedzialnymi za gromadzenie danych, a także z głównymi użytkownikami końcowymi, jak Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES).

Wpisuje się ona w ramy zintegrowanej polityki morskiej UE oraz zastępuje od 1 stycznia 2009 r. ramy wspólnotowe wdrożone w 2000 r.

Pojęcia kluczowe stosowane w akcie

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 199/2008

12.3.2008

-

Dz.U. L 60 z 5.3.2008

AKTY POWIĄZANE

Decyzja Komisji 2010/93/UE z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu wspólnotowego gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa na lata 2011–2013 [Dz.U. L 41 z 16.2.2010]. Niniejsza decyzja tworzy trzyletni wspólnotowy program w zakresie gromadzenia, zarządzania i wykorzystania danych w sektorze rybołówstwa. Program ten składa się z czterech modułów i określa poziomy dokładności i częstotliwość pobierania prób badawczych. Niniejsza decyzja od 1 stycznia 2011 r. zastępuje decyzję 2008/949/WE.

Decyzja Komisji 2008/949/WE z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu wspólnotowego zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 199/2008 w sprawie ustanowienia wspólnotowych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie wspierania doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa [Dz.U. L 346 z 23.12.2008]. Wieloletni program wspólnotowy obejmuje gromadzenie informacji w celu wykorzystania ich do prowadzenia badań naukowych i zarządzania tą informacją. Program składa się z czterech modułów i określa poziomy dokładności i częstotliwość pobierania prób badawczych. Moduły są następujące:

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010