Młodzi wolontariusze — mobilność w Unii Europejskiej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Zalecenie — mobilność młodych wolontariuszy w UE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ZALECENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

KONTEKST

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Transgraniczny wolontariat: wolontariat otwarty dla wszystkich młodych ludzi, podejmowany przez nich dobrowolnie, w ogólnym interesie, na określony czas, w jasno określonych ramach i w kraju innym niż kraj stałego pobytu, wykonywany bezpłatnie albo w zamian za symboliczną opłatę i/lub za pokrycie wydatków.

Edukacja pozaformalna: kształcenie zorganizowane, prowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela lub mentora. Nie prowadzi do uzyskania formalnych kwalifikacji. Pomaga rozwijać indywidualne umiejętności i zdolności, np. kursy kształcenia ustawicznego dla dorosłych czy harcerstwo dla dzieci.

Nauka nieformalna: nie obejmuje żadnego programu nauczania ani nie prowadzi do uzyskania kwalifikacji. Nauczycielem jest po prostu ktoś bardziej wykwalifikowany od ucznia, np. opiekunka do dziecka pomagająca mu w nauce czytania.

Osoba pracująca z młodzieżą: osoba, która jest przewodnikiem i wsparciem dla młodych ludzi w ich edukacji, jak również w rozwoju osobistym i społecznym.

GŁÓWNY DOKUMENT

Zalecenie Rady z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie mobilności młodych wolontariuszy w Unii Europejskiej (Dz.U. L 319 z 13.12.2008, s. 8–10)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady w sprawie kompetencji językowych pozwalających zwiększać mobilność (Dz.U. C 372 z 20.12.2011, s. 27–30)

Konkluzje Rady na temat poziomu odniesienia w dziedzinie mobilności edukacyjnej (Dz.U. C 372 z 20.12.2011, s. 31–35)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017