Dostęp do sieci łączności elektronicznej

Niniejsza dyrektywa harmonizuje sposób, w jaki kraje UE regulują dostęp do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz ich wzajemne połączenia. Ustanawia ramy prawne dla relacji między dostawcami sieci i usług, czego rezultatem będzie zrównoważona konkurencja oraz interoperacyjność sieci łączności elektronicznej.

AKT

Dyrektywa 2002/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń (dyrektywa o dostępie)

STRESZCZENIE

Dyrektywa o dostępie, wraz z czterema innymi dyrektywami („ramową”, „autoryzacyjną”, „o usłudze powszechnej” oraz „o prywatności i łączności elektronicznej”), stanowi część „pakietu telekomunikacyjnego”, który definiuje ramy prawne mające na celu poprawę konkurencyjności sektora sieci i usług łączności elektronicznej.

W 2009 r. „pakiet telekomunikacyjny” został zmieniony dyrektywami „o lepszym stanowieniu prawa” i „o prawach obywatelskich”, jak również poprzez utworzenie Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC).

Stosowanie

Dyrektywa dotyczy wszystkich form publicznych sieci łączności przenoszących ogólnodostępne usługi łączności elektronicznej. Zaliczają się do nich stacjonarne i ruchome sieci telekomunikacyjne, sieci używane do naziemnego nadawania, sieci telewizji kablowej, sieci satelitarne oraz sieci internetowe, używane do przekazywania zarówno głosu, faksów, danych, jak i obrazów.

Zasada ogólna

Kraje UE muszą zapewnić, że nie będą istnieć żadne ograniczenia, które uniemożliwiałyby przedsiębiorstwom w tym samym kraju UE lub różnych krajach UE negocjowanie pomiędzy sobą porozumień dotyczących dostępu i/lub wzajemnych połączeń, stosownie do reguł konkurencji, przewidzianych w Traktacie.

Zasada ogólna określa, że w odniesieniu do rynków, na których nadal występują duże różnice w pozycji negocjacyjnej pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami, wskazane jest ustanowienie uregulowań prawnych opartych na zasadach rynku wewnętrznego i reguły konkurencji, które stanowiłyby narzędzie dla regulacji rynku.

Przyjmując technologiczne neutralne podejście, główne cele to:

ustalenie ram prawnych wspierających konkurencyjność i sprzyjających inwestycjom w infrastrukturę sieci poprzez umożliwienie odpowiedniego dostępu do sieci i ich wzajemnych połączeń oraz interoperacyjność usług, co leży w interesie użytkowników końcowych,

zapewnienie, że przejściowe problemy na rynku nie będą ograniczać pojawianie się innowacyjnych usług, korzystnych dla użytkowników.

Prawa i obowiązki operatorów

Dyrektywa ustanawia fundamentalną zasadę, wedle której operatorzy publicznych sieci łączności mają prawo - a na wniosek innego uprawnionego przedsiębiorstwa również obowiązek - negocjowania wzajemnych połączeń w sposób zapewniający interoperacyjność usług w obrębie Unii Europejskiej.

Krajowe organy regulacyjne będą odpowiedzialne za regularne sporządzanie analiz marketingowych w celu ustalenia, czy jeden lub więcej operatorów posiada znaczącą pozycję rynkową na badanym rynku. W przypadku gdy, w wyniku analizy rynku, dany operator zostanie zidentyfikowany jako mający znaczącą pozycję rynkową, krajowe organy regulacyjne będą miały możliwość nałożenia na takiego operatora, zależnie od okoliczności, jednego lub więcej poniższych zobowiązań:

1.

obowiązek przejrzystości w odniesieniu do wzajemnych połączeń i/lub dostępu, zgodnie z którym operatorzy muszą udostępniać publicznie określone informacje księgowe, specyfikacje techniczne lub dane dotyczące sieci, w stosownych przypadkach poprzez ofertę ramową;

2.

obowiązek niedyskryminacji, w celu zapewnienia, by operatorzy stosowali podobne wymogi w podobnych okolicznościach w stosunku do innych przedsiębiorstw świadczących podobne usługi, włącznie z zakazem faworyzowania usług własnych;

3.

obowiązek rozdzielności księgowej w odniesieniu do niektórych rodzajów działalności związanej z wzajemnymi połączeniami i/lub dostępem;

4.

obowiązki związane z dostępem i użytkowaniem specyficznych urządzeń sieciowych. Na operatorów mogą zostać nałożone następujące obowiązki:

przyznanie osobom trzecim dostępu do specyficznych elementów lub urządzeń sieciowych, w tym uwolnionego dostępu do pętli lokalnej,

negocjowanie w dobrej wierze z przedsiębiorstwami ubiegającymi się o dostęp,

niewycofywanie dostępu do urządzeń, jeżeli taki dostęp został już przyznany,

przyznanie otwartego dostępu do technicznych interfejsów, protokołów albo innych kluczowych technologii niezbędnych do zapewnienia interoperacyjności usług,

zapewnienie możliwości kolokacji lub innych form wspólnego korzystania z urządzeń,

przyznanie dostępu do powiązanych usług, takich jak usługi odnoszące się do tożsamości, lokalizacji i obecności;

5.

obowiązki związane ze zwrotem kosztów oraz kontrolą cen, w tym obowiązki związane z określaniem cen w zależności od ponoszonych kosztów oraz obowiązki dotyczące systemów księgowania kosztów.

Tam, gdzie niedoskonałości rynku nadal występują, nawet pomimo stosowania powyższych zobowiązań, krajowe organy regulacyjne mogą w ostateczności zobowiązać wertykalnie zintegrowane przedsiębiorstwo do ustanowienia niezależnie funkcjonującej jednostki biznesowej, której powierzone zostaną działania takiego przedsiębiorstwa związane z hurtowym dostarczaniem produktów i usług dostępu.

Ta niezależnie funkcjonująca jednostka musi dostarczać produkty i usługi dostępu wszystkim przedsiębiorstwom, włącznie z innymi jednostkami biznesowymi funkcjonującymi w ramach tej samej spółki matki, według tych samych harmonogramów i warunków, także tych odnoszących się do poziomu cen i usług, oraz przy użyciu tych samych systemów i procesów.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2002/19/WE

24.4.2002

24.7.2003

Dz.U. L 108 z 24.4.2002, s. 7-20

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2009/140/WE

19.12.2009

25.5.2011

Dz.U. L 337 z 18.12.2009, s. 37-69

ZMIANY W ZAŁĄCZNIKACH

Załącznik II - Minimalna lista elementów, które mają być zawarte w ofercie ramowej dla całej infrastruktury dostępu do sieci, łącznie ze wspólnym lub w pełni uwolnionym dostępem do pętli lokalnej w stacjonarnej lokalizacji, do opublikowania przez notyfikowanych operatorów o znaczącej pozycji rynkowej

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/140/WE z 25 listopada 2009 r. zmieniająca dyrektywy 2002/21/WE w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, 2002/19/WE w sprawie dostępu do sieci i usług łączności elektronicznej oraz wzajemnych połączeń oraz 2002/20/WE w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej (Dz.U. L 337 z 18.12.2009, s. 37-69)

Sprostowanie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/140/WE z 25 listopada 2009 zmieniającej dyrektywy 2002/21/WE w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, 2002/19/WE w sprawie dostępu do sieci i usług łączności elektronicznej oraz wzajemnych połączeń oraz 2002/20/WE w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej (Dz.U. L 241 z 10.09.2013, s. 8-9)

AKTY POWIĄZANE

Wytyczne Komisji w sprawie analiz marketingowych i oceny znaczącej pozycji rynkowej na mocy ram prawnych dotyczących sieci łączności elektronicznej i związanych z nimi usług (Dz.U. C 165 z 11.7.2002, s. 6-31)

Niniejsze wytyczne, na mocy ram prawnych dotyczących usług łączności, ustanawiają zasady, na których krajowe organy regulacyjne muszą oprzeć swoje analizy marketingowe, aby zagwarantować efektywną konkurencję.

Wniosek: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające środki dotyczące europejskiego jednolitego rynku łączności elektronicznej i mające na celu zapewnienie łączności na całym kontynencie, zmieniające dyrektywy 2002/20/WE, 2002/21/WE i 2002/22/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 1211/2009 i (UE) nr 531/2012 (COM(2013) 627 final z dnia 11 września 2013 r. - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym)

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015