Program działań na rzecz rozwiązania problemu niedoboru pracowników służby zdrowia (2007–2013)

Niniejszy program działań zawiera propozycje działań na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym, które mają pomóc rozwiązać problem niedoboru pracowników służby zdrowia w krajach rozwijających się.

AKT

Komunikat Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 grudnia 2006 r. – Europejski program działań na rzecz rozwiązania poważnego niedoboru pracowników służby zdrowia w krajach rozwijających się (2007–2013) [COM(2006) 870 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Niniejszy program działań przewiduje podjęcie działań na trzech poziomach – krajowym, regionalnym i globalnym – w odpowiedzi na kryzys zasobów ludzkich w służbie zdrowia.

DZIAŁANIA NA POZIOMIE KRAJOWYM

Cele programu działań na poziomie krajowym obejmują pięć obszarów:

Ponadto UE musi:

DZIAŁANIA UE NA POZIOMIE REGIONALNYM

Program działań przewiduje, że działania globalne oraz regionalne będą koordynowane przez „platformy działania”, skupiające kluczowe zainteresowane strony i informowane przez globalne i regionalne ośrodki obserwacji.

Promowanie przywództwa politycznego w Afryce

Mając na uwadze szczególnie negatywny wpływ, jaki ma na Afrykę kryzys w sferze pracowników służby zdrowia, UE musi wzmacniać głos Afryki w globalnej reakcji na kryzys zasobów ludzkich służby zdrowia. W szczególności UE wspiera wzmocnione przywództwo Unii Afrykańskiej (UA) oraz Nowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Afryki (NEPAD) w zakresie działań regionalnych oraz tworzenie regionalnej platformy działania.

Wspieranie rozwoju regionalnych zasobów szkoleniowych

UE będzie wspierać działania mające na celu wzmocnienie zdolności szkoleniowych przez siódmy ramowy program na rzecz badań i rozwoju (2007–2013) oraz szczególne działania w ramach współpracy międzynarodowej. Ponadto będzie wspierać rozwój sieci nauczania w ramach regionów i pomiędzy regionami, a w szczególności budowanie „sieci doskonałości” opartych na powiązaniach północ-południe oraz południe-południe. Ponadto grupa robocza dla Afryki ds. eZdrowia, utworzona przez Komisję we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i WHO, będzie badać możliwości technologii informatycznych.

Ponadto UE musi:

DZIAŁANIA NA POZIOMIE GLOBALNYM

W programie działań podkreślono potrzebę większej globalnej koordynacji międzynarodowej reakcji na kryzys w sferze pracowników służby zdrowia. W szczególności proponuje się podejmowanie działań na dwóch poziomach:

Wewnętrzne działania UE

Komisja przewiduje wzmocnienie wspólnotowego planowania w zakresie pracowników służby zdrowia oraz wspieranie przepływu wykwalifikowanych pracowników, tzn.

Działanie na poziomie globalnym

UE podejmuje się zmobilizować finansowanie na poziomie globalnym na rzecz rozwoju zdolności zasobów ludzkich służby zdrowia w krajach rozwijających się. W szczególności UE będzie promować w międzynarodowych debatach znaczenie:

FINANSOWANIE

W programie działań podkreślono potrzebę zwiększenia przewidywalnej i długoterminowej pomocy, aby zapewnić krajom-beneficjentom przestrzeń fiskalną potrzebną dla inwestycji długoterminowych. Ponadto Komisja opracuje system identyfikowania i regularnego aktualizowania działań podejmowanych przez państwa członkowskie i Komisję w zakresie zasobów ludzkich oraz porówna poziomy wsparcia finansowego UE z innymi ofiarodawcami. Ostatecznie Komisja postanowiła przeznaczyć 40,3 mln EUR ze środków programu tematycznego „Inwestowanie w ludzi” celem wsparcia globalnych i regionalnych działań katalitycznych w zakresie zasobów ludzkich służby zdrowia.

MONITOROWANIE I OCENA

UE będzie wspierać rozwój systemu monitorowania i oceny zasobów ludzkich służby zdrowia na poziomie krajowym oraz monitorować działania UE w ramach planowych sprawozdań dla Parlamentu i Rady w sprawie programu przeciwdziałania HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.

Kontekst

Niniejszy program działań wynika z komunikatu Komisji z grudnia 2005 r. dotyczącego kryzysu zasobów ludzkich służby zdrowia w krajach rozwijających się, w którym podkreślono potrzebę kompleksowej reakcji UE na ten problem. Ten program działań został przyjęty przez Radę dnia 14 maja 2007 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2007