Lampy fluorescencyjne i lampy wyładowcze dużej intensywności – wymogi dotyczące ekoprojektu

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 245/2009 – wymogi dotyczące ekoprojektu dla lamp fluorescencyjnych oraz lamp wyładowczych dużej intensywności

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

W niniejszym rozporządzeniu ustanowiono zasady dotyczące ekoprojektu, mające zastosowanie do określonych typów lamp przeznaczonych na potrzeby oświetlenia ogólnego, co ma ograniczyć ich wpływ na środowisko naturalne.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rozporządzenie ma zastosowanie w szczególności do:

Wymogi ekoprojektu

Niniejsze rozporządzenie określa wymogi dotyczące ekoprojektu z podziałem na sześć etapów wdrażanych stopniowo (ostatni etap będzie miał zastosowanie od 2018 r.), z których każdy ma stopniowo zwiększane cele lub poszerzany zakres wymogów dotyczących nowych podkategorii produktów. Te wymogi dotyczą:

Zgodność

Przed wprowadzeniem na rynek produktu wykorzystującego energię producenci lub ich przedstawiciele mają obowiązek przeprowadzenia oceny zgodności.

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku

Organy krajów UE muszą wdrożyć procedury nadzoru rynku obejmujące:

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 13 kwietnia 2009 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Lampy fluorescencyjne bez wbudowanego statecznika: lampy wyładowcze typu rtęciowego niskoprężnego, w których większość światła emitowana jest przez co najmniej jedną warstwę fosforu w wyniku jej pobudzenia promieniowaniem ultrafioletowym powstałym w następstwie wyładowań. Mogą być jedno- lub dwutrzonkowe i nie mają wbudowanego statecznika.

Lampy wyładowcze dużej intensywności: lampy, w których światło wytwarzane jest w sposób bezpośredni lub pośredni za pomocą wyładowań elektrycznych w środowisku gazowym, w środowisku par metalu lub w mieszaninie kilku gazów i par, oraz w których łuk wytwarzający światło jest stabilizowany temperaturą ścianek, a ładunek przekazywany przez ścianki lampy wyładowczej przekracza 3 waty na centymetr kwadratowy.

Stateczniki: urządzenia służące głównie do ograniczenia poboru prądu przez lampę lub lampy do wymaganej wartości.

Oprawy oświetleniowe: urządzenia, które rozdzielają, filtrują lub przekształcają światło wysyłane przez źródło światła lub większą liczbę takich źródeł, i które zawierają wszystkie elementy niezbędne do wsparcia, zamocowania i osłonienia tych źródeł światła.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 245/2009 z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla lamp fluorescencyjnych bez wbudowanego statecznika, dla lamp wyładowczych dużej intensywności, a także dla stateczników i opraw oświetleniowych służących do zasilania takich lamp, oraz uchylające dyrektywę 2000/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 76 z 24.3.2009, s. 17–44)

Kolejne zmiany i poprawki do rozporządzenia (WE) nr 245/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.U. L 285 z 31.10.2009, s. 10–35)

Zobacz tekst skonsolidowany

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016