Zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola (do 2013 r.)

Unia Europejska (UE) określa zobowiązania dla działalności przemysłowej oraz rolnej o wysokim potencjale zanieczyszczeń. Ustanawia procedurę udzielania pozwoleń na tego rodzaju działalność i wdraża minimalne wymagania, które mają być załączone do każdego pozwolenia, szczególnie w zakresie odprowadzania substancji zanieczyszczających. Celem jest wyeliminowanie bądź zminimalizowanie zanieczyszczających emisji do powietrza, wody i gleby, jak również odpadów pochodzących z instalacji przemysłowych i rolnych, dzięki czemu osiągnięty zostanie wysoki poziom ochrony środowiska.

AKT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/1/WE z dnia 15 stycznia 2008 r. dotycząca zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli.

STRESZCZENIE

Dyrektywa (zwana „dyrektywą IPPC”) nakłada wymóg uzyskania pozwolenia na działalność przemysłową i rolną o wysokim potencjale zanieczyszczeń. Pozwolenie może być wydane jedynie w przypadku przestrzegania pewnych wymogów środowiskowych, w taki sposób że przedsiębiorstwa przejmują na siebie obowiązek zapobiegania i zmniejszania zanieczyszczenia, jakie mogą powodować.

Zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola dotyczą działalności przemysłowej i rolnej o wysokim potencjale zanieczyszczeń, nowych oraz istniejących, zdefiniowanych w załączniku I dyrektywy (przemysł energetyczny, produkcja i obróbka metali, przemysł mineralny, przemysł chemiczny, gospodarka odpadami, hodowla zwierząt itp.).

Wymogi środowiskowe

Pozwolenie przyznaje się tym zakładom przemysłowym lub rolnym, które przestrzegają pewnych podstawowych wymogów dotyczących przede wszystkim:

Decyzje o wydaniu pozwolenia zawierają pewną liczbę konkretnych wymogów, które obejmują szczególnie:

W celu odpowiedniej koordynacji procedury wydawania pozwoleń wprowadzonej przez niniejszą dyrektywę oraz systemu handlu przydziałami gazów cieplarnianych pozwolenie wydane zgodnie z dyrektywą nie może zawierać granicznych wielkości emisji dla gazów cieplarnianych, jeśli są one objęte systemem handlu przydziałami gazów cieplarnianych, chyba że problem zanieczyszczenia nie występuje na poziomie lokalnym. Ponadto odpowiednie władze będą mogły decydować o nienakładaniu środków efektywności energetycznej w odniesieniu do jednostek spalania energetycznego.

Wnioski o pozwolenia

Wniosek o pozwolenia składany jest do właściwego organu państwa członkowskiego, który podejmuje decyzję odnośnie do udzielenia pozwolenia bądź jego odmowy. Wniosek o pozwolenie powinien zawierać informacje:

Zgodnie z zasadami i praktykami ustalonymi w zakresie tajemnicy handlowej i przemysłowej informacje te muszą zostać udostępnione:

Przewidziane są odpowiednie ramy czasowe umożliwiające wyrażenie opinii wszystkim zainteresowanym stronom. Opinie te powinny być uwzględnione w procedurze wydania pozwolenia.

Środki administracyjne i kontrolne

Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania pozwolenia na projekt, jej motywy oraz ewentualne środki ograniczające negatywny wpływ projektu są udostępnione opinii publicznej i przekazane innym odpowiednim państwom członkowskim. Zgodnie z ich odpowiednim ustawodawstwem krajowym państwa członkowskie muszą przewidzieć możliwość zakwestionowania tej decyzji przez zainteresowane strony przed organem sprawiedliwości.

Odpowiedzialność za kontrolę zgodności instalacji przemysłowych leży po stronie państw członkowskich. Wymiana informacji na temat najlepszych dostępnych technik (służących jako podstawa do określenia granicznych wielkości emisji) musi być prowadzona w sposób regularny między Komisją, państwami członkowskimi oraz zainteresowanymi sektorami przemysłu. Sprawozdania dotyczące wdrażania niniejszej dyrektywy są opracowywane co trzy lata.

Rozporządzenie(WE) nr 166/2006 ustanawiające europejski rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeń (PRTR) harmonizuje zasady dotyczące regularnego przekazywania Komisji przez państwa członkowskie informacji dotyczących substancji zanieczyszczających.

Kontekst

Dyrektywa 2008/1/WE zostaje zastąpiona przez dyrektywę 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych. Jednak jej przepisy prawne mają zastosowanie do dnia 6 stycznia 2014 r.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 2008/1/WE

18.2.2008

-

Dz.U. L 24, 29.1.2008

Kolejne zmiany i poprawki do dyrektywy 2008/1/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji z dnia 25 października 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2008/1/WE dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli oraz dyrektywy 1999/13/WE w sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych spowodowanej użyciem organicznych rozpuszczalników podczas niektórych czynności i w niektórych urządzeniach [COM(2010) 593 – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011