Plan działania w zakresie udzielania pomocy – więcej, lepiej i szybciej

Niniejszy komunikat ma za zadanie poprawienie skuteczności, spójności i wpływu wspólnotowej pomocy rozwojowej. Jest on następstwem zobowiązań podjętych przez UE w 2005 r. w celu zwiększenia pomocy rozwojowej, poprawienia jej wpływu i przyspieszenia jej udzielania, aby móc sprostać wyzwaniom stawianym przez milenijne cele rozwoju, które należy osiągnąć do 2015 r.

AKT

Komunikat Komisji z 2 marca 2006 zatytułowany: „Udzielanie pomocy przez UE – więcej, lepiej i szybciej” [KOM(2006) 87 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Plan działania przedstawiony w niniejszym komunikacie składa się z dziewięciu działań ograniczonych w czasie, które będą wdrażane wspólnie przez Komisję i państwa członkowskie. Niektóre z nich, jak np. planowanie na poziomie wspólnotowym dzięki atlasowi donatorów regionalnych, wsparcie procesu koordynacji na poziomie lokalnym czy stworzenie wspólnych ram programowania wsparcia, mogą zostać rozpoczęte w trybie natychmiastowym. Inne, np. mechanizm współfinansowania zaproponowany w przypadku funduszy wspólnotowych, będą mogły zostać wdrożone w ciągu czterech najbliższych lat.

Plan działania jest podzielony na trzy części: część pierwsza podsumowuje kalendarz i dziewięć działań, które UE musi podjąć jako grupa, część druga przedstawia cztery pierwsze działania, które zostały już przygotowane i mogą być przyjęte i wdrożone w niektórych krajach partnerskich w trybie natychmiastowym, część trzecia opisuje pięć pozostałych działań, które muszą zostać stworzone w 2006 r. i wdrożone do roku 2010.

Zobowiązania dotyczące efektywności pomocy można podzielić na trzy powiązane obszary, które dotyczą odpowiednio:

Część pierwsza: monitoring zobowiązań

Aby możliwe było ulepszenie organizacji i przydziału działań, atlas donatorów powinien zostać poprawiony, ponieważ pierwsze wydanie atlasu donatorów UE wskazywało skoncentrowanie pomocy na wybranych krajach i „atrakcyjnych” obszarach na szkodę pozostałych krajów i zapomnianych obszarów, a także, rozdrobnienie działań i mnogość podmiotów i projektów realizowanych na niewielką skalę.

Jeśli zaś chodzi o przepisy UE w zakresie rozwoju, warto przejrzeć zasady obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich, które zostaną zebrane w kompendiach, aby ułatwić pracę wszystkich podmiotów. Innym, równie ważnym celem w perspektywie długoterminowej jest to wspólne programowanie: wspólne ramy programowania wieloletniego (WRP) mają za zadanie stworzenie mechanizmu, który pozwoli na przegrupowanie powielających się elementów systemów państw członkowskich, redukując w ten sposób koszty transakcji wspólnotowego programowania.

Oświadczenie w sprawie polityki rozwojowej – („konsensus europejski”) i strategia UE dla Afryki przyjęte w 2005 r. przewidują lepszy podział zadań, aby wzmocnić komplementarność i efektywność pomocy, zwiększenie liczby wspólnych działań poprzez bardziej intensywne wykorzystanie współfinansowania oraz wzmocnienie wkładu i oddziaływania UE.

Druga część: podjęcie natychmiastowych działań

Cztery zadania, które mogłyby być wykonywane od 2006 r., dotyczą atlasu donatorów, monitoringu procesów UE i Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), mapy drogowej i wspólnych ram programowania (WRP).

Rewizja atlasu II donatorów UE wzmocni wymiar regionalny i planowanie pomocy będzie odbywało się na poziomie państw, obejmując wszystkich aktywnych donatorów w każdym kraju. Monitoring musi zaś obejmować międzynarodowe cele przyjęte w Paryżu oraz konkretne cele operacyjne Unii, które od 2006 r. będą kontrolowane za pomocą rocznego sprawozdania dotyczącego realizacji działań ustalonych w Monterrey.

Należy ulepszyć proces realizowania map drogowych oraz wzmocnić i podzielić obowiązki w zakresie monitorowania. Mapy drogowe powinny zostać opracowane do 2006 r., a wszystkie cele powinny zostać zrealizowane do 2010 r. Wspólne Ramy Programowania powinny zostać przyjęte do połowy 2006 r., powinny one zostać wdrożone w sposób pragmatyczny, stopniowy i „oportunistyczny”. WRP powinny zostać wdrożone w krajach, w których uruchomiono już wspólną strategię pomocy donatorów (tj. w Tanzanii, Ugandzie i Zambii) i objąć, do 2010 r., pozostałe państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), a także wszystkie kraje, które podpisały Deklarację paryską.

Trzecia część: ukończenie programu

Pięć zadań, które wymagają dalszego rozwinięcia przed końcem 2006 r., dotyczy komplementarności operacyjnej, rozwoju wspólnych działań ze współfinansowaniem WE, wzmocnienia wizji UE, wspólnych instrumentów lokalnych, a także kompendiów przepisów wspólnotowych w zakresie rozwoju.

Pragmatyczne zasady operacyjne w zakresie komplementarności zadań powinny zostać przyjęte do końca 2006 r. Proponuje się stosowanie tych zasad w terenie w powiązaniu z przyszłymi działami poddanego przeglądowi atlasu donatorów. Konieczne jest przejrzenie wspólnotowych przepisów, które utrudniają współfinansowanie, umożliwiające stworzenie zorganizowanego mechanizmu współfinansowania dla funduszy WE do roku 2008.

W celu wzmocnienia wizji UE należy podjąć całą gamę działań: stworzyć sieć skupiającą centra badawcze w zakresie rozwoju, stworzyć Europejskie Dni Rozwoju, utworzyć europejską mapę szkoleń, gdzie zebrane zostaną informacje o wszystkich programach dotyczących szkoleń zawodowych przeznaczonych dla osób pracujących w dziedzinie rozwoju itp. Należy wreszcie stworzyć do końca 2006 r., a w 2008 r. przejrzeć, kompendia zasad dotyczących programowania UE, zasady w zakresie zamówień publicznych, przepisy i zasady UE dotyczące organizacji pozarządowych (NGO) i pomocy. Uwzględniać będą one proces ujednolicania przyjętych w międzyczasie przepisów.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji i Rady do Parlamentu Europejskiego z 2 marca 2006 r. zatytułowany: „Finansowanie na rzecz rozwoju i skuteczności pomocy – Wyzwania w zakresie intensyfikacji pomocy UE 2006–2010” [COM(2006) 85 wersja ostateczna – Dz.U. C 130 z 3.6.2006].

Komunikat Komisji i Rady do Parlamentu Europejskiego z 2 marca 2006 r. zatytułowany: „Wzmocnienie oddziaływania europejskiego: wspólne ramy opracowywania krajowych dokumentów strategicznych i wspólnego wieloletniego programowania” [KOM(2006) 88 wersja ostateczna – Dz.U. C 130 z 3.6.2006].

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2007