Eliminowanie podwójnego opodatkowania (arbitraż)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Konwencja w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania – korekta zysków przedsiębiorstw powiązanych

JAKIE SĄ CELE KONWENCJI?

W tej międzyrządowej konwencji zwanej także konwencją arbitrażową ustanowiono procedurę służącą eliminowaniu podwójnego opodatkowania w określonych sytuacjach. Chodzi tu na przykład o sytuacje, w których oddziały przedsiębiorstw wielonarodowych (przedsiębiorstwa powiązane) mające siedziby w różnych państwach UE podlegają opodatkowaniu w więcej niż jednym państwie UE na skutek skorygowania w górę zysków osiągniętych w innym państwie UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W sytuacji podwójnego opodatkowania przedsiębiorstwo, którego ona dotyczy, kieruje sprawę do właściwych organów podatkowych. Jeśli organy te nie mogą rozwiązać problemu w sposób zadowalający, starają się dojść do porozumienia z organami państwa UE, na terenie którego opodatkowane jest przedsiębiorstwo powiązane.

Jeśli organy w dwóch państwach UE nie są w stanie dojść do porozumienia, kierują sprawę do komisji doradczej, która wskazuje możliwy sposób rozwiązania sporu.

Organy podatkowe mogą później przyjąć, w drodze porozumienia stron, rozwiązanie odmienne od zaproponowanego przez komisję doradczą, jednak w przypadku gdy nie mogą osiągnąć porozumienia, zobowiązane są przyjąć propozycję komisji. W skład komisji wchodzi przewodniczący, po dwóch przedstawicieli każdego z zainteresowanych organów podatkowych oraz parzysta liczba niezależnych członków.

Konwencja została podpisana w dniu 23 lipca 1990 r. i weszła w życie z dniem 1 stycznia 1995 r. Miała obowiązywać do dnia 31 grudnia 1999 r. (przez okres pięciu lat). W dniu 25 maja 1999 r. Rada przyjęła protokół zmieniający konwencję, na podstawie którego jej obowiązywanie zostaje za każdym razem przedłużone o kolejne pięć lat.

Kodeks postępowania

Kodeks postępowania wspierającego skuteczne wykonanie konwencji został sporządzony przez Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych i przyjęty w 2006 r. Powołane w 2002 r. Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych doradza Komisji Europejskiej i wspiera ją w sprawach dotyczących cen transferowych*. Zmieniony kodeks postępowania został przyjęty w 2009 r. Kodeks postępowania wyjaśnia różne aspekty, w tym dotyczące:

Przystępowanie do konwencji przez nowe państwa UE

Kolejne państwa przystępujące do UE stawały się stronami konwencji na podstawie następujących aktów prawnych:

Dyrektywa Rady (UE) 2017/1852

W październiku 2017 r. Rada przyjęła dyrektywę (UE) 2017/1852 w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów w UE, która jest oparta na konwencji arbitrażowej. Zakres tej dyrektywy jest szerszy aniżeli konwencji: ma ona zastosowanie do wszystkich podatników podlegających opodatkowaniu z tytułu podatków dochodowych i podatków od kapitału, objętych dwustronnymi umowami i konwencjami podatkowymi oraz konwencją arbitrażową. Z uwagi na korzyści wynikające z dyrektywy, która nakłada wymóg eliminacji podwójnego opodatkowania, w przyszłości konwencja arbitrażowa może być stosowana rzadziej.

OD KIEDY KONWENCJA MA ZASTOSOWANIE?

Konwencja ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 1995 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Cena transferowa: przyjmowana do celów księgowych cena stosowana na potrzeby określania wartości transakcji między przedsiębiorstwami powiązanymi podporządkowanymi temu samemu podmiotowi zarządzającemu na sztucznie zawyżonym lub zaniżonym poziomie z myślą o zmianie wykazywanego zysku lub przeniesieniu dochodów między tymi przedsiębiorstwami.

GŁÓWNY DOKUMENT

Konwencja w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (Dz.U. L 225 z 20.8.1990, s. 10–24)

Kolejne zmiany konwencji zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Rady (UE) 2017/1852 z dnia 10 października 2017 r. w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w Unii Europejskiej (Dz.U. L 265 z 14.10.2017, s. 1–14)

Zmieniony kodeks postępowania wspierającego skuteczne wprowadzanie w życie Konwencji w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (Dz.U. C 322 z 30.12.2009, s. 1–10)

Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu europejskiego i Europejskiego komitetu ekonomiczno-społecznego w sprawie prac Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych w dziedzinie procedur unikania i rozstrzygania sporów oraz w sprawie wytycznych dotyczących uprzednich porozumień cenowych w UE (COM(2007) 71 final z 26.2.2007)

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie z dnia 27 czerwca 2006 r. dotycząca kodeksu postępowania w sprawie dokumentacji cen transferowych dla przedsiębiorstw stowarzyszonych w Unii Europejskiej (DCT UE) (Dz.U. C 176 z 28.7.2006, s. 1–7)

Kodeks postępowania wspierającego skuteczne wykonanie Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (Dz.U. C 176 z 28.7.2006, s. 8–12)

Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-społecznego w sprawie prac Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych dotyczących dokumentacji cen transferowych dla przedsiębiorstw stowarzyszonych w UE (COM(2005) 543 final z 7.11.2005)

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Gospodarczo-Społecznego w sprawie prac Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych w dziedzinie opodatkowania przedsiębiorstw w okresie od października 2002 r. do grudnia 2003 r. oraz w sprawie wniosku dotyczącego Kodeksu postępowania wspierającego skuteczne wykonanie konwencji arbitrażowej (90/436/EWG z dnia 23 lipca 1990 r.) (COM(2004) 297 final z 23.4.2004)

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017