Ochrona przed organizmami szkodliwymi dla roślin

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa Rady 2000/29/WE w sprawie środków ochronnych dla roślin w UE

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa ma na celu ochronę roślin przed organizmami szkodliwymi* (szkodnikami i chorobami) za pomocą zapobiegania ich przywozowi do UE oraz ograniczania ich rozprzestrzeniania, gdy już znajdą się na terenie Unii.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Każdy kraj UE musi powołać organ odpowiedzialny za zdrowie roślin, a także zakazać przywozu organizmów i roślin uważanych za szkodliwe.

Ustawodawstwo w tym zakresie obejmuje rośliny żyjące i nasiona, zwłaszcza owoce, warzywa, bulwy, kwiaty cięte, gałęzie, drzewa ścięte i roślinne hodowle tkankowe.

Producenci roślin muszą być wpisani do urzędowego rejestru.

Określone rośliny i produkty roślinne hodowane w UE muszą co najmniej raz do roku przejść kontrolę przeprowadzaną na miejscu.

Rośliny, które pomyślnie przejdą kontrolę, otrzymują świadectwo fitosanitarne. Produkty noszą uzgodnione oznaczenie (paszport roślin). Jest ono niezbędne dla roślin transportowanych do innego kraju UE.

Rośliny niespełniające wymogów świadectwa są poddawane odpowiednim zabiegom, przemieszczane do obszaru, w którym nie będą stanowić zagrożenia, odsyłane do przetworzenia przemysłowego lub niszczone.

Władze krajowe przeprowadzają wyrywkowe kontrole roślin w miejscu, w którym są hodowane, przechowywane, sprzedawane lub transportowane.

Władze krajowe sprawdzają niektóre rośliny pochodzące z krajów spoza UE. Kontrole obejmują opakowania roślin oraz pojazdy używane do ich transportu.

Importowane rośliny muszą posiadać paszport roślin, wydany nie wcześniej niż 14 dni od ich wywozu. Podlegają one także kontrolom tożsamości i kontrolom fitosanitarnym.

Gdy przywożone rośliny nie spełniają wymaganych norm, mogą być poddawane odpowiednim zabiegom, kwarantannie, zniszczeniu lub też ich zakażone partie mogą zostać usunięte.

Kraje UE muszą informować nawzajem siebie i Komisję Europejską w wypadku wykrycia szkodliwych organizmów, a także podejmować wszelkie niezbędne środki do ich zniszczenia.

W maju 2013 r. Komisja zaproponowała nowe unijne rozporządzenie w zakresie zdrowia roślin.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa weszła w życie 30 lipca 2000 r. Kraje UE transponowały niniejszą dyrektywę do 20 stycznia 2002 r.

KONTEKST

Zdrowie roślin i ochrona biologiczna

KLUCZOWE POJĘCIA

* Organizmy szkodliwe: szkodniki roślin lub zwierząt, takie jak owady, roztocza, bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty.

AKT

Dyrektywa Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1–112)

Kolejne zmiany i poprawki do dyrektywy 2000/29/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany służy wyłącznie do celów dokumentacyjnych.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015