Regulowanie spektrum radiowego

Częstotliwości radiowe są zasobem deficytowym, niezbędnym do funkcjonowania tak oczywistych rzeczy, jak telefony komórkowe, radio i telewizja, internet szerokopasmowy czy urządzenia zdalnego sterowania. W celu zapewnienia ich optymalnego wykorzystania Unia Europejska porozumiała się w kwestii koordynowania swojej polityki w tym zakresie, aby zapobiec, na przykład, zakłóceniom w przepływie istotnych informacji.

AKT

Decyzja nr 676/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie ram regulacyjnych dotyczących polityki spektrum radiowego we Wspólnocie Europejskiej (decyzja o spektrum radiowym)

STRESZCZENIE

Niniejsza decyzja ma na celu zapewnienie wewnątrzunijnej koordynacji polityki w zakresie dostępności spektrum radiowego i warunków technicznych jego skutecznego wykorzystania. Odnosi się ona do przydzielania częstotliwości dla łączności radiowej i bezprzewodowej w tym GSM, łączności ruchomej trzeciej i czwartej generacji (3G, 4G) w zakresie częstotliwości między 9 kHz i 3000 GHz, co jest istotne z punktu widzenia rynku wewnętrznego.

Działania w ramach decyzji uwzględniają wkład organizacji międzynarodowych, np. Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) w zarządzanie spektrum radiowym i Europejskiej Konferencji Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT) - organizacji międzyrządowej skupiającej 48 krajów.

Komitet ds. Spektrum Radiowego

Opierając się na ogólnych zasadach zawartych w przyjętym w 2012 r. programie dotyczącym polityki w zakresie widma radiowego, Komitet ds. Spektrum Radiowego wspiera Komisję w określaniu, tworzeniu i realizowaniu unijnej polityki widma radiowego. Pracom komitetu, który składa się z przedstawicieli krajów UE, przewodniczy Komisja. Jego zadaniem jest ocena wniosków dotyczących technicznych środków harmonizacji warunków dostępności i wykorzystania spektrum radiowego.

Wydaje on też opinie na temat mandatów udzielanych CEPT przez Komisję w zakresie harmonizacji przydziału częstotliwości radiowych i dostępności informacji dotyczących wykorzystywania spektrum radiowego. Projekty środków przygotowane przez Komisję po ich zatwierdzeniu przez Komitet i przyjęciu przez Komisję stają się wiążące na terenie całej Uniii muszą być stosowane przez kraje członkowskie w momencie przyznawania praw do korzystania ze spektrum.

Kontekst

Częstotliwości radiowe przydzielane są przez organy międzynarodowe tzn. przez światowe konferencje radiokomunikacyjne (WRC) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), a w Europie przez Europejską Konferencję Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT). Na mocy niniejszej decyzji UE także przyjmuje rolę w zapewnianiu optymalnego wykorzystywania spektrum radiowego.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Decyzja 676/2002/WE

24.2.2002

-

Dz.U. L 108 z 24.4.2002, s. 1-6

AKTY POWIĄZANE

HARMONIZACJA ZAKRESÓW CZĘSTOTLIWOŚCI

Większość decyzji w sprawie harmonizacji technicznych warunków dla dostępności i skutecznego wykorzystania spektrum przyjętych przez Komisję dostępnych jest na jej stronie poświęconej decyzjom o spektrum radiowym.

ZESPÓŁ DS. POLITYKI SPEKTRUM RADIOWEGO

Decyzja Komisji 2002/622/WE z dnia 26 lipca 2002 r. ustanawiająca Zespół ds. Polityki Spektrum Radiowego (Dz.U. L 198 z 27.7.2002, s. 49-51)

Na mocy decyzji powołano grupę konsultacyjną - Zespół ds. Polityki Spektrum Radiowego - której celem jest doradzanie Komisji w sprawach związanych z dostępnością i wykorzystaniem spektrum radiowego, harmonizacją i przydzielaniem częstotliwości, przyznawaniem praw do korzystania ze spektrum, cenami itp.

Zobacz tekst skonsolidowany.

PROGRAM DOTYCZĄCY POLITYKI W ZAKRESIE WIDMA RADIOWEGO

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 243/2012/UE z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego (Dz.U. L 81 z 21.3.2012, s. 7-17).

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014