Zharmonizowane prawa krajowe dotyczące ochrony wzorów

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 98/71/WE – ochrona wzorów przemysłowych

JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Celem niniejszej dyrektywy jest harmonizacja praw krajowych dotyczących ochrony wzorów w celu zapewnienia takiej samej ochrony posiadaczy wzorów w całej UE.

Prawa krajowe funkcjonują równolegle z ogólnounijnym systemem nabywania wzoru wspólnotowego objętego jednolitą ochroną.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do praw do wzorów* zarejestrowanych:

Warunki ochrony

Aby wzór otrzymał ochronę, musi być nowy i posiadać cechy indywidualne. Kraje UE chronią wzory poprzez rejestrowanie ich i nadawanie wyłącznych praw ich twórcom.

Czas trwania ochrony

Wzór jest chroniony przez jeden lub więcej okresów wynoszących 5 lat, maksymalnie przez 25 lat. Ochrona nadaje posiadaczowi wyłączne prawo użytkowania wzoru i chroni przed użytkowaniem przez nieupoważnione strony trzecie.

Prawa wynikające z rejestracji

Rejestracja wzoru daje jego posiadaczowi wyłączne prawo użytkowania i chroni przed użytkowaniem przez nieupoważnione strony trzecie.

Ograniczenie praw

Prawa wynikające z prawa do wzoru nie obejmują:

Z ochrony wyłączone są także:

Unieważnienie

Można stwierdzić nieważność prawa do wzoru w określonych sytuacjach, nawet po dacie wygaśnięcia prawa lub jego zrzeczenia się (tzn. po tym, jak posiadacz zrzekł się swojego prawa).

Stosunek do innych form ochrony

Jeśli w danym kraju UE wzory są chronione przez prawa dotyczące niezarejestrowanych wzorów, znaków towarowych, patentów i wzorów użytkowych bądź innych praw, prawa te pozostają w mocy równolegle z określonym prawodawstwem w zakresie ochrony wzorów.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 17 listopada 1998 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 28 października 2001 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Wzór: Całkowita lub częściowa postać produktu, wynikająca w szczególności z elementów linii, konturów, kolorystyki, kształtu, tekstury i/lub materiałów samego produktu i/lub jego ornamentacji.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 98/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. w sprawie prawnej ochrony wzorów (Dz.U. L 289 z 28.10.1998, s. 28–35)

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych (Dz.U. L 3 z 5.1.2002, s. 1–24)

Kolejne zmiany wprowadzone do rozporządzenia (WE) nr 6/2002 zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016