Organizmy zmodyfikowane genetycznie – niepowtarzalne identyfikatory

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 65/2004 w sprawie przypisywania niepowtarzalnych identyfikatorów organizmom zmodyfikowanym genetycznie

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie ustanawia niepowtarzalny identyfikator*, podobny do kodu kreskowego, właściwy dla każdego organizmu zmodyfikowanego genetycznie* (GMO) wprowadzanego na rynek. Jest to bardzo ważny element pod kątem śledzenia* i etykietowania żywności i produktów paszowych wyprodukowanych z GMO, który ma na celu ułatwienie dokonywania wyboru przez konsumentów i zapewnienie ochrony zdrowia oraz środowiska.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W celu zachowania zgodności z kierunkami rozwoju na forum międzynarodowym w bazie danych BioTrack Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz przez Izbę Rozrachunkową ds. Bezpieczeństwa Biologicznego ustanowioną przez Protokół z Kartaginy o bezpieczeństwie biologicznym do Konwencji o różnorodności biologicznejstosowany jest specjalny format dla niepowtarzalnych identyfikatorów.

W przypadku każdego nowego wniosku o wydanie zezwolenia na wprowadzenie GMO na rynek przed utworzeniem niepowtarzalnego identyfikatora w wymaganym formacie wnioskodawca musi sprawdzić w bazach danych, czy identyfikator nie został już ustanowiony.

Po uzyskaniu zezwolenia na wprowadzenie GMO na rynek niepowtarzalny identyfikator jest przekazywany do Izby Rozrachunkowej ds. Bezpieczeństwa Biologicznego przez Komisję Europejską i wprowadzany do unijnego rejestru GMO, na które udzielono zezwolenia.

Wszystkim GMO, w przypadku których zgoda na ich wprowadzenie na rynek została wydana przed wejściem w życie rozporządzenia, przypisano niepowtarzalne identyfikatory na mocy rozporządzenia.

Format niepowtarzalnego identyfikatora jest określony w załączniku do rozporządzenia i obejmuje dziewięć znaków alfanumerycznych. Pierwsze dwa lub trzy znaki odnoszą się do nazwy przedsiębiorstwa lub organizacji. Drugi składnik zawiera pięć lub sześć znaków i odnosi się do przypadku transformacji*, natomiast ostatni składnik dotyczy weryfikacji i zawiera jeden znak. Wszystkie znaki są oddzielone myślnikiem, np.: MON-00603-1.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od 16 stycznia 2004 r.

KONTEKST

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej śledzeniu i etykietowaniu.

KLUCZOWE POJĘCIA

*Niepowtarzalny identyfikator: kod alfanumeryczny składający się z 9 znaków właściwy dla danego GMO i umożliwiający jego szybką identyfikację na podstawie etykiety produktu.

*Organizmy zmodyfikowane genetycznie: rośliny lub zwierzęta, których struktura komórkowa i genetyczna została zmodyfikowana w celu uzyskania wyższych plonów lub zapewnienia odporności na choroby.

*Śledzenie: możliwość śledzenia GMO i produktów wytworzonych z GMO na wszystkich etapach łańcucha produkcji i dystrybucji, co pozwala na dokładne etykietowanie.

*Przypadek transformacji: termin stosowany w celu rozróżnienia genetycznie zmodyfikowanych (poddanych transformacji) odmian upraw i innych organizmów.

AKT

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 65/2004 z dnia 14 stycznia 2004 r. ustanawiające system ustanawiania oraz przypisywania niepowtarzalnych identyfikatorów organizmom zmodyfikowanym genetycznie (Dz.U. L 10 z 16.1.2004, s. 5–10)

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 641/2004 z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonywania rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącego się do wniosków o zatwierdzenie nowego typu żywności i paszy genetycznie zmodyfikowanej, powiadamiania o istniejących produktach oraz przypadkowym lub technicznie nieuniknionym występowaniu materiału genetycznie zmodyfikowanego, który pomyślnie przeszedł ocenę ryzyka (Dz.U. L 102 z 7.4.2004, s. 14–25)

Kolejne zmiany do rozporządzenia Komisji (WE) nr 641/2004 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Rozporządzenie (WE) nr 1830/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. dotyczące możliwości śledzenia i etykietowania organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz możliwości śledzenia żywności i produktów paszowych wyprodukowanych z organizmów zmodyfikowanych genetycznie i zmieniające dyrektywę 2001/18/WE (Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 24–28). Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016