Równość mężczyzn i kobiet na rynku pracy

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2006/54/WE w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Celem dyrektywy jest skonsolidowanie szeregu dyrektyw dotyczących równości mężczyzn i kobiet poprzez uproszczenie, zmodernizowanie i ulepszenie prawa Unii Europejskiej (UE) w zakresie równego traktowania mężczyzn i kobiet w dziedzinie zatrudnienia.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Równość mężczyzn i kobiet jest podstawową zasadą prawa UE, która ma zastosowanie do wielu aspektów życia społecznego, w tym do zatrudnienia.

Równość w zakresie warunków zatrudnienia i pracy

Na mocy dyrektywy zakazuje się bezpośredniej* lub pośredniej dyskryminacji* mężczyzn i kobiet w odniesieniu do warunków:

Na mocy art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zakazuje się ponadto dyskryminacji ze względu na płeć w odniesieniu do wynagradzania za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Zasada ta ma zastosowanie również do systemu zaszeregowania pracowników przy ustalaniu wynagrodzenia.

Niemniej jednak odmienne traktowanie mężczyzn i kobiet można wyjątkowo uznać za niedyskryminacyjne, jeżeli ze względu na rodzaj danej działalności zawodowej podjęte środki są zgodne z prawem i proporcjonalne.

Państwa członkowskie UE muszą zachęcać pracodawców do podejmowania działań służących zwalczaniu dyskryminacji (zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej) ze względu na płeć, w szczególności zaś molestowania* i molestowania seksualnego*.

Równe traktowanie w dziedzinie ochrony socjalnej

Kobiety i mężczyźni są traktowani w ten sam sposób w ramach systemów zabezpieczenia społecznego, w szczególności w odniesieniu do:

Zasadę tę stosuje się do wszystkich osób czynnych zawodowo, w tym do:

Urlop macierzyński, ojcowski i adopcyjny

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub adopcyjnego osoba, która na takim urlopie przebywała, uprawniona jest do:

Ochrona praw

Państwa członkowskie muszą wprowadzić środki prawne dostępne dla pracowników, którzy padli ofiarą dyskryminacji, takie jak procedury pojednawcze i sądowe. Ponadto państwa członkowskie podejmują niezbędne środki w celu ochrony pracowników i ich przedstawicieli przed niekorzystnym traktowaniem przez pracodawcę w odpowiedzi na skargę wniesioną w przedsiębiorstwie lub jakiekolwiek postępowanie sądowe.

Muszą one wprowadzić sankcje oraz umożliwić dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za poniesione szkody.

W przypadku wszczęcia postępowania sądowego ciężar dowodu jest podzielony między osobę, która złożyła skargę w sprawie o dyskryminację, a stronę, której zarzuca się dyskryminację. Jeżeli skarżący informuje sąd o okolicznościach faktycznych, na podstawie których można domniemywać o istnieniu dyskryminacji (np. wszystkie kobiety w przedsiębiorstwie otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni), to do pozwanego należy udowodnienie, że nie nastąpiło naruszenie zasady równego traktowania (np. wskazanie, że wynika to z faktu, iż są one zatrudnione na innych stanowiskach lub pracują w niepełnym wymiarze godzin).

Należy zauważyć, że rozdział III (Środki ochrony prawnej i egzekwowanie) dyrektywy (UE) 2023/970 w sprawie zasad przejrzystości wynagrodzeń w odniesieniu do równości wynagrodzeń za taką samą pracę (zob. streszczenie) ma zastosowanie do postępowań dotyczących praw lub obowiązków związanych z zasadą równości wynagrodzeń określonych w art. 4 dyrektywy 2006/54/WE. Mimo że prawo do równego wynagradzania kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości zostało zapisane w art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz w dyrektywie 2006/54/WE, do tej pory zasada ta była trudna do zastosowania i egzekwowania. Przepisy określone w dyrektywie (UE) 2023/970 mają zastosowanie od 7 czerwca 2026 r.

Promowanie równego traktowania

Państwa członkowskie wskazują organy, których zadaniem jest promowanie, analizowanie i monitorowanie stosowania zasady równego traktowania w celu zapewnienia przestrzegania przepisów dyrektywy oraz oferowanie niezależnego wsparcia ofiarom dyskryminacji.

OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 15 sierpnia 2008 r.

Dyrektywa 2006/54/WE zmieniła i zastąpiła kilka dyrektyw (75/117/EWG, 76/207/EWG, 2002/73/WE, 86/378/EWG, 96/97/WE, 97/80/WE i 98/52/WE) wraz z ich późniejszymi zmianami.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Dyskryminacja bezpośrednia. Sytuacja, w której dana osoba traktowana jest, ze względu na płeć, mniej korzystnie niż jest, była lub byłaby traktowana inna osoba w porównywalnej sytuacji.
Dyskryminacja pośrednia. Sytuacja, w której z pozoru neutralny przepis, z pozoru neutralne kryterium lub z pozoru neutralna praktyka stawiałaby osoby danej płci w szczególnie niekorzystnym położeniu w porównaniu do osób innej płci (chyba że dany przepis, dane kryterium lub dana praktyka są obiektywnie uzasadnione zgodnym z prawem celem, a środki osiągnięcia tego celu są właściwe i niezbędne).
Molestowanie. Sytuacja, w której ma miejsce niepożądane zachowanie związane z płcią osoby, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie atmosfery zastraszenia, wrogości, poniżenia, upokorzenia lub obrazy.
Molestowanie seksualne. Sytuacja, w której ma miejsce jakakolwiek forma niepożądanego zachowania werbalnego, niewerbalnego lub fizycznego o charakterze seksualnym, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby, w szczególności przy stwarzaniu atmosfery zastraszenia, wrogości, poniżenia, upokorzenia lub obrazy.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (wersja przeredagowana) (Dz.U. L 204 z 26.7.2006, s. 23–36).

DOKUMENT POWIĄZANY

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (Dz.U. L 132 z 17.5.2023, s. 21–44).

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023