Dialog na temat społeczeństwa obywatelskiego między UE i krajami kandydującymi

Komunikat ten określa ramy strategiczne rozwoju dialogu między społeczeństwami obywatelskimi Unii Europejskiej (UE) i krajów kandydujących. Chodzi o lepsze informowanie opinii publicznej państw członkowskich o konsekwencjach przystąpienia nowych krajów do UE oraz społeczeństwa krajów kandydujących o historii, funkcjonowaniu i wartościach Unii. Dialog ten postępuje i zmienia się wraz z negocjacjami przedakcesyjnymi oraz może wymagać nadania mu nowych kierunków.

AKT

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Dialog na temat społeczeństwa obywatelskiego między UE i krajami kandydującymi [COM(2005) 290 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Komisja zamierza złagodzić brak informacji i przygotowania obywateli, który objawił się w czasie ostatniego rozszerzenia. Planuje wzmocnienie kontaktów i wymiany doświadczeń, pogłębienie wzajemnego poznania i zrozumienia poprzez ustanowienie dialogu ze społeczeństwem obywatelskim w Turcji i Chorwacji.

Komisja przyjmuje możliwie najszerszą definicję społeczeństwa obywatelskiego *. Społeczności lokalne i władze samorządowe także zaproszone są do udziału w dialogu.

Sposób podejścia do dialogu jest różny dla obu krajów: Chorwacji i Turcji. Komisja kładzie szczególny nacisk na stosunki z Turcją. Proponuje wzmocnienie działań bieżących oraz uzupełnianie ich nowymi propozycjami.

Wzmocnienie trwających działań

Chorwacja

Unia współpracuje z chorwackim społeczeństwem w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia (układ o stabilizacji i stowarzyszeniu, który wszedł w życie dnia 1 lutego 2005 r.). Dialog ten jest wzmocniony dzięki udziałowi Chorwacji w różnych programach wspólnotowych, takich jak 6. Program ramowy B+R czy Tempus.

Turcja

Inicjatywy dwustronne z Turcją, które można zaliczyć do dialogu między społeczeństwami obywatelskimi, już zostały podjęte przez organy krajowe i unijne.

UE finansuje wiele działań zmierzających ku:

Nowe działania

Dialog między społeczeństwami obywatelskimi powinien zmieniać się w miarę rozwoju i zapotrzebowania. Komisja oczekuje od uczestników społeczeństwa obywatelskiego, że to oni będą odgrywać aktywną rolę w kontynuowaniu dialogu.

Chorwacja

Dialog z chorwackim społeczeństwem obywatelskim będzie się rozwijał w zależności od pogłębiania stosunków między tym krajem a UE, wzmacniania współpracy regionalnej i rozwoju procesu pojednania w tym regionie. Komisja pragnie, aby dialog koncentrował się na praktycznych skutkach procesu przystępowania, i proponuje wzmacnianie kontaktów między partnerami społecznymi, mediami, NGO, wspólnotami religijnymi w Unii i w Chorwacji.

Turcja

Komisja planuje przeprowadzenie serii akcji, mających na celu wzmocnienie stosunków Turcja-Unia w dziedzinie:

Komisja stwierdza także, że dialog między społeczeństwami obywatelskimi poruszać będzie kwestie religii i włączy kościoły i inne stowarzyszenia religijne.

Warunki wdrożenia

Komisja będzie regularnie konsultować się ze specjalistami tureckimi i europejskimi, dobranymi ze względu na ich dogłębną znajomość stosunków Unia-Turcja.

Finansowanie wymienionych działań będzie zapewniane głównie z budżetu pomocy przedakcesyjnej przeznaczonej dla danych krajów oraz ewentualnie uzupełniane przez środki pochodzące z organów publicznych lub prywatnych i Komisji. Dla sfinansowania programów budżetowych państwa kandydujące wnoszą do budżetu wpłatę częściowo pokrytą przez fundusze przedakcesyjne.

W celu realizacji projektów Komisja będzie wykorzystywać struktury i zasoby już istniejące, chyba że zaistnieje inna konieczność. Dodaje, że warto, aby państwa członkowskie ułatwiały procedury uzyskania wiz tureckim uczestnikom dialogu.

Monitorowanie i sprawozdania

Komisja zapewnia regularne monitorowanie podjętych działań i ich wyników. Informacje dostępne będą na portalu internetowym „Europa”. Zorganizowana zostanie specyficzna kontrola wzajemnego postrzegania się między Unią i Turcją w celu odpowiedniej orientacji strategii.

Pojęcia kluczowe stosowane w akcie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2007