Ramy współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, kształcenia oraz młodzieży z Kanadą

Ramy współpracy mają na celu głównie odnowienie, wzmocnienie i rozszerzenie programu współpracy, który już istnieje między Wspólnotą Europejską i Kanadą w ramach szkolnictwa wyższego i szkolenia zawodowego, szczególnie przez dodanie środków na rzecz młodzieży. Chodzi o konsolidację współpracy akademickiej i wymian transatlantyckich między obywatelami obydwu stron.

AKT

Decyzja Rady 2006/964/WE z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a rządem Kanady ustanawiającej ramy współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkolenia oraz młodzieży.

STRESZCZENIE

Umowa, obowiązująca przez okres ośmiu lat, wpisuje się w kontekst relacji między Unią Europejską (UE) i Kanadą. Partnerstwo ma wzmocnić współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego, szkoleń zawodowych i młodzieży.

Komisja przeznaczyła na program budżet wynoszący około 18 milionów euro w celu wsparcia około 210 projektów oraz umożliwienia uczestnictwa 4430 obywatelom europejskim oraz kanadyjskim w działaniach związanych z mobilnością podczas okresu obowiązywania umowy.

Wprowadzone zostaną nowe, wspólne i innowacyjne badania oraz nowe programy szkoleń. Wsparcie uzyskają projekty wymiany studentów, nauczycieli i innych specjalistów oraz współpraca między organizacjami młodzieżowymi.

CELE UMOWY

Niniejsza umowa przewiduje cele ogólne, szczegółowe i operacyjne.

Cele ogólne polegają na promowaniu wzajemnego zrozumienia między narodami dwóch partnerów z uwzględnieniem lepszej znajomości ich języków, kultur i instytucji oraz na poprawie jakości zasobów ludzkich w celu sprostania wyzwaniom stawianym przez światową gospodarkę opartą na wiedzy.

Cele szczegółowe mają:

Cele operacyjne to:

DZIAŁANIA

Nowa umowa przewiduje trzy rodzaje działań umożliwiających realizację wcześniej wymienionych celów: projekty wspólnych konsorcjów, wspólne działania na rzecz młodzieży, działania uzupełniające.

Projekty wspólnych konsorcjów

Działanie dotyczące projektów wspólnych konsorcjów * jest skierowane do instytucji szkolnictwa wyższego i instytucji szkoleń.

Ten rodzaj projektów wspomaga wielostronne partnerstwo między instytucjami co najmniej dwóch państw członkowskich UE i co najmniej dwóch prowincji lub terytoriów Kanady, w celu wdrożenia programów wspólnych badań.

W działaniach wspólnych konsorcjów należy zasadniczo uwzględnić transatlantycką mobilność studentów w ramach wspólnych programów nauczania, celem zapewnienia parytetu w przepływie w każdym kierunku, oraz wzajemne uznawanie uzyskanych zaliczeń, przygotowanie językowe i kulturowe.

Ponadto przewidziano wspieranie mobilności studentów dla wspólnych konsorcjów zrzeszających instytucje szkolnictwa wyższego i szkolenia zawodowego, które mają na swoim koncie osiągnięcia w zakresie doskonałości w realizacji wspólnych projektów finansowanych przez obie strony.

Wspólne działania w zakresie młodzieży

Działanie to dotyczy organizacji młodzieżowych, animatorów i innych zainteresowanych stron tego sektora.

Działania te mogą obejmować seminaria, kursy szkoleniowe i staże obserwacyjne w środowisku pracy. Dotyczą określonych tematów, na przykład:

Działania uzupełniające

Umowa przewiduje trzy działania uzupełniające:

ZARZĄDZANIE RAMAMI WSPÓŁPRACY

Umowa ustanawia Wspólny Komitet, który składa się z przedstawicieli każdej ze stron. Komitet zbiera się co dwa lata, na przemian we Wspólnocie Europejskiej i w Kanadzie. Jego decyzje zapadają w drodze konsensusu. Wykonuje on następujące funkcje:

Współpraca jest monitorowana i oceniana, umożliwiając tym samym, jeśli to konieczne, reorientację wspólnych działań w świetle potrzeb pojawiających się w trakcie ich realizacji.

Finansowanie przewidzianych przez umowę działań dokonuje się na podstawie ogólnej współmierności funduszy przez obie strony. Poza tym Wspólnota Europejska wspomaga europejskich partnerów projektów, a Kanada wspiera partnerów kanadyjskich.

KONTEKST

UE i Kanada prowadzą program współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkolenia zawodowego od 1995 r. Program ten ma na celu opracowanie programów wspólnych badań i wdrożenie projektów wymiany studentów w wielu dyscyplinach.

Umowa między Wspólnotą Europejską a rządem Kanady, ustanawiająca program współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkolenia, została odnowiona w 2001 r. na okres pięciu lat (2000–2005). Niniejsza Umowa odnawia z kolei program współpracy na okres ośmiu lat i poszerza go o współpracę w dziedzinie młodzieży.

Słowa kluczowe aktu

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 2006/964/WE

Pierwszy dzień miesiąca, który następuje po zawiadomieniu (1.3.2007)

Dz.U. z 30.12.2006

AKTY POWIĄZANE

Decyzja Rady 2001/197/WE z dnia 26 lutego 2001 r. dotycząca zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Rządem Kanady odnawiającej program współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego i kształcenia [Dz.U. L 71 z 13.3.2001].

See also

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2007