VAT: Specjalny program dotyczący złota

Dokument ten ma na celu uzupełnienie systemu wspólnej podstawy wymiaru podatku VAT we Wspólnocie przez wprowadzenie specjalnego programu dotyczącego złota.

AKT

Dyrektywa Rady 1998/80/WE z dnia 12 października 1998 r. uzupełniająca wspólny system podatku od wartości dodanej i zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG - specjalny program dotyczący złota inwestycyjnego [Dz.U. L 281 z 17.10.1998].

STRESZCZENIE

W celu promowania wykorzystania złota jako instrumentu finansowego niniejsza dyrektywa ustanawia zwolnienie od podatku dostaw złota do celów inwestycyjnych. Wcześniej normalne zasady podatkowe były stosowane również w odniesieniu do złota inwestycyjnego. Na podstawie tych zasad dostawy złota inwestycyjnego podlegały z zasady opodatkowaniu VAT, chociaż na podstawie przejściowego odstępstwa niektóre państwa członkowskie mogły kontynuować zwalnianie z podatku transakcji dotyczących tych dostaw. Nowa dyrektywa usuwa te zakłócenia konkurencji między państwami członkowskimi, wzmacniając jednocześnie konkurencyjność wspólnotowego rynku złota.

Definicja złota inwestycyjnego:

Dostawy, nabycia wewnątrzwspólnotowe i przywóz złota inwestycyjnego są zwolnione przez państwa członkowskie z podatku od wartości dodanej.

Istnieje jednak możliwość opodatkowania dostaw złota inwestycyjnego dla innych podatników prowadzonych przez:

Państwa członkowskie określają warunki stosowania tych praw i odpowiednio do tego informują Komisję.

Dyrektywa określa zasady regulujące prawo do odliczeń dotyczące podatników uczestniczących w dostarczaniu lub produkcji złota inwestycyjnego lub przetwarzaniu złota na złoto inwestycyjne, jeżeli nie zdecydowali się na opodatkowanie swoich dostaw.

Podmioty prowadzące obrót handlowy złotem inwestycyjnym posiadają szczególne zobowiązania mające przede wszystkim na celu zapobieganie możliwościom popełnienia oszustwa podatkowego w związku z podwójnym wykorzystywaniem złota (przemysłowym i inwestycyjnym): muszą one prowadzić rachunkowość wszystkich znaczących transakcji i przechowywać dokumenty umożliwiające identyfikowanie ich klientów przez co najmniej pięć lat.

W niektórych przypadkach państwa członkowskie mogą wyznaczyć nabywcę, a nie sprzedającego, jako osobę zobowiązaną do zapłaty podatku (mechanizm „odwrotnego obciążenia”), aby zapobiec oszustwom podatkowym i obniżyć koszty finansowe związane z operacją.

W zakresie działalności na regulowanym rynku złota państwa członkowskie mogą być upoważnione do niestosowania specjalnego systemu i wprowadzenia uproszczeń.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Transpozycja przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 1998/80/EWG

17.10.1998

1.1.2000

Dz.U. L 281 z 17.10.1998

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2006