Rejestr służący przejrzystości

Rejestr służący przejrzystości jest wspólnym narzędziem Parlamentu Europejskiego i Komisji. Ma on na celu informowanie obywateli o niezależnych organizacjach i osobach prowadzących działalność, której celem jest wywieranie wpływu na procesy decyzyjne Unii Europejskiej. Reguluje on tę działalność poprzez kodeks postępowania i mechanizm ostrzegania umożliwiający wykrywanie ewentualnych naruszeń kodeksu i podejmowanie stosownych czynności.

AKT

Porozumienie między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską w sprawie utworzenia „Rejestru służącego przejrzystości” dotyczącego organizacji i samozatrudnionych osób, zaangażowanych w opracowanie i realizację polityki Unii Europejskiej.

STRESZCZENIE

Na mocy tego porozumienia Parlament Europejski i Komisja Europejska ustanowiły wspólny rejestr służący przejrzystości. Rejestr ten zawiera informacje o organizacjach i osobach zaangażowanych w opracowywanie i realizację polityki europejskiej. Informacje dotyczą w szczególności rodzaju ich działalności, realizowanych interesów oraz środków przeznaczanych na ich działalność.

Rejestr obejmuje również kodeks postępowania oraz procedury składania skarg w przypadku podejrzenia nieprzestrzegania kodeksu postępowania.

Porozumienie określa strukturę rejestru przejrzystości, zakres jego zastosowania oraz obowiązki związane z wpisem do rejestru.

Reprezentowanie interesów

Zgodnie z art. 11 Traktatu o Unii Europejskiej (UE) instytucje UE prowadzą otwarty, przejrzysty i regularny dialog ze stowarzyszeniami przedstawicielskimi i społeczeństwem obywatelskim. Jego celem jest optymalizowanie opracowywania i realizacji polityki europejskiej poprzez utrzymywanie stałych, zgodnych z prawem kontaktów z głównymi zainteresowanymi stronami.

W związku z tym wiele organizacji utworzyło w Brukseli „biura europejskie” w celu prowadzenia w nich działalności przedstawicielskiej. Działalność ta obejmuje na przykład obronę ich interesów i wywierania wpływu na procesy decyzyjne UE.

A zatem rejestr służący przejrzystości ma na celu rejestrowanie organizacji i osób prowadzących taką działalność i organizowanie ich wokół wspólnego kodeksu postępowania. Przyczynia się on do zapewnienia przejrzystości oraz poszanowania prawa i etyki w celu zapobiegania na przykład wywieraniu nadmiernych nacisków lub nieuprawnionemu dostępowi do informacji i decydentów politycznych.

Rejestr wpisuje się w ramy polityki przejrzystości w UE. Rejestracja jest opcjonalna i nie stanowi w żadnym przypadku formy akredytacji organizacji w UE.

Struktura rejestru

Rejestr obejmuje następujące elementy:

Zakres zastosowania

Zakres rejestru obejmuje wszelkie rodzaje działalności prowadzone w celu wywarcia bezpośredniego lub pośredniego wpływu na procesy opracowywania i realizacji polityki europejskiej, bez względu na używane środki lub kanały komunikacyjne (media, fora, organizacja imprez, zespoły doradców itp.).

W związku z tym oczekuje się rejestracji ze strony wszystkich organizacji lub osób zaangażowanych w taki typ działalności.

Z zakresu rejestru będącego przedmiotem porozumienia są wykluczone pewne rodzaje działalności, w szczególności:

Rejestr obejmuje wszystkie podmioty, których działania podlegają wpisowi do rejestru (w tym lobbystów). Nie oczekuje się jednak rejestracji ze strony rządów państw członkowskich i państw trzecich, organizacji międzynarodowych oraz misji dyplomatycznych. Rejestrem nie są objęte również kościoły i wspólnoty religijne oraz władze regionalne i lokalne, oczekuje się jednak rejestracji ze strony biur przedstawicielskich lub podmiotów prawa tworzonych w celu ich reprezentowania.

Zasady mające zastosowanie do rejestrujących się podmiotów

Poprzez zarejestrowanie się zainteresowane organizacje i osoby:

Wdrożenie rejestru

Służby Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej ustanowią wspólną strukturę operacyjną, zwaną „wspólnym sekretariatem rejestru służącego przejrzystości”. Do zadań sekretariatu będzie należało zarządzenie rejestrem i wdrażanie środków podnoszących jakość jego zawartości.

Kontekst

Nowy rejestr opiera się na istniejących systemach rejestracji ustanowionych przez Parlament Europejski w 1996 r. i przez Komisję Europejską w 2008 r. i jest ich kontynuacją. Rejestr jest jednym z elementów realizacji europejskiej inicjatywy na rzecz przejrzystości podjętej przez Komisję w 2007 r.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Porozumienie między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską

Dz.U. L 191 z 22.7.2011

See also

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011