Agenda dla zrównoważonej i konkurencyjnej turystyki europejskiej

Europa jest najatrakcyjniejszym celem turystycznym na świecie, a turystyka przyczynia się znacząco do wzrostu i tworzenia miejsc pracy. Tymczasem konkurencyjność sektora jest ściśle związana z jego trwałością, ponieważ jakość ośrodków turystycznych w ogromnym stopniu uzależniona jest od środowiska naturalnego i lokalnej społeczności. Dlatego istnieje konieczność zastosowania całościowego i zintegrowanego podejścia, mającego na celu poprawę koniunktury sektora, ale także spójności społecznej, ochrony środowiska i promocji kultury europejskich regionów turystycznych.

AKT

Komunikat Komisji z dnia 19 października 2007 r. Agenda dla zrównoważonej i konkurencyjnej turystyki europejskiej [COM(2007) 621 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Komunikat ten stanowi oficjalne rozpoczęcie i zatwierdzenie agendy dla zrównoważonej i konkurencyjnej turystyki europejskiej. Dobrobyt gospodarczy, sprawiedliwość i spójność społeczna oraz ochrona środowiska naturalnego i dóbr kultury to cele agendy.

Wśród wyzwań, jakie stoją przed turystyką, wymienić można:

Realizacja celów agendy wspierana jest przez odpowiednie polityki, takie jak zrównoważone zarządzanie kierunkami turystycznymi (np. przez planowanie rozwoju przestrzennego oraz zagospodarowania terenów, a także inwestycje w zakresie infrastruktury i usług), uwzględnianie problemów zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorstwa (DE) (EN) (FR) oraz uczulanie turystów na kwestie zrównoważonego rozwoju.

Aby sektor turystyki stał się jednocześnie konkurencyjny i zrównoważony, Komisja proponuje zastosowanie następujących zasad:

Wszystkie podmioty uczestniczące w sektorze turystyki w Europie zachęcane są do włączenia się do wdrażania niniejszej agendy: organy państwowe wszystkich szczebli, przedsiębiorstwa, turyści, placówki edukacyjne i badawcze, związki zawodowe, stowarzyszenia konsumentów, organizacje pozarządowe i międzynarodowe. Komisja natomiast zakłada stosowanie wszystkich wymienionych dalej działań.

Mobilizowanie zaangażowanych podmiotów do tworzenia wiedzy i dzielenia się nią

Dobre praktyki w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności w turystyce muszą być udostępnione. Dlatego Komisja aktywnie wspiera i/lub będzie wspierać następujące inicjatywy:

Promowanie modelowych ośrodków turystycznych

Komisja nadal realizuje inicjatywę „Modelowe Ośrodki Turystyczne Europy” (EDEN) (DE) (EN) (FR). Nie przestaje także promować Europy jako miejsca o rozwiniętej i zrównoważonej turystyce. W tym celu współpracuje z Europejską Komisją Podróży (EN) (FR) i krajowymi organizacjami turystycznymi i z jeszcze większą mocą wspiera portal europejskich regionów turystycznych.

Uruchomienie instrumentów finansowych UE

Projekty związane z turystyką mogą uzyskać wsparcie z różnych funduszy wspólnotowych, takich jak:

Włączenie zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności do głównego nurtu polityk Komisji

Wiele istniejących europejskich polityk może mieć znaczący wpływ na turystykę i jej zrównoważony rozwój: środowisko, transport, zatrudnienie czy badania. Polityki te wywierają różny wpływ w zależności od regionów. Komisja uwzględnia szczególne potrzeby regionów przybrzeżnych, nadmorskich, górskich, wiejskich czy miejskich.

See also

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2008