Ramy strategiczne dla bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się

Komisja przedstawia nową strategię prowadzenia działań Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się. Strategia powinna umożliwić poprawę warunków życia ludności i ochronę populacji najbardziej podatnych na głód. Strategia została przedstawiona dziesięć lat po przyjęciu milenijnych celów rozwoju.

AKT

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 31 marca 2010 r. zatytułowany „Unijne zasady ramowe dotyczące wsparcia krajów rozwijających się w zakresie wyzwań związanych z bezpieczeństwem żywnościowym” [COM(2010) 127 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Unia Europejska (UE) i jej kraje członkowskie zobowiązały się do wzmocnienia swoich działań na rzecz milenijnych celów rozwoju (MCR), w szczególności w celu wyeliminowania skrajnego ubóstwa i głodu w krajach rozwijających się.

W związku z tym Komisja przedstawia nowe ramy polityczne walki z głodem i niedożywieniem na całym świecie. Strategie rozwoju muszą uwzględniać nowe ograniczenia, szczególnie te dotyczące przyrostu ludności i wpływu zmian klimatycznych na rolnictwo.

UE musi podjąć zdecydowane działania w celu wspierania krajów najbardziej narażonych, innymi słowy, krajów, które mają największe opóźnienia w realizacji milenijnych celów rozwoju (zwłaszcza w Afryce i Azji Południowej).

Podejście wielosektorowe

Strategie bezpieczeństwa żywnościowego opierają się na czterech głównych filarach:

Zwiększanie skuteczności działań

Komisja przedstawia trzy sposoby poprawy współpracy na rzecz rozwoju:

Kontekst

Niniejszy komunikat jest uzupełniony przez nową strategię w sprawie pomocy humanitarnej w zakresie żywności.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2010