Strategiczne wytyczne Unii Europejskiej dla rozwoju obszarów wiejskich

Za pomocą strategicznych wytycznych Rada, w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), priorytety Unii Europejskiej (UE). Dba o to, żeby zapewnić spójność rozwoju obszarów wiejskich z pozostałymi politykami europejskimi, przede wszystkim z polityką spójności i ochrony środowiska, a także wspierać wdrażanie wspólnej polityki rolnej (WPR) i wywołaną przez nią restrukturyzację.

AKT

Decyzja 2006/144/WE Rady z dnia 20 lutego 2006 r. w sprawie strategicznych wytycznych Wspólnoty dla rozwoju obszarów wiejskich (okres programowania 2007–2013) [Zob. akty zmieniające].

STRESZCZENIE

Obszary wiejskie stanowią 92% terytorium Unii Europejskiej (UE), produkują 45% wartości dodanej UE i generują 53% miejsc pracy. Pomimo dużej różnorodności sytuacji i kontekstów, dochód tych regionów na jednego mieszkańca jest zwykle niższy o jedną trzecią od średniej europejskiej, niski jest także poziom aktywności kobiet oraz gorzej rozwinięty sektor usług.

Obszary wiejskie będą musiały także zmierzyć się w ciągu najbliższych lat z wyzwaniami w zakresie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, zrównoważonego rozwoju. Nowy okres programowania jest okazją do nakierowania na te właśnie cele wsparcia nowego Funduszu na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Interwencje sektorowe i terytorialne są niezbędne, aby sprostać tym wyzwaniom.

Rozwój obszarów wiejskich oraz ogólne cele Unii

Polityka rozwoju obszarów wiejskich skupia się na trzech kluczowych obszarach: gospodarce rolno-spożywczej, ludności wiejskiej i ochronie środowiska. Przyszłe strategie i programy będą skupiać się wokół czterech osi:

Priorytety UE na okres programowania rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007–2013

Rada wskazuje strategiczne priorytety UE, opisując kluczowe działania dla każdego z nich. Europejskie priorytety zostaną włączone do krajowych planów strategicznych państw członkowskich oraz do planów rozwoju obszarów wiejskich.

Priorytet 1: Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego

Celem jest zdynamizowanie europejskiego sektora rolno-spożywczego. UE chce sprzyjać przekazywaniu wiedzy, promować innowacje i wzmacniać inwestycje kapitału fizycznego i ludzkiego. W takich ramach kluczowymi działaniami mogą być:

Priorytet 2: Poprawa środowiska naturalnego i terenów wiejskich

Zasoby przypisane do osi 2 mają na celu ochronę naturalnych zasobów obszarów wiejskich UE, m.in. w zakresie bioróżnorodności, zachowania systemów naturalnych o wysokich wartościach przyrodniczych, wody i zmiany klimatycznej. Unia wspiera także:

Priorytet 3: Poprawa jakości życia na obszarach wiejskich i promowanie różnicowania gospodarki wiejskiej

UE chce sprzyjać zatrudnieniu i poprawić warunki wzrostu gospodarczego na obszarach wiejskich. Kluczowe działania w tym obszarze mogłyby obejmować:

Priorytet 4: Budowanie lokalnych zdolności zatrudnienia i różnicowania

Środki przeznaczone na oś Leader powinny wspierać dobre sprawowanie władzy i mobilizację wewnętrznego potencjału rozwojowego obszarów wiejskich. Chodzi tu o podejście przekrojowe łączące trzy cele: konkurencyjność, ochronę środowiska i jakość życia/dywersyfikację. Takie kluczowe działania mogłyby obejmować:

Priorytet 5: Zapewnienie spójności w programowaniu

Przy opracowaniu strategii krajowych państwa członkowskie powinny zapewnić jak najlepszą koordynację i spójność między osiami i unikać ewentualnych sprzeczności w działaniu.

UE proponuje pewne ramy na rzecz poprawy wdrażania polityk, m.in. poprzez tworzenie europejskich i krajowych sieci. Sieci te sprzyjają wymianie dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie tworzenia i zarządzania politykami dla obszarów wiejskich.

Priorytet 6: Komplementarność instrumentów wspólnotowych

Należy zachęcać do współdziałania pomiędzy polityką strukturalną, polityką zatrudnienia i polityką rozwoju obszarów wiejskich. W tym kontekście państwa członkowskie powinny zapewnić wzajemne uzupełnianie się i spójność działań finansowanych z EFRR, Funduszu Spójności, EFS, Europejskiego Funduszu Rybackiego na danym terytorium i w danym obszarze działania.

Zasady rozdziału i mechanizmów koordynacji pomiędzy działaniami wspieranymi z poszczególnych funduszy powinny być zdefiniowane na poziomie krajowych strategicznych ram odniesienia oraz krajowych planów strategicznych.

Nowe wyzwania

Niniejsza decyzja została zmieniona w 2009 r., aby włączyć do tych kluczowych kierunków działań nowe wyzwania, wobec których staje Unia:

Powyższe cele mają charakter przekrojowy i mogą zostać włączone do priorytetów krajowych planów strategicznych państw członkowskich. Unia Europejska zachęca państwa członkowskie na przykład do:

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 2006/144/WE Rady

20.2.2006

-

Dz.U. L 55 z 25.2.2006

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 2009/61/WE Rady

19.1.2009

-

Dz.U. L 30 z 31.1.2009

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie 1698/2005 Rady z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) [Dz.U. nr L 277 z 21.10.2005]

Rozporządzenie to powołuje jedyny instrument finansowania polityki rozwoju obszarów wiejskich: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011