Plan prac w dziedzinie kultury na lata 2011–2014

Drugi plan prac, przyjęty w ramach europejskiego planu działań na rzecz kultury, przedstawia działania na szczeblu krajowym i europejskim, które zostaną podjęte w dziedzinie kultury w okresie 2011–2014. Działania te skupiają się na sześciu obszarach priorytetowych: różnorodność kulturowa i dialog międzykulturowy, przemysł kultury i przemysł kreatywny, umiejętności i mobilność, dziedzictwo kulturowe, kultura w ramach stosunków zewnętrznych oraz statystyki w zakresie kultury.

AKT

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac w dziedzinie kultury na lata 2011–2014 [Dz.U. C 325 z 2.12.2010].

STRESZCZENIE

W oparciu o cele strategiczne określone w Europejskiej agendzie kultury i czerpiąc z osiągnięć planu prac w dziedzinie kultury na lata 2008–2010, bieżący plan obejmuje sześć obszarów priorytetowych w dziedzinie kultury, w ramach których zostaną podjęte określone działania.

Priorytet A: Różnorodność kulturowa, dialog międzykulturowy oraz kultura dostępna i sprzyjająca włączeniu społecznemu

Grupa robocza złożona z ekspertów z państw członkowskich określi polityki i dobre praktyki stosowane przez publiczne instytucje artystyczne i kulturalne w celu promowania:

Grupa robocza zajmie się także opracowaniem podręcznika dobrych praktyk dla organów zajmujących się kulturą i edukacją na szczeblu krajowym i europejskim w zakresie rozwijania kluczowej kompetencji, jaką jest „wrażliwość na kulturę i ekspresja kulturalna”.

Komisja zajmie się promowaniem miast, w których kultura sprzyja włączeniu społecznemu, poprzez określenie dobrych praktyk, a także promowanie wielojęzyczności poprzez analizę potencjału związanego z umieszczeniem w filmach i programach napisów, co ma zachęcić do uczenia się języków obcych.

Priorytet B: Przemysł kultury i przemysł kreatywny

Grupa robocza zajmie się opracowaniem podręcznika polityk i podręcznika dobrych praktyk na temat:

Komisja przeprowadzi ocenę wyników i zaproponuje działania w następstwie Zielonej księgi w sprawie uwalniania potencjału przedsiębiorstw z branży kultury i branży twórczej, a także ustanowienie Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłów Kreatywnych. Zajmie się również promowaniem rozwoju turystyki kulturalnej oraz zrównoważonym zarządzaniem w tej dziedzinie na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego Europy.

Priorytet C: Umiejętności i mobilność

W celu określenia trudności dotyczących programów wsparcia mobilności grupa robocza przeanalizuje i dokona oceny programów, a także zajmie się określeniem dobrych praktyk pozwalających przezwyciężać takie trudności. Eksperci określą również rodzaje udanych partnerstw kreatywnych jako podstawę opracowania podręcznika polityk w celu promowania tego typu partnerstw. Dodatkowo grupa zajmie się opracowaniem podręcznika dobrych praktyk obejmującego wszystkie etapy pobytów twórczych artystów.

Komisja przeanalizuje możliwość ustanowienia doradztwa sektorowego w kulturze na szczeblu UE w celu określenia i rozwoju umiejętności niezbędnych w tym sektorze. W celu promowania umiejętności korzystania z mediów Komisja przeprowadzi badanie dotyczące oceny poziomów w państwach członkowskich. Komisja przygotuje także propozycje przedmiotu usług informacyjnych i doradczych oraz standardów w zakresie mobilności. Ponadto opracuje podręcznik dobrych praktyk dla krajowych organów publicznych w zakresie praktyk administracyjnych dotyczących mobilności artystów.

Priorytet D: Dziedzictwo kulturowe, w tym mobilność zbiorów muzealnych

Aby uprościć procesy dotyczące mobilności zbiorów muzealnych, grupa ekspertów określi dobre praktyki z zamiarem opracowania zestawu instrumentów.

Komisja, wraz z państwami członkowskimi UE, zajmie się nadzorowaniem cyfryzacji dziedzictwa kulturowego. Dotyczy to działań w zakresie dziedzictwa filmowego oraz biblioteki cyfrowej Europeana . Ponadto zajmie się realizacją działania na rzecz znaku dziedzictwa europejskiego, przygotowując formularze dotyczące kandydatur i wytyczne mające ułatwić procedury wyboru i kontroli.

Wreszcie Komisja opracuje zestaw instrumentów w zakresie nielegalnego obrotu dobrami kultury i przeprowadzi analizę systemów szacowania wartości dzieł sztuki.

Priorytet E: Kultura w ramach stosunków zewnętrznych

Państwa członkowskie UE oraz Komisja zajmą się rozwijaniem podejścia strategicznego do kultury w ramach stosunków zewnętrznych. Wzmocnią także współpracę w tym zakresie, zwłaszcza poprzez wspólne narzędzie udostępnione przez Komisję w celu wymiany informacji. Co więcej będą nadal promować ratyfikację Konwencji UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego w stosunkach z państwami trzecimi, a także ją realizować, włączając jej cele do właściwych polityk europejskich i krajowych. W razie konieczności Komisja zwoła grupy ekspertów, by promować rozwój stosunków kulturalnych z państwami trzecimi.

Priorytet F: Statystyki w zakresie kultury

Komisja, wraz z państwami członkowskimi, podejmie działania na rzecz usprawnienia informowania oraz metod dotyczących statystyk w zakresie kultury, w tym:

Dodatkowo Komisja powoła grupę ekspertów, która przedstawi propozycję zestawu instrumentów w zakresie gromadzenia danych na temat mobilności artystów i osób pracujących w przemyśle kultury w celu ulepszenia przygotowywania statystyk w tej dziedzinie.

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011