Prawo pierwotne Unii Europejskiej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Prawo pierwotne UE

CO TO JEST PRAWO PIERWOTNE?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Prawo pierwotne, znane także jako pierwotne źródła prawa, tworzą unijne:

Zakres prawa pierwotnego

KONTEKST

Poza prawem pierwotnym prawo UE opiera się na źródłach wtórnych i pomocniczych.

Integralną częścią prawa UE są też umowy międzynarodowe zawierane z państwami niebędącymi członkami UE lub z organizacjami międzynarodowymi. Takie umowy nie należą do prawa pierwotnego ani wtórnego, ale do kategorii sui generis (unikalnej kategorii). Zgodnie z wydanym przez TSUE wyrokiem w sprawie Demirel przeciwko Stadt Schwäbisch Gmünd, umowy międzynarodowe mogą mieć skutek bezpośredni. Jeśli chodzi natomiast o moc prawnie wiążącą, to stoją one nad prawem wtórnym, które musi być z nimi zgodne. Umowa międzynarodowa ma bezpośrednie zastosowanie, jeżeli zawiera jasny i precyzyjny obowiązek, który nie jest uzależniony od wydania kolejnego aktu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Wersje skonsolidowane Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Wersja skonsolidowana Traktatu o Unii Europejskiej – Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Protokoły – Załączniki do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Deklaracje dołączone do Aktu końcowego konferencji międzyrządowej, która przyjęła Traktat z Lizbony podpisany w dniu 13 grudnia 2007 r. – Tablice ekwiwalencyjne (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 1–388)

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022



(1) Zjednoczone Królestwo wystąpiło z Unii Europejskiej i z dniem 1 lutego 2020 r. stało się państwem trzecim (państwem nienależącym do UE).