Szczególne partnerstwo z Republiką Zielonego Przylądka

Unia Europejska (UE) dąży w kontekście umowy z Kotonu do wzmocnienia stosunków z Republiką Zielonego Przylądka na podstawie specjalnego partnerstwa. Będzie ono koncentrować się zwłaszcza na współpracy na poziomie politycznym oraz w zakresie bezpieczeństwa, integracji regionalnej, społeczeństwa opartego na wiedzy i walki z ubóstwem.

AKT

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 24 października 2007 r. w sprawie przyszłości stosunków między Unią Europejską a Republiką Zielonego Przylądka [COM(2007) 641 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Republikę Zielonego Przylądka i UE łączą powiązania historyczne, międzyludzkie, religijne, językowe i kulturowe. Republika Zielonego Przylądka i UE podzielają te same podstawowe wartości społeczne i polityczne, takie jak obrona demokracji i praw człowieka, szerzenie ładu politycznego i gospodarczego, pokoju, bezpieczeństwa, a także walka z terroryzmem i przestępczością. Mają one w szczególności wspólne priorytety w walce z nielegalnym handlem narkotykami i nielegalną imigracją, w związku z czym Republika Zielonego Przylądka powinna zacieśnić współpracę policyjną i sądową w UE.

Szczególne partnerstwo UE z Republiką Zielonego Przylądka

W obliczu rosnącego zainteresowania Republiki Zielonego Przylądka zbliżeniem z UE, w szczególności z jej regionami najbardziej oddalonymi (RNO) na Atlantyku Północnym (Azory, Madera i Wyspy Kanaryjskie) oraz w celu udzielenia odpowiedzi na wspólne interesy UE i Republiki Zielonego Przylądka w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i rozwoju, Komisja proponuje zawarcie specjalnego partnerstwa. Ma ona na celu wzmocnienie współpracy i konwergencji politycznej między obiema stronami, w kontekście realizacji porozumienia z Kotonu.

Proponowane partnerstwo ma na celu:

Partnerstwo to otwiera nowe perspektywy, umożliwiające w szczególności:

Plan działania w zakresie partnerstwa, przedstawiający ogólne ramy strategiczne, jest oparty na następujących filarach:

Realizacja planu działania będzie finansowana przede wszystkim przez EFR oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (FEDER) w ramach programu „Madera – Azory – Wyspy Kanaryjskie” na lata 2007–2013. Ponadto z budżetu ogólnego Wspólnoty Europejskiej będą wspierane konkretne działania, w tym programy tematyczne finansowane przez instrument współpracy na rzecz rozwoju oraz działania finansowane przez instrument na rzecz stabilności, instrument na rzecz promowania praw człowieka i demokracji i instrument na rzecz pomocy humanitarnej. Finansowanie to uzupełnia środki własne rządu Republiki Zielonego Przylądka.

Plan działania będzie obowiązywał przez czas nieokreślony i będzie podlegał regularnemu przeglądowi. Jego monitorowanie i realizację na poziomie politycznym i technicznym będzie zapewniać „Trójka” UE.

AKTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady w sprawie przyszłości stosunków między Unią Europejską a Republiką Zielonego Przylądka. Rada do Spraw Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych – 19 listopada 2007 r. [Nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym].

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2008