Pomoc państwa na wspieranie inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w MŚP

W wytycznych ustanowiono warunki, na których pomoc państwa na rzecz inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka jest zgodna ze wspólnym rynkiem.

AKT

Wytyczne wspólnotowe z dnia 18 sierpnia 2006 r. w sprawie pomocy państwa na wspieranie inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w małych i średnich przedsiębiorstwach [Dz.U. C 194 z 18.8.2006].

STRESZCZENIE

Na rynku kapitału podwyższonego ryzyka istnieje „luka kapitałowa”, co z kolei negatywnie oddziałuje na małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), szczególnie te, które posiadają potencjał szybkiego tempa wzrostu i działają w sektorze zaawansowanych technologii. Zapewnienie finansowania kapitału jest kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw, zwłaszcza w fazach po ich założeniu. W pewnych warunkach luka kapitałowa może więc usprawiedliwiać udzielanie pomocy państwa w celu ułatwienia dostępu do kapitału podwyższonego ryzyka. Wytyczne obejmują pomoc dla programów kapitału podwyższonego ryzyka skierowanych do MŚP. Nie dotyczą one pomocy przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorach budownictwa okrętowego, górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali ani przedsiębiorstwom w trudnej sytuacji.

TEST BILANSUJĄCY

Promowanie podejścia gospodarczego ma zasadnicze znaczenie przy prowadzeniu analiz pomocy państwa. Dlatego wykorzystywany będzie test, pozwalający zrównoważyć potencjalny pozytywny i negatywny wpływ środka pomocy. Test bilansujący składa się z trzech etapów, w ramach których zadawane są pytania, czy pomoc:

Nieprawidłowość w funkcjonowaniu rynku

W Europie nie odnotowano występowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku kapitału podwyższonego ryzyka. Na określonych etapach rozwoju przedsiębiorstw istnieją jednak luki rynkowe, które uznawane są za lukę kapitałową i które stawiają szereg wyzwań, przed jakimi stoją zarówno inwestorzy, jak i beneficjenci. Aby temu zaradzić, inwestorzy muszą dokonać analizy dotyczącej oferowanego zabezpieczenia i strategii biznesowej, mieć możliwość monitorowania wdrażania tej strategii i zaplanować strategię wyjścia w celu zapewnienia zwrotu ze swoich inwestycji. Przedsiębiorstwo musi dzielić prawo do podejmowania decyzji z inwestorem zewnętrznym i musi zrozumieć korzyści i zagrożenia płynące z tego rodzaju inwestycji.

Działanie motywacyjne i proporcjonalność pomocy

Celem pomocy państwa na zapewnienie kapitału podwyższonego ryzyka jest zwiększenie inwestycji dokonywanych przez inwestorów prywatnych. Zapewni ona działanie motywacyjne, jeżeli spełni warunki określone w tym dokumencie. Potrzeba zapewniania zachęt zależy od wielkości nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku. Wybrane kryteria to wielkość transz inwestycji na docelowe przedsiębiorstwo, stopień zaangażowania inwestorów prywatnych, wielkość przedsiębiorstwa i etap rozwoju, na którym odbywa się finansowanie.

Pomoc państwa jest niezbędna, jeżeli ma na celu stworzenie zachęty do udostępniania kapitału MŚP znajdującym się w fazie zalążkowej, rozruchu i we wczesnym stadium rozwoju. Nie jest ona niezbędna, jeżeli przekroczy zakres pomocy koniecznej do pobudzenia większej podaży kapitału podwyższonego ryzyka.

ZASTOSOWANIE PRZEPISÓW ART. 107 UST. 1 TFUE

Komisja stwierdza obecność pomocy państwa poprzez wzięcie pod uwagę pomocy udzielonej inwestorom, dla funduszu inwestycyjnego, narzędzia inwestycyjnego lub zarządcy i przedsiębiorstwom, w które się inwestuje.

Finansowanie w formie kapitału podwyższonego ryzyka, które udzielane jest beneficjentom pomocy de minimis , nie jest objęte przepisami art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) (dawny art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE)).

OCENA ZGODNOŚCI POMOCY

Pomoc przeznaczona na wsparcie rozwoju niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest zgodna ze wspólnym rynkiem, w przypadku gdy nie zakłóca, w sposób sprzeczny ze wspólnym interesem, warunków wymiany handlowej. W tej sekcji określone zostały kryteria oceny takiej zgodności.

Forma pomocy

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej (UE) wybiera formę pomocy, która ma być udzielona. Komisja dokonuje oceny tego wyboru, określając, czy w jego ramach inwestorzy są zachęcani i czy wynika to z dążenia do osiągnięcia zysku. Istnieją cztery kryteria oceny:

Warunki zgodności

Aby środek w celu zapewnienia kapitału podwyższonego ryzyka był zgodny, musi spełniać następujące kryteria:

SZCZEGÓŁOWA OCENA ZGODNOŚCI POMOCY

Środki pomocy poddane szczegółowej ocenie

Szczegółowej analizie poddane są środki pomocy, które:

Pozytywne i negatywne skutki pomocy

Do pozytywnych skutków pomocy zalicza się istnienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku dla inwestycji powyżej 1,5 mln na MŚP na rok. Komisja może wymagać dodatkowego udokumentowania, takiego jak istnienie komitetu inwestycyjnego, wartość środka lub wielkość funduszu, obecność aniołów biznesu lub działania motywacyjnego.

Bilansowanie i decyzja

Analiza w każdym przypadku opiera się na ogólnej ocenie przewidywanego pozytywnego i negatywnego wpływu pomocy państwa. Komisja na tej podstawie określi, czy ewentualne zakłócenia mogłyby mieć negatywny wpływ na warunki wymiany handlowej w sposób sprzeczny ze wspólnym interesem.

Wytyczne obowiązują do 31 grudnia 2013 r. W roku 2010 Komisja opublikowała komunikat zmieniający te wytyczne.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011