Kontrola nabywania i posiadania broni palnej

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 91/477/EWG – kontrola nabywania i posiadania broni

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dyrektywa ustanawia cztery kategorie broni palnej zgodnie z poziomem ich zagrożenia. Kategorie określa załącznik I do dyrektywy.

Zakres

Dyrektywa nie ma zastosowania do handlowych transferów broni i amunicji wojennej oraz nabywania ani posiadania broni i amunicji* przez:

Niniejsza dyrektywa nie ma wpływu na stosowanie przepisów prawa krajowego dotyczących noszenia broni, myślistwa i strzelectwa sportowego.

Karta broni palnej

Europejska karta broni palnej wydawana jest przez władze kraju UE na wniosek każdej osoby wchodzącej w posiadanie i użytkowanie broni palnej zgodnie z prawem. Karta musi znajdować się w posiadaniu osoby użytkującej wymienioną na niej broń palną.

Identyfikacja i śledzenie

Sprzedaż, nabywanie i posiadanie

Zezwala się na nabywanie i posiadanie broni palnej osobom, które:

Koncesjonowanie

Osoba, która spełnia wymogi dotyczące nabywania i posiadania broni palnej, może otrzymać zezwolenie wieloletnie. W takim przypadku dopełnione muszą zostać określone formalności:

W celu kontroli przepływu broni palnej na terytorium UE w dyrektywie określono procedury dotyczące:

Rola krajów UE

Przegląd i wnioski

Komisja Europejska przedstawiła w listopadzie 2015 r. sprawozdanie ze stosowania niniejszej dyrektywy w ramach pakietu środków dotyczących broni palnej. Pakiet obejmował wniosek o przegląd dyrektywy w sprawie broni palnej.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 17 października 1991 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do dnia 1 stycznia 1993 r.

KLUCZOWE POJĘCIA

* Broń palna: każda przenośna, wyposażona w lufę broń, która miota, jest przeznaczona do miotania lub daje się przystosować do miotania pocisku lub ładunku rażącego w wyniku działania palnego materiału miotającego.

* Amunicja: cały nabój lub jego komponenty, w tym łuski, spłonki, proch, pociski lub ładunki rażące, używane w broni palnej.

* Pośrednik: każda osoba fizyczna lub prawna niebędąca sprzedawcą, której zawód lub działalność gospodarcza polega w całości lub w części na zakupie, sprzedaży lub organizowaniu transferu broni.

* Sprzedawca: każda osoba fizyczna lub prawna, której zawód lub działalność gospodarcza polega w całości lub w części na wytwarzaniu, handlu, wymianie, wypożyczaniu, naprawie lub przeróbce broni palnej, części i amunicji.

AKT

Dyrektywa Rady 91/477/EWG z dnia 18 czerwca 1991 r. w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni (Dz.U. L 256 z 13.9.1991, s. 51–58)

Kolejne zmiany do dyrektywy 91/477/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady: Ocena REFIT dyrektywy Rady 91/477/EWG z dnia 18 czerwca 1991 r. w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni, zmienionej dyrektywą 2008/51/WE z dnia 21 maja 2008 r. (COM(2015) 751 final z 18.11.2015)

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016