Plan działań na rzecz umiejętności i mobilności

Europejski rynek pracy będzie funkcjonować prawidłowo tylko wtedy, gdy obywatele Europy będą mogli swobodnie zmieniać zawód, działalność, kraj czy region. Na Komisji spoczywa obowiązek zagwarantowania zapisanego w traktatach swobodnego przepływu pracowników między państwami członkowskimi i jego efektywności. Działania zachęcające do rozwoju kompetencji w celu zapobiegania niedostatkom umiejętności i występowaniu wąskich gardeł będących hamulcem dla gospodarki europejskiej stanowią integralną część procesu wspierania mobilności zawodowej. Celem tego planu działań było zapewnienie, aby do 2005 r. europejskie rynki pracy stały się otwarte i dostępne dla wszystkich.

AKT

Komunikat Komisji z dnia 13 lutego 2002 r. do Rady, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Plan działania Komisji na rzecz umiejętności i mobilności [COM(2002) 72 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Plan działania jest odpowiedzią na konieczność zwiększonej mobilności zawodowej (tj. zmiany pracy) pracowników z biedniejszych regionów w kierunku bogatszych regionów Unii Europejskiej. Tylko 0,1% populacji europejskiej zmieniło oficjalne miejsce zamieszkania na inne państwo członkowskie w 2000 r. i jedynie 1,2% zamieszkało w innym regionie w 1999 r. Ta niska mobilność geograficzna jest szczególnie groźna, gdy ogranicza mobilność zawodową w regionach mniej rozwiniętych.

Plan działania określa trzy podstawowe wyzwania, obejmujące brak mobilności zawodowej, niski poziom mobilności geograficznej i ograniczony dostęp do informacji na temat mobilności. Formułuje również działania priorytetowe, które należy podjąć.

Działania priorytetowe

Komisja zamierza realizować zgodnie z zasadą pomocniczości działania priorytetowe, które będą jednocześnie odpowiedzią na wyzwania związane z mobilnością zawodową, mobilnością geograficzną i niedostatkiem informacji.

Aby osiągnąć znaczny postęp w zakresie mobilności pracowników w Europie do 2005 r., Komisja zaproponowała następujące działania priorytetowe:

Zwiększanie mobilności zawodowej i rozwój umiejętności niesie za sobą:

Ułatwianie mobilności geograficznej obejmuje:

Poprawa jakości i przejrzystości informacji na temat ofert pracy obejmuje:

Komisja dokona corocznej oceny wdrażania niniejszego planu działania na wiosennym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Kontekst

Cele określone w strategii lizbońskiej w marcu 2000 r., tj. zwiększenie ilości i jakości miejsc pracy, wzmocnienie spójności społecznej i tworzenia europejskiego obszaru wiedzy, wymagają wykwalifikowanej i elastycznej siły roboczej na bardziej otwartych i dostępnych europejskich rynkach pracy. Plan ten wzywa państwa członkowskie, przedsiębiorstwa i samych pracowników, aby lepiej stawiali czoła nowym wymaganiom rynku pracy, a także wyznacza rządom krajów europejskich konkretny cel krótkoterminowy: stworzenie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Zgodnie z komunikatem w sprawie nowych europejskich rynków pracy, którego zasługą było rozpoczęcie debaty na temat mobilności na posiedzeniu Rady Europejskiej w Sztokholmie w marcu 2001r., Komisja powołała grupę zadaniową wysokiego szczebla do sporządzenia raportu, który stanowił podstawę niniejszego planu działania.

Niniejszy dokument opiera się również na nowych inicjatywach europejskich mających na celu stworzenie Europejskiej Przestrzeni uczenia się przez całe życie i kształcenia ustawicznego oraz sprzyjanie mobilności obywateli (patrz w szczególności zalecenie Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie mobilności i odnoszący się do niego plan działania przyjęty przez państwa członkowskie).

W celu stworzenia do 2005 r. bardziej otwartych i dostępnych rynków pracy w UE Komisja zadbała o to, by niniejszy plan działania był uwzględniony w kolejnej rewizji europejskiej strategii na rzecz zatrudnienia oraz w każdej inicjatywie na rzecz tworzenia europejskiego obszaru uczenia się przez całe życie.

AKTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 25 stycznia 2007 r. – Sprawozdanie końcowe w sprawie realizacji Planu działania Komisji na rzecz umiejętności i mobilności [COM(2007) 24 wersja ostateczna – nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym]. Komisja ocenia realizację planu działania, w szczególności w świetle sprawozdania z 2004 r., którego pewne działania zostały wprowadzone w życie, oraz nowych wytycznych w zakresie wzrostu i zatrudnienia na lata 2005–2008.

Plan działania przyczynia się do postępu w dążeniu do otwartych europejskich rynków pracy i dostępnych dla wszystkich w kontekście:

Niemniej jednak pozostają wyzwania, dla których należy znaleźć odpowiednie rozwiązania w celu usprawnienia wprowadzania w życie planu działania i zapewnienia, by Europejczycy byli świadomi zachodzących zmian zawodowych i geograficznych, a w szczególności swoich praw i możliwości. Najważniejsze zadania dotyczą ponadto:

Zalecenie 2006/961/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie mobilności transnarodowej we Wspólnocie w celach edukacji i szkolenia: Europejska Karta na rzecz Jakości Mobilności [Dz.U. L 394 z 30.12.2006].

Komunikat Komisji z dnia 6 lutego 2004 r. dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Sprawozdanie w sprawie realizacji planu działania Komisji na rzecz umiejętności i mobilności [KOM(2004) 66 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]. W globalnym kontekście gospodarczym, charakteryzującym się tendencją do spowolnienia aktywności gospodarczej (w 2002 r. tempo wzrostu PKB w UE wyniosło około 1%, a w 2003 r. oczekiwana stopa wzrostu wynosiła 0,8%), wynikające z tego zmniejszenie liczby ofert pracy może zmniejszyć skłonność do zmieniania pracy i może zatem mieć negatywny wpływ na ogólny poziom mobilności. I tak w 2002 r. odsetek pracowników, którzy pozostawali związani z tym samym pracodawcą w ciągu jednego roku (16,4%) był niższy niż odsetek obliczony dla 2000 r. (17,5%).

Niemniej jednak sprawozdanie podsumowujące dotychczasowe pozytywne i negatywne aspekty przypomina, że mobilność pracowników była przedmiotem wielu celów przyjętych przez Radę, które powinny być osiągnięte do 2010 r., a także przedmiotem ram Europass w celu wspierania przejrzystości i możliwości transferu kwalifikacji. Pomimo opóźnień stwierdzonych w projekcie dyrektywy w sprawie harmonizacji uznawania kwalifikacji i w sprawie imigracji zawodowej, nastąpiła poprawa warunków sprzyjających zwiększeniu mobilności geograficznej, w szczególności dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego i lepszej koordynacji praw do ubezpieczenia społecznego. Ponadto informacja o ofertach pracy i przejrzystość perspektyw zatrudnienia były wspierane przez pozytywne działania takie jak otwarcie europejskiego portalu (EN) mobilności zawodowej, uruchomienie kampanii informacyjnej na temat mobilności czy wreszcie modernizacja EURES.

Komisja podkreśla także rosnącą rolę przyznawaną tym kwestiom w aktualnych wytycznych na rzecz zatrudnienia oraz w pracach związanych z Programem Edukacja i szkolenia 2010 dotyczącym edukacji i szkolenia zawodowego. Nowa Europejska Strategia Zatrudnienia, przyjęta przez Radę 22 lipca 2003 r. wzywa między innymi państwa członkowskie do poprawy uznawania kwalifikacji i kompetencji i ich przejrzystości, możliwości przenoszenia praw do ubezpieczenia społecznego i praw do emerytury, zapewnienia odpowiednich zachęt podatkowych i świadczeń oraz uwzględnienia aspektów imigracji mających wpływ na rynek pracy. Strategia wymaga również, by do 2005 r. poszukujący pracy w UE mogli mieć dostęp do wszystkich ofert pracy, którymi dysponują służby zatrudnienia państw członkowskich. Państwa członkowskie są także zachęcane do wdrażania strategii uczenia się przez całe życie w ścisłym powiązaniu z przyszłymi celami edukacji i szkoleń.

Ponadto Komisja wskazuje obszary, w których należy promować nowe działania, a mianowicie:

Mimo to należy kontynuować działania zmierzające do usuwania przeszkód dla mobilności zawodowej i geograficznej.

Rezolucja Rady z dnia 3 czerwca 2002 r. w sprawie umiejętności i mobilności [Dz.U. C 162 z 6.7.2002].

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2007