Strategia rozszerzenia na lata 2010–2011

Komisja przedstawia roczną strategię w celu wspierania reform w państwach kandydujących i potencjalnie kandydujących do przystąpienia do Unii Europejskiej (UE). Tym samym przedstawia priorytety polityczne i finansowe procesu rozszerzenia na bieżący rok.

AKT

Communication from the Commission to the European Parliament and the Council of 23 November 2010 - Enlargement Strategy and Main Challenges 2010-2011 [COM(2010) 660 final – Not published in the Official Journal] (Komunikat Komisji z dnia 9 listopada 2010 r. do Parlamentu Europejskiego i Rady zatytułowany „Strategia rozszerzenia i najważniejsze wyzwania na lata 2010–2011” [COM(2010) 660 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]).

STRESZCZENIE

W wyniku światowego kryzysu gospodarczego i nowych celów Unii Europejskiej (UE) na rzecz osiągnięcia trwałego wzrostu gospodarczego proces rozszerzenia przyjął nowy kierunek. W komunikacie zwrócono uwagę na postępy osiągnięte przez państwa regionu Bałkanów Zachodnich, ale jednocześnie podkreślono, że tempo reform musi zostać przyspieszone.

Sytuacja państw kandydujących do przystąpienia

Turcja w dalszym ciągu realizuje proces reform politycznych i konstytucyjnych, aby usprawnić demokratyczne funkcjonowanie państwa i sądownictwa, poszerzyć zakres zastosowania praw podstawowych i zwiększyć poszanowanie swobód obywatelskich.

Ważne jest, aby nadal podejmowała działania, szczególnie w zakresie zamówień publicznych, polityki w dziedzinie konkurencji i polityki społecznej. Turcja musi również poczynić postępy na rzecz normalizacji stosunków z Grecją i Armenią.

Chorwacja osiągnęła postępy w wypełnianiu kryteriów dotyczących przystąpienia i dostosowania swojego ustawodawstwa do dorobku prawnego UE. Przeprowadzić musi dodatkowe reformy, aby zapewnić prawidłowe zarządzanie i kontrolę europejskich środków pomocowych oraz poprawę w dziedzinie sprawiedliwości, praw podstawowych, polityki w zakresie konkurencji i skuteczniejszą współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii (MTKJ).

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii musi przeprowadzić reformy systemu demokratycznego, administracji publicznej i sądownictwa. W szczególności musi usprawnić walkę z korupcją, zwiększyć wolność słowa i poprawić otoczenie biznesu. Normalizacji powinny ulec także stosunki z Grecją.

W lipcu 2010 r. rozpoczęto negocjacje akcesyjne z Islandią. Od tego czasu kraj ten uprawniony jest do otrzymywania pomocy w ramach Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA) w celu wsparcia przeprowadzanych reform. Islandia musi podejmować dalsze działania na rzecz zagwarantowania przejrzystości, niezależności sądownictwa, stabilności finansów publicznych i systemu finansowego.

Sytuacja państw potencjalnie kandydujących do przystąpienia

Komisja zaleciła Radzie nadanie statusu państwa kandydującego Czarnogórze i rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych, kiedy tylko kraj ten osiągnie wystarczające postępy w wypełnianiu kryteriów dotyczących przystąpienia. Komisja zachęca również Albanię do podejmowania działań na rzecz rozpoczęcia negocjacji.

Postępy Bośni i Hercegowiny w wypełnianiu kryteriów dotyczących przystąpienia są niewielkie, zwłaszcza w zakresie przestrzegania europejskiej konwencji praw człowieka (EKPC), poszanowania demokratycznych zasad oraz prawa do równego traktowania bez dyskryminacji.

Serbia w dalszym ciągu wdraża własną strategię reform politycznych, odnotowując pewne pozytywne osiągnięcia w dziedzinie walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Ponadto osiągnęła postępy w zakresie wdrażania umowy przejściowej dotyczącej handlu oraz układu o stabilizacji i stowarzyszeniu. Sprawą niezwykłej wagi jest, aby Serbia podejmowała działania na rzecz wsparcia procesu pojednania i współpracy w regionie oraz aktywnej współpracy z MTKJ.

Kosowo przyspieszyło tempo reform w dziedzinie polityki, zwłaszcza w zakresie decentralizacji. Konieczne są jeszcze większe postępy na rzecz walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną oraz zjawiskiem prania pieniędzy. Ważne jest również, aby Kosowo bardziej angażowało się w dialog i proces pojednania między społecznościami, zwiększyło ochronę mniejszości oraz dialog i współpracę regionalną.

Priorytety strategii na lata 2010–2011

Proces rozszerzenia wymaga dalszych, zgodnych z nowymi priorytetami działań w celu:

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011