Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego

Komunikat ma na celu przedstawienie ogólnej strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR). Strategia ta ma wzmocnić współpracę w tym regionie, aby umożliwić sprostanie wspólnym wyzwaniom i promować odpowiedzialny ekologicznie rozwój gospodarczy.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów dotyczący Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (KOM(2009) 248 wersja ostateczna z dnia 10 czerwca 2009 r.)

STRESZCZENIE

JAKI JEST CEL TEGO KOMUNIKATU?

Komunikat ma na celu przedstawienie ogólnej strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR). Strategia ta ma wzmocnić współpracę w tym regionie, aby umożliwić sprostanie wspólnym wyzwaniom i promować odpowiedzialny ekologicznie rozwój gospodarczy.

GŁÓWNE ELEMENTY

Strategia koncentruje się na ośmiu krajach UE położonych nad Morzem Bałtyckim (Danii, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Polsce i Szwecji).

Strategia skupia się na trzech głównych celach:

1.

ocalenie morza: cel ten dotyczy zagrożeń dla Morza Bałtyckiego związanych z eutrofizacją (z powodu nadmiaru składników odżywczych w wodzie, co prowadzi do bardzo szybkiego wzrostu glonów), zanieczyszczeniem środowiska i nadmiernymi połowami, co wymaga pogłębienia współpracy w regionie. Ten cel skupia się również na osiągnięciu dobrego stanu środowiska i zapewnieniu różnorodności biologicznej w morzu oraz stworzenie wzorcowych warunków ekologicznej i bezpiecznej żeglugi w regionie Morza Bałtyckiego,

2.

rozwój połączeń w regionie poprzez lepsze połączenie systemów transportowych i energetycznych krajów w regionie, w tym w najbardziej oddalonych obszarów (północnej Finlandii i Szwecji). Może to również obejmować konkretne partnerstwa na rzecz walki z przestępczością transgraniczną, np. handlem ludźmi itp.,

3.

zwiększenie dobrobytu poprzez usunięcie czynników utrudniających funkcjonowanie rynku wewnętrznego regionu Morza Bałtyckiego i utworzenie wspólnych podstaw ekonomicznych, kulturowych i turystycznych oraz wspieranie innowacyjności za pośrednictwem Wspólnego Programu Badawczo-Rozwojowego na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS).

Podejście makroregionalne

Te trzy cele obejmują szereg działań wdrażanych w obszarach polityki w formie działań na szczeblu makroregionalnym. Działania te umożliwiają radzenie sobie ze wspólnymi wyzwaniami w danym regionie (stworzenie warunków dla zrównoważonego środowiska, rozwój dobrobytu w regionie, zwiększenie dostępności i atrakcyjności regionu oraz zapewnienie jego bezpieczeństwa i ochrony).

Wdrażane w związku z tym działania mają wpływ na cały obszar i rozciągają się poza granice objętych nimi krajów.

Obejmują one:

najważniejsze działania ukierunkowane m.in. na promowanie ekologicznej żeglugi lub wspieranie rozwoju MŚP,

wspólne inicjatywy obejmujące kilka krajów z obszaru w celu zachęcania do współpracy i tworzenia sieci.

Sposoby prowadzenia działań interwencyjnych

Głównymi źródłami finansowania strategii są europejskie fundusze strukturalne oraz fundusz inwestycyjny na lata 2014-2020. Działania i projekty prowadzone w ramach strategii i jej planu działań mogą być finansowane z wielu innych źródeł (takich jak: program„Horyzont 2020”, program BONUS, program LIFE, programy edukacyjne i kulturalne oraz Program Sąsiedztwa Regionu Morza Bałtyckiego INTERREG), a także ze źródeł krajowych, regionalnych i prywatnych.

Działania i projekty prowadzone w sektorach transportu, technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz energii mogą również kwalifikować się do finansowania w ramach instrumentu„Łącząc Europę”. Ponadto niektóre duże projekty mogły skorzystać ze wsparcia międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny oraz Nordycki Bank Inwestycyjny.

Zarządzanie

Strategia obejmuje makroregion, dlatego jej wdrożenie wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron: podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, a także władz regionalnych i krajowych oraz organów UE.

KONTEKST

Początkowa strategia została zaproponowana przez Komisję w 2009 r. i dostosowana w 2012 r. w celu sprostania wspólnym wyzwaniom makroregionalnym w regionie Morza Bałtyckiego. W czerwcu 2015 r. przedstawiono zmieniony plan działania w ramach strategii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej dotyczącej strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, zawierającej również informacje na temat planu działania na 2015 r.

AKTY POWIĄZANE

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 862/2010/UE z dnia 22 września 2010 r. w sprawie udziału Unii we Wspólnym Programie Badawczo-Rozwojowym na rzecz Morza Bałtyckiego (BONUS), podjętym przez kilka państw członkowskich (Dz.U. L 256 z 30.9.2010, s. 1)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie wdrażania strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR) (KOM(2011) 381 wersja ostateczna z dnia 22 czerwca 2011 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów dotyczący strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (COM(2012) 128 final z dnia 23 marca 2012 r.)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów dotyczące wartości dodanej strategii makroregionalnych (COM(2013) 468 final z dnia 27 czerwca 2013 r.)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015