Współpraca w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Konkluzje w sprawie przyszłych priorytetów ściślejszej europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET)

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH KONKLUZJI?

Niniejsze konkluzje skierowane są do Komisji Europejskiej i krajów Unii Europejskiej (UE). Zostały w nich przedstawione propozycje dobrowolnych środków w celu poprawy jakości i skuteczności kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) w UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W niniejszych konkluzjach określono cztery obszary działania, którymi należy się zająć w uzupełnieniu do priorytetów i wytycznych ustanowionych w ramach procesu kopenhaskiego.

KONTEKST

W 2010 r. Komisja zaproponowała nowy bodziec do europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego, który ma wspierać zarówno nadrzędną strategię Europa 2020, jak i strategiczne ramy europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia, znane jako ET 2020, a tym samym realizując wiele propozycji zawartych w konkluzjach z 2009 r.

We wspólnym sprawozdaniu Rady i Komisji, przedstawionym w grudniu 2015 r., określono priorytety UE w dziedzinie kształcenia i szkolenia na okres 2016–2020.

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Uczenie się nieformalne: nauka, która nie opiera się na programie kształcenia i nie skutkuje uzyskaniem kwalifikacji. Nauczyciel jest osobą, która posiada większe doświadczenie niż osoba ucząca się, np. rodzic uczący dziecko alfabetu.

Uczenie się pozaformalne: nauka zorganizowana (np. prowadzona przez nauczyciela lub osobę z większym doświadczeniem niż osoba ucząca się), która może, ale nie musi opierać się na programie kształcenia. Bazuje na indywidualnych umiejętnościach ucznia, ale nie skutkuje uzyskaniem oficjalnych kwalifikacji, np. ruch harcerski.

GŁÓWNY DOKUMENT

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie przyszłych priorytetów ściślejszej europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) (Dz.U. C 18 z 24.1.2009, s. 6–10)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady z dnia 12 maja 2009 r. w sprawie strategicznych ram Europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia („ET 2020”) (Dz.U. C 119 z 28.5.2009, s. 2–10)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów — Nowy bodziec do europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego służący wspieraniu strategii Europa 2020 (KOM(2010) 296 wersja ostateczna z 9.6.2010)

Wspólne sprawozdanie Rady i Komisji z 2015 r. z wdrażania strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia (ET 2020) — Nowe priorytety współpracy europejskiej w dziedzinie kształcenia i szkolenia (Dz.U. C 417 z 15.12.2015, s. 25–35)

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016