Media 2007: program wspierający europejski sektor audiowizualny

MEDIA 2007 jest nowym programem wspierającym europejski sektor audiowizualnym. Stanowi kontynuację programów MEDIA Plus oraz MEDIA – Szkolenia. MEDIA 2007 jest pomyślany jako jednolity program, który łączy dwa istniejące podejścia (przygotowanie, dystrybucja, promocja/szkolenia). Dysponuje pulą blisko 755 mln euro na lata 2007–2013.

AKT

Decyzja nr 1718/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie programu wspierającego europejski sektor audiowizualny (MEDIA 2007).

STRESZCZENIE

Sektor audiowizualny jest najważniejszym środkiem przekazu pozwalającym rozpowszechniać i rozwijać europejskie wartości kulturalne. Odgrywa podstawową rolę w budowaniu europejskiej tożsamości kulturowej i w wyrażaniu obywatelstwa europejskiego. Obrót europejskimi utworami audiowizualnymi (filmy i programy telewizyjne) przyczynia się do wzmocnienia dialogu międzykulturowego oraz do poprawy wzajemnego zrozumienia i poznania kultur europejskich. Dzięki wsparciu Wspólnoty sektor audiowizualny będzie mógł stać się spoiwem europejskich kultur oraz społeczności obywatelskich.

Europejski sektor audiowizualny stanowi nie tylko wysoką wartość kulturową, ale także znaczny potencjał społeczno-ekonomiczny. Wsparcie Wspólnoty dla sektora audiowizualnego wchodzi także w zakres strategii lizbońskiej, której celem jest, by Unia Europejska (UE) stała się najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarką na świecie.

W ramach programu MEDIA 2007 Komisja zamierza kontynuować działanie wspólnotowe realizowane poprzez programy Media I, Media II, Media Plus oraz Media – Szkolenia, które wspierały rozwój europejskiego przemysłu audiowizualnego od 1991 r.

CELE OGÓLNE

Program MEDIA 2007 został ustanowiony na okres od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Celami globalnymi programu są:

Aby zrealizować te cele, program MEDIA 2007 wspiera:

W ramach dziedzin działania program przyjmuje następujące priorytety:

PULA FINANSOWA

Pula finansowa przeznaczona na realizację niniejszego programu wynosi 755 mln euro.

CELE I DZIAŁANIA SZCZEGÓŁOWE

Faza przedprodukcyjna

Program przyjmuje następujące cele odnoszące się do fazy przedprodukcyjnej:

Faza poprodukcyjna

Program przyjmuje następujące cele odnoszące się do fazy poprodukcyjnej utworów audiowizualnych:

Projekty pilotażowe

Program wspiera innowacyjność poprzez realizację programów pilotażowych, ze szczególnym naciskiem na wprowadzanie i wykorzystywanie nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Programy pilotażowe pozwalają zapewnić dostosowanie programu do zmian technologicznych.

WARUNKI REALIZACJI PROGRAMU

Przepisy dotyczące państw trzecich

Program jest otwarty na uczestnictwo w nim następujących państw, pod warunkiem spełnienia wymogów i otrzymania uzupełniających środków:

Beneficjenci i przepisy finansowe

Beneficjentami programu mogą być osoby prawne i fizyczne. W zależności od rodzaju działań pomoc finansowa może przybrać formę dotacji lub stypendiów.

Pomoc finansowa przyznawana w ramach programu nie może przekroczyć 50% ostatecznych kosztów działań objętych wsparciem. Jednak w szczególnych przypadkach może ona sięgać do 75% kosztów.

Wprowadzenie w życie

Do realizacji programu zobowiązana jest Komisja wspierana przez komitet.

Organem wykonawczym jest europejska sieć biur MEDIA Desks (EN) (FR). Biura zapewniają rozpowszechnianie informacji o programie na poziomie krajowym, w szczególności w kwestii projektów transgranicznych.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja nr 1718/2006/WE [procedura współdecyzji COD/2004/0151]

25.11.2006

Dz.U. L 327 z 24.11.2006

See also

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2007