Usługi pocztowe w UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 97/67/WE w sprawie wspólnych zasad rozwoju rynku wewnętrznego usług pocztowych UE oraz poprawy jakości usług

JAKI JEST CEL DYREKTYWY?

Główne cele dyrektywy w sprawie usług pocztowych to:

Pierwotna dyrektywa była kilkakrotnie zmieniana, niektóre z najważniejszych zmian zostały zawarte w dyrektywie 2008/6/WE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Niniejsza dyrektywa ustanawia wspólne reguły dotyczące:

Obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych

Państwa członkowskie UE są zobowiązane do zapewnienia ciągłego świadczenia powszechnych usług pocztowych we wszystkich punktach na swoich obszarach, po przystępnych cenach, co znaczy, że są zobowiązane do zapewnienia jako minimum:

Państwa członkowskie UE mogą wyznaczyć jedno lub więcej przedsiębiorstw w charakterze operatora świadczącego usługi powszechne, tak żeby obejmował on cały kraj. Wyznaczenie to podlega regularnemu przeglądowi.

Finansowanie powszechnych usług pocztowych

Państwa członkowskie UE nie mogą przyznawać operatorom świadczącym usługi powszechne wyłącznych ani specjalnych praw. Mogą one jednak dokonać rekompensaty na rzecz operatorów świadczących usługi powszechne, jeżeli został ustalony koszt netto i powoduje to krzywdzące obciążenie finansowe zgodnie z traktatami UE (np. pomoc państwa, udzielanie zamówień publicznych, mechanizm podziału kosztów*).

Taryfy

Taryfy dla usług powszechnych muszą być zgodne z następującymi zasadami.

Państwa członkowskie UE mogą zapewniać usługi pocztowe podlegające zwolnieniu z opłat dla osób niewidomych i niedowidzących.

Jakość usług

W odniesieniu do przesyłek w obrocie zagranicznym w ramach UE załącznik II do dyrektywy nakłada wymóg:

Procedury składania skargi

Konieczne jest posiadanie przejrzystej, prostej i niekosztownej procedury rozpatrywania reklamacji użytkowników, umożliwiającej rozstrzyganie sporów w sposób sprawiedliwy i szybki.

Harmonizacja techniczna

Harmonizacja techniczna została podjęta na podstawie wniosku Komisji w sprawie normalizacji złożonego przez Komitet Techniczny 331 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN).

Organy regulacyjne

Państwa członkowskie UE są zobowiązane do ustanowienia niezależnych krajowych organów regulacyjnych, które powinny otrzymać wszelkie niezbędne zasoby w zakresie personelu, wiedzy fachowej i środków finansowych, a także do realizowania zadań wyznaczonych na mocy niniejszej dyrektywy, w szczególności dotyczących:

Przekazywanie informacji

Państwa członkowskie zapewnią, by operatorzy świadczący usługi powszechne przekazywali informacje krajowym organom regulacyjnym, w tym informacje finansowe i informacje dotyczące usług powszechnych, w szczególności do dwóch celów:

Transgraniczne usługi doręczania paczek

W 2018 r. zostało przyjęte rozporządzenie (UE) 2018/644 w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek. Rozporządzenie to uzupełnia przepisy ustanowione w dyrektywie 97/67/WE, która skupia się głównie, ale nie wyłącznie, na usługach powszechnych, w celu odniesienia się do kwestii:

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa 97/67/WE ma zastosowanie od 10 lutego 1998 r. Dyrektywa miała zostać włączona do porządku krajowego państw członkowskich UE do 14 lutego 1999 r.

Dyrektywa zmieniająca 2008/6/WE obowiązuje od 27 lutego 2008 r. Dyrektywa zmieniająca miała zostać włączona do porządku krajowego 16 państw członkowskich UE do 31 grudnia 2010 r. i pozostałych 11 państw członkowskich UE do 31 grudnia 2012 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Podział kosztów: zostały ustanowione przepisy dotyczące finansowania wszelkich kosztów netto powszechnych usług pocztowych, w przypadku gdy powstają koszty netto i powodują krzywdzące obciążenie finansowe.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wspólnych zasad rozwoju rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty oraz poprawy jakości usług (Dz.U. L 15 z 21.1.1998, s. 14–25)

Kolejne zmiany do dyrektywy 97/67/WE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/644 z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek (Dz.U. L 112 z 2.5.2018, s. 19–28)

Decyzja Komisji z dnia 10 sierpnia 2010 r. ustanawiająca Europejską Grupę Regulacji Rynku Usług Pocztowych (Dz.U. C 217 z 11.8.2010, s. 7–9)

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018