Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja 94/1/EWWiS, WE w sprawie zawarcia Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym

Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO POROZUMIENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Wspólne organy

Porozumienie ustanowiło kilka wspólnych organów EOG, które są w znacznymi stopniu odpowiednikami instytucji UE:

Ponadto:

Jak regulacje prawne UE stają się regulacjami prawnymi EOG?

Uczestnictwo w programach i agencjach UE

Aspekty finansowe

Zgodnie z porozumieniem kraje zrzeszone w EFTA działają na rzecz zmniejszania zróżnicowania gospodarczego i społecznego pomiędzy regionami EOG. Z tego programu korzysta obecnie szesnaście krajów UE. Dotacje z EOG są współfinansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Każdy z tych krajów udziela dofinansowania w wysokości uzależnionej od swojej wielkości i zamożności.

Oprócz współfinansowania kosztów operacyjnych programu UE trzy kraje EFTA opłacają koszty administracyjne Komisji (związane np. z biurami, posiedzeniami itd.).

KONTEKST

Porozumienie EOG zostało podpisane w 1992 r. przez dwanaście krajów ówczesnej UE i sześć krajów EFTA: Austrię, Finlandię, Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię i Szwecję, przy czym ostatecznie Szwajcaria odrzuciła porozumienie. Weszło ono w życie w 1994 r. W 1995 r. do UE dołączyły trzy kraje EFTA (Austria, Finlandia i Szwecja). Porozumienie było stopniowo zmieniane, tak aby uwzględnić przystąpienie do UE dziesięciu krajów w 2004 r., kolejnych dwóch w 2007 r. i wreszcie Chorwacji w roku 2013.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych:

AKT

Decyzja Rady i Komisji 94/1/EWWiS, WE z dnia 13 grudnia 1993 r. w sprawie zawarcia porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, między Wspólnotami Europejskimi, ich państwami członkowskimi a Republiką Austrii, Republiką Finlandii, Republiką Islandii, Księstwem Liechtensteinu, Królestwem Norwegii, Królestwem Szwecji i Konfederacją Szwajcarską (Dz.U. L 1 z 3.1.1994, s. 1)

Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym – Akt końcowy – Wspólne deklaracje – Deklaracje rządów państw członkowskich Wspólnoty i państw zrzeszonych w EFTA – Porozumienia – Protokół dodatkowy – Deklaracje jednostronne lub wielu stron o przystąpieniu do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Dz.U. L 1 z 3.1.1994, s. 3–522)

Kolejne zmiany do porozumienia zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016