Wzmocnione partnerstwo gospodarcze i polityczne w XXI wieku

Komisja Europejska przedstawia propozycje w celu opracowania wspólnej strategii stosunków między UE a Stanami Zjednoczonymi, począwszy od aspektów gospodarczych partnerstwa. Ogólnym celem jest bowiem wspieranie rozwoju handlu i inwestycji transatlantyckich oraz wzrostu gospodarczego. Propozycje te mają na celu przede wszystkim ożywienie i wzmocnienie istniejącej współpracy w ramach transatlantyckiego partnerstwa gospodarczego z 1998 r. poprzez dalsze pogłębianie partnerstwa dzięki nowym inicjatywom.

AKT

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z dnia 18 maja 2005 r. Wzmocnione partnerstwo UE – USA i bardziej otwarty rynek w XXI wieku [COM(2005) 196 – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Komisja Europejska pragnie stworzyć nowy wymiar partnerstwa gospodarczego między Unią Europejską (UE) i Stanami Zjednoczonymi. W pierwszym etapie odnowionego partnerstwa globalnego, którego celem jest uwzględnienie rynku bez barier, niniejsze propozycje skupiają się głównie na handlu i inwestycjach, dla których w stosunkach między UE i USA odnotowuje się największe obroty w skali światowej. W 2003 r. wartość handlu towarami i usługami osiągnęła kwotę prawie 600 mld EUR i dotyczyła przede wszystkim bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

W ten sposób zostały utworzone podwaliny, które mają na celu pobudzanie wzrostu gospodarczego i wzrostu liczby miejsc pracy przy poszanowaniu zasady zrównoważonego rozwoju poprzez znoszenie barier w odniesieniu do handlu i inwestycji. Propozycje Komisji mają również na celu stworzenie nowych ram umożliwiających stawianie czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak konkurencja międzynarodowa.

Poprawa funkcjonowania partnerstwa transatlantyckiego

Komisja proponuje inicjatywy zmierzających do poprawy funkcjonowania partnerstwa transatlantyckiego w trzech obszarach: ustawodawstwa, wiedzy i innowacji oraz kontroli granicznej.

Inicjatywy w dziedzinie ustawodawstwa opierają się głównie na współpracy politycznej, która powinna zostać rozszerzona na większą liczbę sektorów w celu promowania rynku transatlantyckiego. Współpraca polityczna ma na celu zapewnienie, poprzez jasno określone ramy regulacyjne, uczciwej konkurencji w kontekście znacznej wartości wymiany handlowej i wpisuje się w perspektywę wysokiego poziomu ochrony konsumentów.

Mimo to niezbędna jest pewna elastyczność ze względu na trudności w stosowaniu jednego modelu we wszystkich sektorach. Współpraca jest prowadzona na różnych stopniach, począwszy od wymiany informacji, poprzez tworzenie mniej lub bardziej formalnych związków, aż do przyjmowania wiążących norm.

Ponadto należy przewidzieć inne inicjatywy w dziedzinie ustawodawstwa mające na celu wzmocnienie współpracy między obiema stronami w celu usuwania barier handlowych i zwiększania tym samym konkurencyjności. Chodzi o inicjatywy w następujących dziedzinach:

Inicjatywy w dziedzinie wiedzy i innowacji przyczyniają się w pełni do rozwoju i integracji gospodarek europejskich i amerykańskich. Dotyczą one:

W następstwie zamachów z 11 września 2001 r. wprowadzono nowe środki bezpieczeństwa dotyczące kontroli granicznej. Komisja uważa, że należy znaleźć złoty środek między podwyższonymi wymogami bezpieczeństwa a kontynuacją swobodnych i bezpiecznych przewozów handlowych i pasażerskich.

Godząc wymianę handlową i wymogi bezpieczeństwa, rynek transatlantycki opierałby się przede wszystkim na zasadach wzajemności i wzajemnego uznawania. Zasady te stosowałyby się do następujących obszarów:

Kluczowe zaangażowanie polityczne

Jest pożądane, by nowa agenda transatlantycka (NAT) (EN), ustanowiona w 1995 r., została odnowiona. Jej główne cele zostały osiągnięte na poziomie intensywności wymiany handlowej między UE i USA dla szerokiego wachlarza tematów. Ustanowiony został regularny dialog między rozmówcami, którzy wcześniej konsultowali się ze sobą bardzo rzadko. Współpraca została również wzmocniona w odniesieniu do kwestii polityki zagranicznej.

Mimo to współpraca gospodarcza ma ograniczony zakres, w szczególności w zakresie udziału prawnego i regulacyjnego zainteresowanych stron. Dialog między UE i Stanami Zjednoczonymi ucierpiał również w wyniku zaangażowania politycznego, a niekiedy z powodu słabego zrozumienia UE.

Z tego właśnie powodu wszelkie inicjatywy gospodarcze przedstawione w niniejszym komunikacie mogą osiągnąć skutek wyłącznie w przypadku, gdy zaistnieje prawdziwa wola polityczna, która mogłaby przyjąć formę konkretnych bodźców do działania, na przykład poprzez:

Ponadto, aby zapewnić rzeczywisty dialog, stosunki transatlantyckie powinny być bardziej strategiczne i skuteczne, aby w pełni odzwierciedlały wspólną wizję bardziej demokratycznego i pokojowego porządku międzynarodowego zapewniającego większy dobrobyt. W związku z tym mogłaby zostać opracowana nowa deklaracja transatlantycka, podkreślająca wartości i rozwijając priorytety wspólnego działania opartego o uznanie wzajemnej zależności gospodarczej Stanów Zjednoczonych i UE.

Kontekst

Niniejszy komunikat wpisuje się w ramy „deklaracji w sprawie wzmocnienia partnerstwa gospodarczego (EN)” przyjętej na szczycie UE – USA w Dromoland Castle (Irlandia) w 2004 r., na którym zainteresowane strony przedstawiły pomysły na temat sposobów pogłębienia transatlantyckiej integracji gospodarczej. Odnowione i wzmocnione partnerstwo staje się w ten sposób środkiem umożliwiającym nadanie nowego impulsu stosunkom między UE a Stanami Zjednoczonymi.

Komisja proponuje przyjęcie deklaracji ekonomicznej oraz wdrożenie kontroli politycznej, aby te zobowiązania zostały wprowadzone w życie, w tym poprzez zawieranie wiążących umów.

Ponadto, jako wstęp do opracowania wspólnej deklaracji gospodarczej, w 2004 r. Komisja zainicjowała publiczne konsultacje w celu zidentyfikowania obszarów, które są przedmiotem niniejszego komunikatu.

AKTY POWIĄZANE

Deklaracja UE – USA z 20 czerwca 2005 r. na szczycie w Waszyngtonie: „Inicjatywa na rzecz wzmocnienia transatlantyckiej integracji gospodarczej i wzrostu (EN)”

Unia Europejska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wolę zniesienia przeszkód dotyczących handlu i inwestycji oraz wspierania wzrostu i innowacji. Powinny one wspierać większą integrację rynku transatlantyckiego oraz oferować większe możliwości przedsiębiorstwom.

W tej deklaracji obaj partnerzy przedstawiają dziesięć punktów odpowiadających obszarom, w których wysiłki powinny być kontynuowane i które przedstawia bardziej szczegółowo inicjatywa załączona do deklaracji. Są to następujące kwestie:

Realizacja wymienionych powyżej punktów powinna być zapewniana przez urzędników administracji wysokiego szczebla obu stron, określających programy pracy, których realizacja jest oceniana na szczytach UE/USA. Równocześnie wspiera się również współpracę między ustawodawcami oraz konsultacje z zainteresowanymi stronami w celu wzmacniania partnerstwa.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2006