Bezpieczne i skuteczne nawozy na rynku UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 w sprawie nawozów

JAKI JEST CEL NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 11 grudnia 2003 r., z wyjątkiem art. 8 i art. 26 ust. 3, które dotyczą aspektów związanych z identyfikowalnością i mają zastosowanie od 11 czerwca 2005 r.

KONTEKST

W marcu 2016 r. Komisja przyjęła wniosek w celu uproszczenia istniejącego prawodawstwa, usprawnienia działania unijnego rynku nawozów i objęcia przepisami produktów, w przypadku których nie ma zharmonizowanego ustawodawstwa, tj. nawozów regulowanych przepisami krajów UE. W ramach przygotowań do tej inicjatywy Komisja przeprowadziła różne badania dotyczące m.in. składników nawozów i biostymulatorów roślin.

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Podstawowy składnik pokarmowy: obejmuje wyłącznie pierwiastki: azot, fosfor i potas.

Drugorzędny składnik pokarmowy: obejmuje pierwiastki: wapń, magnez, sód i siarka.

Nawóz nieorganiczny: oznacza nawóz, którego deklarowane składniki pokarmowe występują w formie minerałów uzyskanych na drodze wydobycia albo fizycznych i/lub chemicznych procesów przemysłowych.

Mikroskładniki pokarmowe: obejmują pierwiastki: bor, kobalt, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk, niezbędne dla wzrostu roślin w ilościach niewielkich w porównaniu z podstawowymi i drugorzędnymi składnikami pokarmowymi.

Nitryfikacja: naturalny proces zachodzący w środowisku, w którym wyspecjalizowane bakterie przekształcają amoniak zawarty w glebie na azotyny i azotany.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów (Dz.U. L 304 z 21.11.2003, s. 1–194)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016