Modernizacja publicznych służb zatrudnienia

Publiczne służby zatrudnienia są pierwszym miejscem, do którego udaje się wiele osób poszukujących pracy, dlatego odgrywają one kluczową rolę w realizacji polityk rynku pracy. Ściślejsza współpraca publicznych służb zatrudnienia w ramach Unii Europejskiej powinna pomóc w osiągnięciu celu wzrostu zatrudnienia do poziomu 75% określonego w strategii „Europa 2020”.

AKT

Komunikat Komisji: Modernizacja publicznych służb zatrudnienia celem wsparcia europejskiej strategii zatrudnienia (COM(98) 641 final z 13.11.1998)

STRESZCZENIE

Publiczne służby zatrudnienia są pierwszym miejscem, do którego udaje się wiele osób poszukujących pracy, dlatego odgrywają one kluczową rolę w realizacji polityk rynku pracy. Ściślejsza współpraca publicznych służb zatrudnienia w ramach Unii Europejskiej powinna pomóc w osiągnięciu celu wzrostu zatrudnienia do poziomu 75% określonego w strategii „Europa 2020”.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

W komunikacie przeanalizowano rolę, jaką odgrywają publiczne służby zatrudnienia w unijnej strategii zatrudniania oraz szybko zmieniające się środowisko, w którym funkcjonują. Stwierdzono, że ich charakter, metody pracy, cele i założenia muszą ewoluować. Komunikat stanowił też podstawy do podjęcia w 2014 r. decyzji dotyczącej stworzenia ogólnounijnej sieci publicznych służb zatrudnienia w latach 2014-2020.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rola publicznych służb zatrudnienia w realizacji europejskiej strategii zatrudnienia

dostawcy informacji o rynku pracy: gromadzą dane na temat wakatów i potencjalnych kandydatów oraz dostarczają informacje dotyczące możliwości szkoleń lub przekwalifikowania,

pośrednicy pracy: informują o wakatach do zapełnienia i mają na celu równoważenie popytu i podaży na pracę,

dostosowywanie rynku pracy: poprzez realizację polityk w zakresie rynku pracy publiczne służby zatrudnienia mogą pomóc w dostosowaniu popytu do podaży na pracę, np. za sprawą programów na rzecz usuwania niedoboru kwalifikacji.

Zróżnicowane modele publicznych służb zatrudnienia

Poziom efektywności realizacji programów rynku pracy przez publiczne służby zatrudnienia różni się w zależności od danego kraju UE. Dzieje się tak z powodu zróżnicowania poziomu uprawnień, struktur organizacyjnych, narzędzi i rynków pracy.

Zmieniające się środowisko

Zmieniający się profil osób poszukujących pracy (więcej młodych osób z wyższym wykształceniem, więcej kobiet, starzenie się siły roboczej itp.),

Zmieniające się wymagania pracodawców (przejście na gospodarkę usługową),

Szybki rozwój technologii oraz potrzeba pozostania konkurencyjnym,

Zmiany w stosunku pracy (umowy, bardziej elastyczny czas pracy itp.),

Wysokie i trwałe poziomy bezrobocia.

Współpraca publicznych służb zatrudnienia

Publiczne służby zatrudnienia nieformalnie współpracują ze sobą na szczeblu unijnym już od 1997 r. Są one zaangażowane we wdrażanie unijnych wytycznych dotyczących zatrudnienia oraz realizację, związanych z nimi, krajowych planów działania.

Uznano, że zwiększenie współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia ma kluczowe znaczenie dla realizacji celów dotyczących zatrudnienia, określonych w strategii „Europa 2020”. Dlatego w 2014 r. UE uzgodniła stworzenie sieci opartej na solidnej podstawie prawnej w celu zwiększenia współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia poszczególnych krajów UE.

Jej celem jest:

przeprowadzanie analiz porównawczych wyników osiąganych przez publiczne służby zatrudnienia,

identyfikowanie opartych na dowodach dobrych praktyk i promowanie wzajemnego uczenia się,

promowanie poprawy poziomu świadczenia usług przez publiczne służby zatrudnienia, w tym gwarancji dla młodzieży,

przyczynianie się do realizacji europejskiej strategii zatrudnienia i odnośnych strategii krajowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej dotyczącej publicznych służb zatrudnienia.

AKTY POWIĄZANE

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 573/2014/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie wzmocnionej współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia (Dz.U. L 159 z 28.5.2014, s. 32-39)

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015