Możliwości współpracy z Hongkongiem i Makau (2007–2013)

Komisja ocenia stosunki między Unią Europejską (UE) oraz dwoma specjalnymi regionami administracyjnymi (SAR) Chin, czyli Hongkongiem oraz Makau, w celu poprawy i pogłębienia ich współpracy. Współpraca przewiduje siedem kluczowych obszarów umożliwiających wzmocnienie stosunków UE z Chinami.

AKT

Komunikat Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 25 października 2006 r. – Unia Europejska, Hongkong i Makau: możliwości współpracy w latach 2007–2013 [COM(2006) 648 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Współpraca Unii Europejskiej (UE) ze specjalnymi regionami administracyjnymi (SAR) Hongkongu i Makau opiera się na działaniach w dziedzinach gospodarczych, handlowych oraz finansowych.

Po powrocie specjalnych regionów administracyjnych (SAR) Hongkongu i Makau pod zwierzchnictwo Chin obydwa regiony są kierowane zgodnie z zasadą jeden kraj, dwa systemy. Rządy obydwu regionów dysponują dosyć dużą niezależnością w kwestiach gospodarczych, handlowych, podatkowych i legislacyjnych, jak również własnymi systemami prawnymi i systemami gospodarki rynkowej. Należą również do organizacji międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) oraz Światowa Organizacja Celna.

Wzmocnienie współpracy

Hongkong stanowi główny wschodnioazjatycki węzeł komunikacyjny transportu morskiego i powietrznego. Jest ważnym partnerem handlowym UE. Tysiące europejskich przedsiębiorstw mają tu swoje siedziby i osiedliło się wielu obywateli UE. Unia posiada w Hongkongu stałe przedstawicielstwo oraz Europejską Izbę Handlową, których działalność skupia się na misjach dyplomatycznych oraz handlowych państw członkowskich.

Współpraca między UE a Hongkongiem opiera się na szeregu porozumień w takich obszarach, jak:

Współpraca powinna być jednak jeszcze pogłębiona w obszarze konkurencji oraz praw własności intelektualnej.

UE jest trzecim partnerem handlowym Makau. Ścisłe więzy z kulturą portugalską również przyczyniają się do bliskiej współpracy.

W 1992 r. UE zawarła z Makau porozumienie o handlu i współpracy, które określiło ramy finansowania projektów w różnych dziedzinach (szkolenia, turystyka, studia europejskie, sądownictwo itp.), jak również porozumienie o readmisji osób podpisane w 2002 r.

Nowe dziedziny współpracy

Partnerzy określili szereg priorytetów na rzecz poszerzenia współpracy. UE powinna poszerzać i pogłębiać swoje zaangażowanie w trójstronną współpracę Hongkongu, Makau i kontynentalnych Chin.

W ramach współpracy handlowej oraz celnej należy:

Celem obydwu stron jest również ożywienie współpracy finansowej poprzez rozwój dialogu oraz zgodności przepisów (fundusze inwestycyjne, prawa spółek itp.). Ponadto współpraca powinna przyczyniać się do przestrzegania zasad dobrego zarządzania w sprawach podatkowych na rzecz wspierania otoczenia przedsiębiorstw, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Współpraca powinna również dotyczyć imigracji oraz wymiany uniwersyteckiej.

W kwestiach transportu należy wzmocnić współpracę z zakresu bezpieczeństwa morskiego i prawodawstwa. Obydwie strony mają także wspólne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa prawnego przewoźników lotniczych oraz lotnictwa cywilnego.

Konieczne jest prowadzenie działań na rzecz poprawy ochrony zdrowia, bezpieczeństwa żywności i produktów oraz wzmacniania systemów szybkiego reagowania odnośnie do produktów żywnościowych oraz przestrzegania europejskich norm bezpieczeństwa.

Powinny zostać także podjęte wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego, w szczególności w zakresie zmniejszania zanieczyszczenia powietrza, wody oraz redukcji emisji przemysłowych.

AKTY POWIĄZANE

Wspólne sprawozdanie dla Parlamentu Europejskiego i Rady: Hongkong: sprawozdanie roczne za 2010 r. [COM(2011) 204 wersja ostateczna – nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym].

Wspólne sprawozdanie dla Parlamentu Europejskiego i Rady: Makau: sprawozdanie roczne za 2010 r. [COM(2011) 205 wersja ostateczna – nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym].

See also

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011