Ogólne unijne reguły dotyczące informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2002/14/WE – ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami w Unii Europejskiej

JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Ustanawia ona ogólne zasady dotyczące minimalnych praw do informowania* i konsultacji* dla pracowników w przedsiębiorstwach mających swoje siedziby na terenie Unii Europejskiej (UE). Prawo krajowe i praktyka w zakresie stosunków przemysłowych określają sposób zastosowania tych zasad.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa weszła w życie 23 marca 2002 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia przepisów niniejszej dyrektywy do prawa krajowego do 23 marca 2005 r.

KONTEKST

* KLUCZOWE POJĘCIA

Informowanie: przekazywanie przedstawicielom pracowników przez pracodawcę danych w celu umożliwienia im zaznajomienia się z przedmiotem sprawy i zbadania jej.

Przeprowadzanie konsultacji: wymiana poglądów oraz nawiązanie dialogu między przedstawicielami pracowników a pracodawcą.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. ustanawiająca ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej – wspólna deklaracja Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji w sprawie reprezentacji pracowników (Dz.U. L 80 z 23.3.2002, s. 29–34)

Kolejne zmiany i poprawki do dyrektywy 2002/14/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dokument konsultacyjny: Pierwszy etap konsultacji z partnerami społecznymi na podstawie art. 154 TFUE w sprawie konsolidacji dyrektyw UE dotyczących informowania pracowników i konsultacji z nimi (C(2015) 2303 final z 10.4.2015)

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016