Bezpieczeństwo UE na morzu: reguły i normy dotyczące inspekcji statków

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 391/2009 w sprawie wspólnych reguł i norm dotyczących organizacji dokonujących inspekcji i przeglądów na statkach

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie tworzy system licencjonowania (uznanie), który podlega szeregowi kryteriów i obowiązków mających zapewnić, że uznana organizacja* stosuje te same normy do wszystkich statków objętych jej rejestrem, niezależnie od bandery, pod jaką pływają.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Unijny program uznawania

Kraje UE muszą przedstawić Komisji Europejskiej wniosek o uznanie organizacji.

Uznanie jest udzielane i zarządzane centralnie przez Komisję Europejską. Stanowi ono warunek niezbędny dla uzyskania przez organizację upoważnienia kraju UE do przeprowadzania statutowych przeglądów i inspekcji na statkach pływających pod jego banderą (dyrektywa 2009/15/WE, zob. streszczenie).

Aby zyskać uznanie, organizacja musi spełniać poniższe kryteria minimalne:

Komisja może wymagać od uznanych organizacji podjęcia koniecznych działań zapobiegawczych i naprawczych, jeżeli nie spełniają one tych wymogów lub gdy ich działalność w zakresie bezpieczeństwa i zapobiegania zanieczyszczeniu znacznie się pogorszyła.

Grzywny, okresowe kary pieniężne i wycofanie uznania

Komisja może nakładać grzywny na uznaną organizację, jeżeli pogarszające się wyniki jej działalności lub poważne albo wielokrotne niespełnienie przez nią minimalnych kryteriów lub obowiązków wynikających z tego rozporządzenia wskazują na poważne uchybienia w jej strukturze, systemach, procedurach lub wewnętrznych kontrolach. Grzywna może zostać również nałożona, gdy KE uzna, że organizacja rozmyślnie podaje błędne, niepełne lub wprowadzające w błąd informacje.

Komisja może również nałożyć okresowe kary pieniężne, jeżeli uznana organizacja nie podejmie koniecznych działań zapobiegawczych i naprawczych.

Komisja może, z własnej inicjatywy lub na wniosek kraju UE, zdecydować o wycofaniu uznania w szczególnych okolicznościach. Okoliczności te w szczególności występują, gdy powtarzające się i rażące niespełnianie przez uznaną organizację minimalnych kryteriów lub wymogów wynikających z niniejszego rozporządzenia lub niezadowalające wyniki jej działalności stwarzają niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska.

Rozporządzenie (UE) nr 788/2014 ustanawia przepisy wykonawcze dotyczące grzywien i okresowych kar pieniężnych oraz wycofywania uznania.

Ocena organizacji

Komisja, wspólnie z krajem UE, który przedstawił wniosek o uznanie, oceniają uznaną organizację co najmniej raz na dwa lata. Podczas oceny szczególną wagę przykłada się do działania uznanych organizacji w zakresie bezpieczeństwa i zapobiegania zanieczyszczeniu oraz rejestrów wypadków.

Reguły i procedury

Uznane organizacje muszą konsultować się ze sobą nawzajem, aby harmonizować swe reguły i procedury* oraz definiować warunki wymagane dla wzajemnego uznania certyfikatów klasy* wydawanych dla materiałów, sprzętu i komponentów. Certyfikaty wyposażenia morskiego spełniające wymogi dyrektywy 2014/90/WE (zob. streszczenie) muszą być przyjmowane przez uznaną organizację do celów klasyfikacji.

Niezależna jednostka oceny jakości i certyfikacji

Uznane organizacje muszą ustanowić niezależną jednostkę oceny jakości i certyfikacji, odpowiedzialną za ocenę i certyfikację systemów zarządzania jakością. Prace jednostki są poddawane okresowej ocenie przez Komisję.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 17 czerwca 2009 r.

KONTEKST

Dyrektywa 2009/15/WE, przyjęta w tym samym czasie co rozporządzenie (WE) nr 391/2009, ustanawia ramy prawne dotyczące współpracy pomiędzy krajami UE a uznanymi organizacjami.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Uznana organizacja: organizacja uznana zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 391/2009 w sprawie wspólnych reguł i norm dotyczących organizacji dokonujących inspekcji i przeglądów na statkach.
Reguły i procedury: oznaczają techniczne wymogi uznanej organizacji w zakresie projektowania, budowy, wyposażenia, utrzymania i przeglądu statków.
Certyfikat klasy: oznacza dokument wydany przez uznaną organizację, poświadczający zdolność statku do określonego użytku lub świadczenia określonych usług, zgodnie z regułami i procedurami ustanowionymi przez tę organizację.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 391/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wspólnych reguł i norm dotyczących organizacji dokonujących inspekcji i przeglądów na statkach (Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 11–23)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 391/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021