Przemoc wobec kobiet i dziewcząt –wytyczne UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Wytyczne UE w sprawie aktów przemocy wobec kobiet i zwalczania wszelkich form dyskryminacji kobiet

JAKI JEST CEL NINIEJSZYCH WYTYCZNYCH?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt to zjawisko o światowej skali, którego korzenie sięgają dysproporcji między płciami w zakresie władzy oraz dysproporcji ekonomicznych, zwyczajów, tradycji, wartości religijnych, niestabilności politycznej i konfliktów zbrojnych.

Pociąga ona za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego ofiar, a także ogółu społeczeństwa.

Wytyczne mają trzy nierozłączne cele:

W dążeniu do realizacji tych celów, przy wsparciu krajów UE, wytyczne obejmują:

UE będzie regularnie poruszać tę kwestię na forach międzynarodowych, zwłaszcza w systemie ONZ. UE zadba również o umieszczenie odniesienia do praw kobiet w zakresie upoważnień wszystkich przedstawicieli i specjalnych wysłanników UE. W szczególności UE będzie zachęcać kraje do ratyfikacji Konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW).

Celem UE jest zapobieganie przemocy i pomaganie ofiarom przez wspieranie:

W przypadkach wyjątkowo drastycznych, np. przemocy zadawanej lub tolerowanej przez państwo z naruszeniem zobowiązań międzynarodowych, UE może podjąć działania szczególne.

KONTEKST

Wytyczne sporządzono w oparciu o szereg badań i inicjatyw, w tym pogłębioną analizę wszelkich form przemocy wobec kobiet sporządzoną przez Sekretarza Generalnego ONZ (2006), prace prowadzone przez specjalną sprawozdawczynię ONZ ds. przemocy wobec kobiet (2008), rezolucję ONZ 61/143 w sprawie wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet (2006) oraz rezolucje 1325 (2000) i 1820 (2008) Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kobiet, pokoju i bezpieczeństwa.

Wytyczne opierają się także na rezolucji Parlamentu Europejskiego 2005/2215 w sprawie sytuacji kobiet w konfliktach zbrojnych oraz ich roli w odbudowie po zakończeniu konfliktu.

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Przemoc wobec kobiet: każdy akt przemocy wobec osób płci żeńskiej, którego rezultatem jest lub może być krzywda lub cierpienie fizyczne, seksualne lub psychiczne, a także groźby takich aktów, przymus lub samowolne pozbawienie wolności. Akt taki może mieć miejsce zarówno w rodzinie, jak i w obrębie społeczności, lub może być popełniony lub tolerowany przez państwo.
Bezkarność: zwolnienie lub wolność od kary za spowodowaną krzywdę.
Obrońcy praw człowieka: jednostki lub grupy, które propagują i chronią prawa człowieka i podstawowe wolności, takie jak prawa obywatelskie, polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne, w tym prawa kobiet.

GŁÓWNY DOKUMENT

Wytyczne UE w sprawie aktów przemocy wobec kobiet i zwalczania wszelkich form dyskryminacji kobiet, Rada do Spraw Ogólnych dnia 8 grudnia 2008 r.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa 2012/29/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2012 r. ustanawiająca normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw oraz zastępująca decyzję ramową Rady 2001/220/WSiSW (Dz.U. L 315 z 14.11.2012, s. 57–73)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1381/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające program „Prawa, równość i obywatelstwo” na lata 2014–2020 (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 62–72)

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016