Szczegółowy program „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych” (2007–2013)

Na mocy niniejszej decyzji ustanawia się program szczegółowy „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych”. Program ten jest jednym z pięciu filarów programu ogólnego dotyczącego praw podstawowych i sprawiedliwości, którego celem jest stworzenie prawdziwej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w Unii Europejskiej (UE). Program „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych” powinien przyczynić się do wzmocnienia współpracy i wzajemnego zaufania pomiędzy organami sądownictwa a przedstawicielami zawodów prawniczych.

AKT

Decyzja Rady 2007/126/WSiSW z dnia 12 lutego 2007 r. ustanawiająca na lata 2007–2013, jako część ogólnego programu w sprawie podstawowych praw i wymiaru sprawiedliwości, szczegółowy program „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych”.

STRESZCZENIE

Na mocy niniejszej decyzji ustanawia się program szczegółowy „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych”. Program ten jest jednym z pięciu programów szczegółowych tworzących program ogólny dotyczący praw podstawowych i sprawiedliwości, który został opracowany w celu stworzenia przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w Unii Europejskiej (UE).

Program szczegółowy „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych” obejmuje okres od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.

Cele ogólne

Program ten ma na celu utworzenie europejskiego obszaru sprawiedliwości. Posiada cztery główne cele obejmujące:

Cele szczegółowe

W wymiarze bardziej szczegółowym program ukierunkowany jest na rozwijanie współpracy sądowej w sprawach karnych w celu:

Ponadto program zmierza do osiągnięcia następujących celów szczegółowych:

Działania kwalifikujące się

Program zapewnia wsparcie dla różnych inicjatyw, w tym:

Grupy docelowe

Program kierowany jest w szczególności do przedstawicieli zawodów uczestniczących w pracach wymiaru sprawiedliwości, organów krajowych oraz ogólnie do obywateli Unii.

Dostęp do programu otwarty jest dla organizacji publicznych lub prywatnych, w tym organizacji zawodowych, szkół wyższych, instytutów badawczych, instytutów kształcenia zawodowego, przedstawicieli zawodów prawniczych oraz dla organizacji pozarządowych. Program jest otwarty również dla organizacji nastawionych na osiąganie zysku, jednak pod pewnymi warunkami.

Kraje trzecie i organizacje międzynarodowe mogą uczestniczyć w projektach ponadnarodowych wyłącznie w charakterze partnerów.

Rodzaje finansowania unijnego

Finansowanie unijne w ramach programu może przyjmować następujące dwie formy:

Środki wykonawcze

Komisja udziela pomocy finansowej zgodnie z rozporządzeniem finansowym odnoszącym się do ogólnego budżetu UE. Ponadto Komisja przyjmuje roczny program prac określający cele szczegółowe, priorytety tematyczne i środki towarzyszące finansowane w drodze zamówień publicznych.

Procedury oceny i przyznawania dotacji uwzględniają między innymi następujące kryteria:

Przyznawanie dotacji operacyjnych na działania podejmowane przez organizacje pozarządowe lub Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości również podlega określonym kryteriom.

Koordynacja z innymi programami

Należy dążyć do synergii z innymi programami, między innymi z:

Nadzór i ocena

Aby Komisja mogła nadzorować wszystkie działania finansowane w ramach programu, beneficjent musi:

Ze swojej strony Komisja będzie:

Komisja zobowiązana jest stosować środki zapobiegające nadużyciom finansowym, korupcji i wszelkim innym nielegalnym działaniom. Komisja będzie przeprowadzać kontrole, windykację nienależycie wypłaconych kwot oraz stosować kary w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Komisja zapewni regularną, niezależną i zewnętrzną kontrolę oraz ocenę programu. Komisja będzie co roku publikować wykaz działań finansowanych w ramach programu.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 2007/126/WSiSW

24.2.2007

-

Dz.U. L 58, 24.2.2007

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011