Bezpieczne przetwarzanie żywności: wspólne normy dla rozpuszczalników do ekstrakcji

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/32/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych państw członkowskich dotyczących rozpuszczalników do ekstrakcji stosowanych w produkcji środków spożywczych i składników żywności (wersja przekształcenie) (Dz.U. L 141 z 6.6.2009, s. 3–11). Link do tekstu skonsolidowanego.

STRESZCZENIE

Ekstrakcja rozpuszczalnikowa jest metodą oddzielania jednej substancji od innej lub innych substancji poprzez stosowanie rozpuszczalnika*. Stosuje się ją w przemyśle spożywczym, więc musi być regulowana w celu zapewnienia ochrony zdrowia ludzkiego, a także by produkty powstałe przy użyciu tej metody mogły być sprzedawane w całej Unii Europejskiej (UE).

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa zastępuje poprzednie prawodawstwo i ustanawia jeden wykaz rozpuszczalników do ekstrakcji*, które mogą być stosowane w procesie przetwarzania żywności, składników żywności i surowców zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dopuszcza się następujące rozpuszczalniki do ekstrakcji:

propan,

butan,

octan etylu,

etanol,

dwutlenek węgla,

aceton oraz

podtlenek azotu.

Kraje UE nie mogą zakazać, ograniczać ani utrudniać sprzedaży żywności lub składników żywności, jeśli wymienione rozpuszczalniki są stosowane zgodnie z przepisami.

Kraje UE nie mogą zezwalać na stosowanie w charakterze rozpuszczalników innych substancji lub materiałów.

Władze krajowe mogą tymczasowo zawiesić lub ograniczyć stosowanie dopuszczonego rozpuszczalnika do ekstrakcji, jeśli będą miały uzasadnione powody do stwierdzenia, że stosowanie takiego rozpuszczalnika w żywności mogłoby zagrażać zdrowiu ludzkiemu.

W takim przypadku władze krajowe informują pozostałe kraje UE oraz Komisję Europejską, które następnie badają dowody dostarczone na poparcie takiej decyzji.

Substancje stosowane jako rozpuszczalniki do ekstrakcji muszą posiadać na opakowaniu, pojemnikach lub etykietach określone widoczne, czytelne i nieusuwalne szczegółowe informacje. Informacje te obejmują:

nazwę handlową;

wyraźne wskazanie, że dany materiał jest odpowiedni do ekstrakcji żywności lub składników żywności;

specjalne warunki składowania.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Od dnia 26 czerwca 2009 r.

KLUCZOWE POJĘCIA

* Rozpuszczalnik: dowolna substancja rozpuszczająca żywność.

* Rozpuszczalnik do ekstrakcji: substancja stosowana w procesie przetwarzania żywności, która jest następnie usuwana. Substancja ta może pozostawiać w żywności niezamierzone i nieusuwalne pozostałości lub związki pochodne.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015