Priorytety w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego w latach 2011–2020

Rada ustala priorytety dla kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2011–2020, a także określa cele krajowe, które powinny być osiągnięte w perspektywie bardziej krótkoterminowej oraz wsparcie, które będzie udzielane przez Unię Europejską (UE).

STRESZCZENIE

Rada ustala priorytety procesu kopenhaskiego na lata 2011–2020. Proces kopenhaski ma na celu poprawę jakości i atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) poprzez wzmocnienie współpracy na poziomie europejskim.

Te zaktualizowane cele będą przyczyniać się do realizacji priorytetów i inicjatyw strategii Europa 2020. Kształcenie i szkolenie zawodowe (VET) ma w istocie zasadnicze znaczenie w realizacji dwóch celów strategii: zwiększenie do 40% liczby osób w wieku od 30 do 34 lat posiadających wykształcenie wyższe oraz zmniejszenie do poniżej 10% odsetka osób przedwcześnie kończących naukę do 2020 r.

Wizja ogólna

Rada uważa, że aby polityki kształcenia i szkolenia zawodowego były w pełni skuteczne, powinny przyjąć podejście całościowe uwzględniające politykę społeczną i politykę zatrudnienia.

Do 2020 r. systemy kształcenia i szkolenia zawodowego powinny stać się bardziej atrakcyjne i otwarte dla wszystkich, zapewniając wysokiej jakości kształcenie w pełni dostosowane do potrzeb rynku pracy. Muszą być one wystarczająco elastyczne, aby umożliwić łatwe przemieszczanie się w ramach różnych systemów edukacji (edukacja szkolna, szkolnictwo wyższe itp.). Kształcenie i szkolnictwo zawodowe powinno być łatwo dostępne i bardziej zorientowane na karierę zawodową. Należy zwiększyć możliwości uczestniczenia w kształceniu lub szkoleniach zawodowych prowadzonych częściowo za granicą.

Cele na lata 20112020

W perspektywie do 2020 r. zostało określonych kilka celów strategicznych. Każdemu z nich towarzyszą cele krótkoterminowe (na lata 2011–2014), które należy realizować na poziomie krajowym oraz szczegółowe informacje dotyczące wsparcia Unii Europejskiej (UE) mającego na celu ich osiągnięcie. Określono sześć celów strategicznych, a mianowicie:

Rada określa również 45 celów przekrojowych:

Kontekst

Cele określone w konkluzjach zostały zatwierdzone w „komunikacie z Brugii” z dnia 7 grudnia 2010 r. przyjętym przez ministrów edukacji trzydziestu trzech krajów europejskich, partnerów społecznych i Komisję Europejską.

AKT

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie priorytetów ściślejszej europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego w latach 2011–2020 (Dz.U. C 324 z 1.12.2010, s. 5–15)

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015